El Salvador, orta Amerika ulusunun Başkanı Başkan Nayib Bukele tarafından önerilen Bitcoin tahvillerini yasal olarak memnuniyetle karşıladı. Çarşamba günü kabul edilen ‘Volcanic Bonds’, El Salvador’un ülke borçlarını ödemek için sermaye toplamasına izin verirken, aynı zamanda Bukele’nin ‘Bitcoin City’ adlı iddialı özel ekonomik bölgesine ‘Volcano Tokens’ aracılığıyla katkı sağlayacak. El Salvador, Volcano Bonds aracılığıyla 1 milyar $ (kabaca 8.172 Rs) toplamayı hedefliyor.

Minimum 100$’lık (yaklaşık 8.170 Rs) yatırımla, El Salvador sakinleri ülke ekonomisine katkıda bulunacak olan Volcano Bonds’a girebilecekler. Bitcoin’in değerlerindeki herhangi bir değer artışı tahvil sahipleri ile paylaşılacaktır.

Toplamda El Salvador, Bitcoin City’nin altyapısını finanse etmek için 500 milyon $ (kabaca 4.084 milyon Rs) toplamayı ve hükümetin hazinesi için Bitcoin satın almak için eşit miktarda para toplamayı hedefliyor.

Salvadorlu yetkililer tarafından denetlenen Bitcoin Ofisi, Twitter’da yeni kabul edilen yasa hakkında daha fazla ayrıntı yayınladı.

Bir süredir Salvador parlamentosunda dolaşan iç menkul kıymetler yasası milletvekillerinden 62 oy aldı.

Ülke ayrıca Bitcoin dışındaki diğer kripto para birimlerini yönetmek için yasal bir çerçeve oluşturmuştur.

Kripto yanlısı Salvador Başkanı Bukele, kitleler tarafından kripto varlıklarıyla daha fazla etkileşim kurması beklenen, çok beklenen kararı memnuniyetle karşıladı.

El Salvador, bu Volcano Tahvillerinin sağlayıcısı olarak kripto borsası Bitfinex’i seçti.

“Bu, yakında çıkacak olan Volcano Token dahil olmak üzere ülkenin ihtiyaçlarını karşılamak için daha yenilikçi finansal çözümlerin yolunu açıyor. Bu, El Salvador mali geleceği üzerinde egemenliği ele geçirirken kesinlikle tarihin bir parçası olacak anıtsal bir başarıdır. Bitfinex’in El Salvador’daki Volcano Token için teknoloji sağlayıcısı olarak rolü, finansal özgürlüğe ve Bitcoin’i benimsemeye olan bağlılığımızın altını çiziyor,” iFinex’in sahibi olduğu ve işlettiği borsa bir gönderide belirtilmiş.

Bukele, vergisiz Bitcoin Şehri’ne ‘Volcano Tokens’ adını veren bölgesel bir volkandan çıkarılan jeotermal enerji ile güç sağlamayı amaçlıyor.

El Salvador’dan BTC’ye öyle bir destek var ki, Kainat Güzeli 2023 temsilcisi, 12 Ocak Perşembe günü Bitcoin’den ilham alan altın renkli bir toplulukla sahneye çıktı.


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

genel-8