Afganistan’daki çoğu insan için oldukça Kafkaesk bir anda, Taliban liderliği ülkenin yerli olarak geliştirilen ve üretilen ilk ‘süper otomobilini’ ortaya çıkardı. Afganistan’ı kontrol eden aşırılık yanlısı gruptaki tüm insanlardan, Taliban’ın Yüksek Eğitim Bakanı Abdul Baqi Haqqani, ENTOP adlı bir şirket tarafından geliştirilen ve üretilen Mada 9 prototip süper arabasını tanıttı.

Oldukça şık ve agresif görünen prototip, ENTOP ve Kabil’in Afganistan Teknik Meslek Enstitüsü’ndeki 30 kişilik bir mühendis ekibi tarafından 5 yıllık bir süre içinde inşa edildi.

Prototip şu anda modifiye edilmiş bir Toyota motoruyla çalışıyor. ATVI Başkanı Ghulam Haidar Shahamat, Afganistan’dan TOLO News’e Toyota Corolla motorunun ‘hızı artırırsanız, onu kaldıracak kadar güçlü’ olacak şekilde değiştirildiğini söyledi, ancak ENTOP’un bir elektrikli aktarma organı kurmayı planladığını iddia etti. Mada 9 daha sonraki bir tarihte.

Açılışta Haqqani, arabanın ENTOP merkezindeki açılışında ateşli bir konuşma yaptı, Afganistan’ın bilimsel değerlerini övdü ve arabanın rejimin ‘halkına dini ve modern bilimler’ sağlama taahhüdünün kanıtı olduğunu iddia etti.

Taliban'ın Afganistan'ın Mada 9 adlı ilk yerli olarak geliştirdiği ilk 'süper otomobilini' tanıttığı Elon Musk (4)

Bu arada ENTOP’un CEO’su Mohammad Rıza Ahmadi, TOLO News’e süper arabanın ‘insanlara bilginin değerini iletmesini’ ve Afganistan’ın dünya sahnesindeki imajını güçlendirmeye yardımcı olmasını umduğunu söyledi. TOLO News muhabirlerine, “Yolculuğuna Afganistan’da başlayacak ve belki bir gün uluslararası olacak” dedi.

Taliban'ın Afganistan'ın Mada 9 adlı ilk yerli olarak geliştirdiği ilk 'süper otomobilini' tanıttığı Elon Musk (2)

Ahmadi’nin yılbaşı gecesi attığı tweet’te “Afganistan’ın ilk arabasının yapımını bitirebildiğim için Tanrı’ya çok şükrediyorum” yazıyordu.

Taliban'ın Afganistan'ın Mada 9 adlı ilk yerli olarak geliştirdiği ilk 'süper otomobilini' tanıttığı Elon Musk (1)

Bu süre zarfında yanımda olan büyük ulusal iş adamlarına ve değerli Afganistan halkına teşekkür etmek istiyorum.”

Yoldaki yetenekleri henüz görülmedi – araç, sosyal medyada dolaşan neredeyse tüm görüntülerde hareketsiz ve ENTOP herhangi bir performans verisi yayınlamadı.

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, otomobilin görüntülerini sosyal medyada gururla paylaşarak, yapımının tüm ülke için bir ‘onur’ olduğunu söyledi.genel-5