WazirX bu hafta rezervlerinde 285 milyon $ (kabaca 2.320 Rs. crore) tuttuğunu duyurdu. 15 milyondan fazla müşteriye hizmet verdiğini iddia eden borsa, acil bir durumda işini kapatmak zorunda kalmadan toplu para çekme işlemlerini gerçekleştirebilmesini sağlamak için rezervlerini denetledi. Toplam kullanıcı varlıklarının yaklaşık yüzde 92’si Binance cüzdanlarında tutuluyor. Bu, 259.07 milyon $ (kabaca Rs. 2.120 crore) yapar.

2017 yılında kurulan borsa, mevcut ve potansiyel müşterilerine rezervlerin pasiflere oranının ‘1:1’den fazla’ olduğunu vurguladı. Bu, esasen WazirX’in FTX gibi bir likidite sıkışıklığı durumuyla karşı karşıya gelme riski taşımadığını gösterir.

Denetim ayrıca, Hindistan’ın kripto kültürünün mevcut durumuna bir bakış sağlayan ilginç olayları da ortaya çıkardı.

Shiba Inu, Bitcoin ve Ethereum, WaizirX’in varlıklarını toplam değer ve yüzde olarak oluşturan en iyi kripto para birimleri olarak ortaya çıktı.

Dogecoin ve Polygon da listede iyi sıralamalar elde etti.

Kızılderililer görünüşe göre memecoin DOGE ve SHIB’e büyük bahis oynuyorlar.

Aralık 2022’de borsa, platformunda ilk kez kripto alıcılarının yüzde 27’sinden fazlasının Shiba Inu jetonları satın aldığını söylemişti. DOGE ticareti ise Tesla şefi Elon Musk Twitter’ı devraldığı anda yüzde 3000 arttı.

Kripto varlıklarını izleyen üçüncü taraf bir platform olan CoinGabbar, WazirX’in rezerv kanıtını yayınladı.

“Borsa tarafından kullanıcıları veya müşterileri adına tutulan gerçek varlıkların veya rezervlerin kapsamlı, eksiksiz veya kapsamlı bir beyanı olması amaçlanmamıştır.” İleti CoinGabbar tarafından not edildi.

WazirX, diğer borsalar tarafından barındırılan cüzdanlarda toplamın yüzde sekizini oluşturan 26,45 milyon dolar (kabaca 220 crore) değerinde rezerv tutar.

KuCoin, Binance, CryptoCom ve Giottus da mali durumlarının doğrulamasını gerçekleştirdi.

Aralık 2022’nin son haftasında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) yetkililer, kripto yatırımcılarına kripto şirketlerinin iç denetimlerine körü körüne güvenmemeleri gerektiği konusunda bir uyarı yayınladı.

SEC’in baş muhasebeci vekili Paul Munter, “Böyle bir rapora sahip olmak, bir yatırımcının şirketin yükümlülüklerini karşılamak için yeterli varlığa sahip olup olmadığını değerlendirmesi için yeterli bilgi değildir” dedi.


Kripto para birimi, düzenlenmemiş bir dijital para birimidir, yasal bir ihale değildir ve piyasa risklerine tabidir. Makalede sağlanan bilgiler, finansal tavsiye, ticaret tavsiyesi veya NDTV tarafından sunulan veya onaylanan herhangi bir türde tavsiye veya tavsiye niteliğinde değildir ve bunları teşkil etmez. NDTV, makalede yer alan algılanan herhangi bir tavsiyeye, tahmine veya diğer bilgilere dayanan herhangi bir yatırımdan kaynaklanan herhangi bir kayıptan sorumlu olmayacaktır.

Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

CES 2023 merkezimizde Gadgets 360 ile ilgili Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.genel-8