Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kenetlenen bir Rus Soyuz uzay aracı başladı Sızan soğutma sıvısı geçen ayın başlarında, aracın ISS mürettebatını Dünya’ya geri götürmek için güvenli olup olmayacağı konusunda endişelere yol açtı.

NASA ve Rus uzay ajansı Roscosmos, NASA astronotu Frank Rubio ve Roscosmos kozmonotları Sergey Prokopyev ve Dmitry Petelin’in eve seyahat etmeleri için yedek bir uzay aracı göndereceklerini duyurdu. Bir SpaceX Crew Dragon, gerektiğinde acil durum seçeneği olarak da mevcuttur.

Roscosmos, MS-23 adlı yeni bir Soyuz’u ISS’ye gönderecek ve 20 Şubat’ta başlayacak, böylece astronotları Dünya’ya geri döndürmek için kullanılabilir. Bu görevin Mart ayında yeni mürettebat üyeleriyle başlaması planlanmıştı, ancak şimdi daha erken başlayacak ve mürettebat olmadan başlayacak.

NASA, yeni Soyuz’dan kurtarma aracı olarak değil, yedek araç olarak bahsediyor ve uzay istasyonu mürettebatının güvende olduğunu vurguluyor. “Biz buna kurtarma Soyuz demiyoruz. NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde Uluslararası Uzay İstasyonu program yöneticisi Joel Montalbano bir brifingde şu anda mürettebat uzay istasyonunda güvende. “Mürettebatın bugün hemen eve gelmesine gerek yok. Tüm sistemler çalışıyor.”

Uzay istasyonunun robotik kolu kullanılarak kenetlenmiş Soyuz’a verilen hasarın bir görüntüsü elde edildi ve bu, Soyuz radyatörünün yanı sıra soğutucu besleyen boruda bir delik olduğunu gösteriyor. Sistemden sızan soğutma sıvısı nedeniyle, Dünya’ya dönüş yolculuğu sırasında sıcaklıklar yüksek seviyelere çıkabileceğinden, araçta uçmak tehlikeli olabilir.

Roscosmos İnsanlı Uzay Uçuş Programları yönetici direktörü Sergei Krikalev brifingde, “Mevcut Soyuz’u mürettebatla birlikte indirmenin ana sorunu termal koşullar olacaktır çünkü Soyuz’da ısı reddetme kabiliyetimizi kaybettik” dedi. Mürettebat üyelerinin vücut ısısı, ekipman tarafından üretilen ısı ve araç atmosferde seyahat ederken sürtünmenin neden olduğu ısı arasında, mürettebat ve ekipman bölmelerindeki sıcaklıklar güvensiz seviyelere ulaşabilir.

Yeni Soyuz uzay istasyonuna vardığında, ekipman eski araçtan yenisine taşınacak. Daha sonra yeni Soyuz, mürettebatı Dünya’ya geri getirmek için kullanılacak ve eski Soyuz, her zamanki gibi, ancak mürettebat olmadan indirilecek, böylece hasar ve performans üzerindeki etkileri kontrol edilebilecek.

Montalbano, “Geri dönen Soyuz, aracın bu senaryoda nasıl çalıştığını ölçmek için bazı sıcaklık ölçümleri yapacak, böylece gelecekte bir ihtiyacımız olursa, bazı ek verilerimiz olacak” dedi. “Yani, bu aracı Dünya’ya geri inene kadar tamamen kullanacağız.”

Ayrıca SpaceX’in, gerektiğinde astronotları Dünya’ya geri döndürmek için şu anda yanaşmış durumdaki Crew-5 Crew Dragon aracını yedek olarak kullanma olasılığı da var. NASA, durumla ilgili olarak SpaceX ile temas halinde olduğunu ancak bunun yalnızca bir acil durum planı olduğunu ve mürettebat yeni Soyuz ile seyahat edebiliyorsa gerekli olmaması gerektiğini söylüyor.

Sızıntının nedenine gelince Krikalev, araştırmalarının bunun teknolojik veya üretimsel bir sorundan kaynaklanmadığını ortaya çıkardığını söyledi. Bu, bir Soyuz’un ISS’ye yanaşırken ilk sızıntısı olmadığı için bir endişe kaynağıydı – benzer bir Soyuz sızıntısı 2018’de meydana geldi. O sırada Roscosmos, oldukça tuhaf bir şekilde iddia edildi sızıntının bir üretim hatasından çok sabotaj sondajından kaynaklanmış olabileceği.

Pek çok gözlemci başlangıçta, en son sızıntının bir mikrometeoroid çarpmasından kaynaklanmış olabileceğini düşündü, özellikle de Dünya yörüngesindeki bir enkaz alanından geçtiğinde Geminid meteor yağmuru sırasında meydana geldiği için. Krikalev, deneylerin yaklaşık 1 mm çapında ve saniyede 7 kilometre hızla hareket eden bir parçacığın neden olduğu benzer hasarı gösterdiğini açıklarken, bir mikrometeoroid çarpması hala hasarın en olası açıklaması gibi görünüyor. Ancak bu etki, meteor yağmuru ile ilgisi yok çünkü delik İkizler’in geldiği yönden farklı bir yerde.

NASA, önümüzdeki birkaç ay için planlanan uçuşların kesin tarihlerini önümüzdeki haftalarda açıklayacağını söyledi.genel-2