Google şu anda kararlı sürümünü kullanıma sunuyor Krom 109, yeni özellikler ekledikçe masaüstünde ve mobilde. Ancak bu özellikler, bunları uygulayan üçüncü taraf geliştiricilere bağlıdır.

bu güncelleme geliştiricilere verir (yeni sekmede açılır) yazılımları ve tarayıcı arasındaki etkileşimi geliştirmek için yeni araçlar. Koşullu Odaklanma (yeni sekmede açılır) ekleniyor, bu da bir video konferans uygulamasının ekran paylaşımı başladığında bir sekmeye mi yoksa pencereye mi odaklanmak istediğine karar vermesine olanak tanıyacak. Geliştiriciler ikisini de istemiyorsa, bunun yerine yakalama sayfasını ana ekran olarak ayarlayabilirler. Zoom’un hâlihazırda yaptığına benzer bir şekilde, tarayıcı aynı zamanda bir görüntülü görüşmede sesi bastırabilecek, böylece insanlar mikrofonlarını sessize almak zorunda kalmayacak. Temel fark, Chrome’un ses bastırma özelliğinin, geliştiriciler yazılımlarını desteklemek için ince ayar yaptıkları sürece tüm video konferans uygulamalarıyla çalışıyor gibi görünmesidir.

Mobil cihazlarda Chrome 109 için, tarayıcı artık deneysel Güvenli Ödeme Onayı (SPC) standardı ile çalışıyor ve insanların ödemeleri doğrulamak için telefonlarının biyometrik ekran kilidini açma özelliğini kullanmalarına olanak tanıyor. Kimliğinizi doğrulamak için birden çok sayfadan geçmek yerine, sadece parmak izinizi kullanabilirsiniz (yeni sekmede açılır). Bu özellik, yazılımlarında SPC uygulayan bankalara, kredi kartı veren kuruluşlara ve ödeme platformlarına bağlıdır, bu nedenle bunun yaygın bir destek görmesi biraz zaman alabilir.

Yeni CSS değerleri gibi diğer dikkate değer geliştirici merkezli özellikler şu adreste bulunabilir: Chrome Geliştiricileri blogu (yeni sekmede açılır).

Birinci taraf değişiklikleri

Chrome 109 güncelleme paketi şunları içerir: birinci taraf değişiklikleri (yeni sekmede açılır) günlük kullanıcının keyfine varacak. Tarayıcı, potansiyel olarak kötü amaçlı bir şey indirdiğinizi algılarsa, indirmeyi neden durdurduğuna dair daha ayrıntılı bir açıklama sunar. Örneğin, uyarı, dosyanın sosyal medya hesaplarınızdan bilgi çalma potansiyeline sahip kötü amaçlı yazılım içerip içermediğini size açıkça söyleyecektir. Kullanıcıları belirli bir web sayfası hakkında bilgilendiren “Web’den” özelliği, işlevini daha belirgin hale getirmek için “Bu sayfa hakkında” olarak yeniden adlandırıldı.

17 güvenlik düzeltmesi (yeni sekmede açılır) Chrome 109’da bulunur, ancak çoğu korkunç değildir. Çoğunluk, Tam Ekran API’si ve daha sorunsuz bir deneyim için İzin istemleri gibi kötü uygulanmış bazı bileşenler için yamalardır. Şunu da belirtmeliyiz ki, bu Chrome’un son sürümü (yeni sekmede açılır) Windows 7 ve 9.1 için Bundan böyle güncellemeler veya güvenlik düzeltmeleri olmayacak.

deneysel özellikler

Özelliklerin geri kalanına gelince, hepsi deneyseldir, yani kaliteleri biraz şüpheli olacaktır. Material You teması, masaüstü için Chrome’da bulunur ve Yeni Sekme sayfasında tarayıcının görünümünü değiştirmenize olanak tanır. Ancak, yalnızca bilgisayarda tamamen işlevsel görünüyor. kanarya kanalı (yeni sekmede açılır); kullanıcıların deneysel özellikleri deneyebilecekleri özel bir Chrome sürümü. Ayrıca, diğer işletim sistemlerinde kullanılmak üzere Chrome’un bir sürümünden (Windows, Mac veya Linux) sekme gruplarını aktarmak için Sekme Grupları Kaydet seçeneği de vardır. Güncellemeden sonra tarayıcının adres çubuğuna “chrome://flags” yazarak bunları ve daha fazlasını kendiniz deneyebilirsiniz.

Google, deneysel özellikleri denemenin tarayıcı güvenliğini tehlikeye atabileceği konusunda uyarıyor. Bu nedenle, kontrol etmenizi öneririz. Techradar’ın 2023 için en iyi antivirüs yazılımı, böylece güvenlikten ödün vermeden özellikleri güvenle kullanabilirsiniz.genel-6