Buna ilk tepki denilebilir mi? Demek istediğim, gözden geçirdiğim gibi değil Kubo-san wa Mob wo Yurusanai (Kubo Görünmez Olmama İzin Vermeyecek) geçen yıl VIZ Media için manga, değil mi? Pekala… Sanırım, manganın beş cildini okumamış gibi davranabilirim, böylece izlemeniz için tavsiye ettiğimde şaşırmış gibi davranabilirsiniz.

Hata. Az önce TL;DR’yi açılış paragrafında mı verdim? Bunu görmezden gel, tamam mı?

Hadi gidelim!

İlk Bölüm Özeti

Shiraishi görünmez… yani… teknik olarak değil ama kimsenin onu fark etmeyeceği bir sorunu var. Genellikle öğretmeninin dikkatini çekmek için bağırması ya da orada olduğunu anlamalarını sağlamak için pratik olarak birine çarpması gerekir. Faydaları var sanırım ama sınıfında onu her seferinde fark eden bir kişi var… Kubo adında bir kız.

Kubo, Shiraishi ile dalga geçmeye bayılır. Kimsenin fark edip etmeyeceğini görmek için ders sırasında sandalyesinin üzerinde durmasını söyler. Hatta sınıftaki bir soruyu cevaplamak için elini kaldırıyor ve Shiraishi’nin bir şeye gerçekten bir kez cevap vermesinin nasıl bir şey olacağını görmek için soruyu Shiraishi’ye erteliyor. Okuldan sonra Shiraishi, çıkmasını beklediği bir oyunu almaya gider; ancak yolda birinin bedava mendil dağıttığını fark etti ve onlardan kendisine bir paket vermelerini sağlamaya o kadar aşık oldu ki oyunu satın almayı unuttu!

Öte yandan Kubo, onunla dalga geçmeyi sevse de Shiraishi’ye bariz bir şekilde aşıktır. Birkaç kez dener ve sonunda PINE (lol LINE) bilgisini almayı başarır. Ona mesaj atıyor ve bir ara takılmak isteyip istemediklerini soruyor. Shiraishi nasıl yanıt vereceğinden emin değil ama sonunda bunu Tabii diyerek yapıyor! İlk bölümümüz burada bitiyor.

İzlemeye değer?

EVET – Mangayı okuduktan sonra, ne bekleyeceğimi zaten biliyordum. Şimdiye kadar anime, kaynak materyali uyarlama konusunda harika bir iş çıkarıyor. Shiraishi ve Kubo, tam olarak onları düşündüğüm gibi ses çıkarıyor! Ek olarak, tüm sevimlilik ve mizah orada ve hiçbir şey abartılı görünmüyor. En büyük endişelerimden biri, mizahı orantısız bir şekilde uçuracakları, ancak kadranı, zevk değil, daha çok eğlenceli olacak şekilde yeterince açık tutmalarıydı.

Bu sadece hayattan kesitler içeren bir romantik komedi… um… HAFİF spoiler… daha sonra komik olmaktan çok sevimli oluyor ama bunu muazzam bir şekilde yapıyor. Bu sezon izlemek için iyi ve sağlıklı bir romantik komedi arıyorsanız, bu benden tam not aldı.

AMA… Burada biraz objektif olmam gerekiyor. Bu ilk bölüme yalnızca anime izleyicisi açısından bakıyor olsaydım, kanca bölümünde biraz yetersiz kaldığını düşünüyorum. İlk bölümde gerçekten büyük veya muhteşem bir şey olmuyor. Elbette… karakterler ve kişilikleri hakkında bir giriş yapıyorsunuz, Shiraishi’nin görünmez olduğu olay örgüsünün özünü anlıyorsunuz ve o bunu vurgulayan birkaç durumda sona eriyor ama ne olacağını bilmeseydim, ben şovun biraz daha yavaş olduğunu ve bunun bazı insanları rahatsız edebileceğini söyleyebilirim.

Bu yüzden size dikkatli olmanızı söyleyeceğim çünkü daha hızlı tempolu bir şovu veya daha fazla abartılı mizahı seven biriyseniz, bu sizin için bir geçiş olabilir ama eğer sabırlı olun ve içine biraz komedi serpiştirilmiş sağlıklı bir aşk hikayesinin tadını çıkarın, ilk bölüm sezonun geri kalanından neler bekleyebileceğinizin bir göstergesi olacak. Yine de, bunun iyi bir hikaye olduğunu ve ona biraz daha bağlı kalman gerektiğini düşünüyorum.oyun-4