NASA'nın Juno uzay aracından Jüpiter'in renklendirilmiş görüntülerinin hızlandırılmış bir dizisi.

NASA’nın Juno uzay aracından Jüpiter’in renklendirilmiş görüntülerinin hızlandırılmış bir dizisi.
resim: NASA

NASA’NIN Jüpiter misyonu akut bir rahatsızlıktan sonra tekrar harekete geçti Juno uzay aracına neden olan uzay aracı amnezi vakası belleğinde saklanan verilere erişimi geçici olarak kaybetmek.

NASA uzay aracı, 29 Aralık’ta normal operasyonlarına yeniden başladı. ilan edildi Salı günü. Juno, uzay aracının Jüpiter ve uydusu Io’nun 47. yakın geçişini takiben meydana gelen bir hafıza anomalisi nedeniyle 17 Aralık’ta güvenli moda geçti.

14 Aralık’ta uçuşunu tamamladıktan sonra Juno, bilim verilerini gönderme sürecine başladı. yer kontrolü, ancak aşağı bağlantı kesildi. Güneş enerjisiyle çalışan yörünge aracı, içinde depolanan belleğe erişmekte güçlük çekiyordu. yerleşik bilgisayarı. NASA yaptığı açıklamada, aksaklığın muhtemelen Juno’nun Jüpiter’in manyetosferindeki radyasyon ağırlıklı bir alandan geçerek sistemlerini bozan bir radyasyon artışına neden olmasından kaynaklandığını açıkladı..

NASA’nın görev kontrolü, uzay aracını yeniden başlattı ve sorun çözülene kadar güvenli moda aldı. Kısa bir süre sonra yer kontrolü, son uçuş sırasında toplanan bilim verilerini kurtarmayı başardı ve onu Dünya’ya başarılı bir şekilde indirmeyi başardı. biraz NASA’ya göre veriler bellek arızası nedeniyle bozuluyor.

NASA yaptığı açıklamada, “Güneş enerjili uzay aracının Jüpiter ve uydusu Io’nun en son uçuşundan elde edilen bilimsel veriler sağlam görünüyor” dedi. “Cihaz kurtarma faaliyetleri artık tamamlandı ve uzay aracı nominal olarak çalışıyor.”

Juno, 22 Ocak’ta Jüpiter’in bir sonraki uçuşu için bile hazırlanıyor.

Görev 2011’de başlatıldı ve 2016’da Güneş Sisteminin en büyük gezegenine ulaştı. O zamandan beri, Juno bize sadece Jüpiter’in muhteşem manzarası ve dönen atmosferi, aynı zamanda bir veri bolluğu gaz devi ve ona eşlik eden uydularda.

Juno’nun sadece yaklaşık iki yıl sürmesi gerekiyordu, ancak Van Gogh’a rakip olan gezegensel sanat eserleri vermeye devam eden görev bu.

Daha: Juno’nun Nefes Kesen Jüpiter Görüntüleri Nasıl Yapılır?genel-7