ABD merkezli kripto para borsası Coinbase, dijital varlık sektöründeki düşüşün ortasında uluslararası yatırımı ayarlama hareketinin bir parçası olarak Japonya’daki operasyonlarının büyük bölümünü kapatıyor. Değişim, şirketin küresel olarak işgücünün yüzde 20’sini, yani San Francisco merkezli şirketteki son işten çıkarmaları azaltmasıyla geldi. Ülke, en büyük dijital varlık borsası olan rakip Binance’i ülkeye geri dönmek için bir lisans aramaya teşvik eden bazı kripto kurallarını gevşetirken bile Coinbase Japonya’da küçülüyor.

İş geliştirme ve uluslararası başkan yardımcısı Nana Murugesan Çarşamba günü verdiği bir röportajda, “Japonya’daki operasyonlarımızın çoğunu tasfiye etmeye karar verdik, bu da Japonya varlığımızdaki rollerin çoğunun ortadan kaldırılmasına yol açtı,” dedi. Japonya biriminin satılıp satılamayacağı sorulduğunda Coinbase’in potansiyel birleşme ve satın alma faaliyetleri hakkında yorum yapmayacağını söyledi.

Dijital varlık endüstrisi, 2021 zirvesinden itibaren token fiyatlarında 2 trilyon dolarlık (kabaca 163 lakh crore) bir bozguna uğradı ve son olarak FTX borsasının iflası olan bir dizi patlamayla sarsıldı. Bu, kripto firmalarında bir dizi işten çıkarmayı tetikledi.

Coinbase dünya çapında yaklaşık 950 çalışanını işten çıkarıyor, CEO Brian Armstrong’un sektördeki gerilemeyi atlatmak için gerekli olduğunu söylediği bir adım. Başarı olasılığı daha düşük olan birkaç projenin kapatılacağını da sözlerine ekledi.

Murugesan, kaç Japon çalışanının etkilendiğini belirtmedi ve müşteri varlıklarının güvenliğini sağlamak için az sayıda çalışanın kaldığını söyledi.

Coinbase’in Japonya Finansal Hizmetler Ajansı ile görüşmeler tamamlanana kadar bir geçiş döneminde olduğunu da sözlerine ekledi. Murugesan, Japonya İcra Kurulu Başkanı Nao Kitazawa’nın bu görüşmelerde yer aldığını ve sonraki adımlarının daha sonra tamamlanacağını söyledi.

Coinbase daha önce 2021’de Japonya’da bir kripto borsası başlatmak için Mitsubishi UFJ Financial Group ile birlikte çalışmıştı. Şirket uzun süredir yurtdışındaki varlığını artırmaya odaklanıyor ve Armstrong, “uluslararası genişleme, dünyadaki ekonomik özgürlüğü artırma misyonumuzun gerçekten çekirdeğini oluşturuyor. ”

Genişletme Engelleri

Coinbase, küresel büyüme arayışında engellerle karşılaştı. Brezilya kripto komisyonculuğu 2TM Participacoes SA’yı satın almak için potansiyel bir anlaşma geçen yıl çöktü. Coinbase ayrıca, şirketin merkez bankasının baskısıyla karşı karşıya kaldıktan sonra Hindistan’da bir kripto satın alma hizmetini durdurdu.

Murugesan, Coinbase’in küresel genişlemeye bağlı kaldığını söyledi ve Japonya’daki gelişmeleri “doğru boyutlandırmanın bir örneği” olarak nitelendirdi. Şirket, “yatırımlarımızın yerel pazar fırsatıyla uyumlu olduğundan emin olmak için zor kararlar almaya istekli” dedi.

Daha önce Japonya biriminden bir sözcü, “şu anda işgücünün azaltılması dışında herhangi bir karar verilmediğini” söylerken, “tüm seçenekleri dikkatlice değerlendiriyoruz” demişti.

Haziran ayında Coinbase, kabaca 1.200 çalışana eşdeğer olan işgücünün yüzde 18’ini işten çıkaracağını duyurdu. Kasım ayında 60 pozisyonu daha eledi.

© 2023 Bloomberg LP


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.genel-8