Üç küçük dönüş ve sonra uzaklaşıyor. 4 yılı aşkın bir süredir iyi ve sadık hizmetin ardından, 2019’da piyasaya sürülen Meta Quest sanal gerçeklik kulaklığı, üreticisi tarafından sessizce kullanımdan kaldırılacak. 2020’de önemli ölçüde yeni donanım getiren Quest 2 ile değiştirilen Quest’in ilk nesli bu nedenle ömrünün sonuna başlıyor. Meta tarafından ilgili kullanıcılara gönderilen bir e-posta aracılığıyla koşulları belirlenmiş bir yaşam sonu.

Onlardan biri tarafından Twitter’da paylaşılan mesaj, bize birinci nesil Meta Quest’in kullanılabilir durumda kalacağını ve bu modelde bulunan uygulamaların kullanılabilir durumda kalacağını… 2024, artık güvenlik güncellemelerini alamayacak. Desteğin bu oldukça erken bitişi, birkaç önemli özelliğin askıya alınmasıyla birlikte gelir. Örneğin, Quest 1 kullanıcıları artık oyuncu grupları oluşturamayacak veya bunlara katılamayacak. Sonunda Meta Horizon Home’a ​​ve sosyal özelliklerine erişimlerini de kaybedecekler.

aynı kategoride

Apple ve Samsung tedarikçisi BOE Technology, Vietnam’da yatırım yapıyor

Meta’nın ilk Görevinden bu kadar çabuk kurtulmak için (küçük) bir bahanesi var…

Hatırlatıldığı gibi etkileşim, Quest 1’in yalnızca dört yıllık varoluştan sonra bu erken terk edilmesi kısmen haklı. Cihaz, lansmanından itibaren gerçekten de bir handikapla ayrıldı: Snapdragon 835 yongası, iki yıl önce, 2017’de piyasaya sürüldüğü için o sırada zaten eskimişti.

Bu tarihli SoC ile birinci nesil Quest, donanım sınırlamalarını hızla gösterdi. Piyasaya sürülmesinden ancak iki yıl sonra, yerini daha karmaşık oyunları ve oyun deneyimlerini destekleyebilen çok daha hızlı bir Snapdragon XR2 işlemci ile donatılmış olan Quest 2 aldı. O andan itibaren… ve dolayısıyla 2020’den beri, Quest 1’in süresi aşağı yukarı sınırlı görünüyordu. Artık tam olarak ne bekleyeceğimizi biliyoruz.

genel-16