İflas etmiş kripto kredi kuruluşu Voyager Digital, varlıklarının Binance.US’a 1 milyar dolarlık (kabaca 8.200 crore) satışı için Salı günü ilk mahkeme onayını aldı ve anlaşmanın ABD ulusal güvenlik incelemesini hızlandırmaya çalışacağını söyledi.

New York’taki ABD İflas Yargıcı Michael Wiles, Voyager’ın Binance.US ile bir varlık satın alma sözleşmesi yapmasına ve gelecekteki bir mahkeme duruşmasına kadar kesinleşmeyecek olan satış için alacaklı oyları talep etmesine izin verdi.

Voyager’ın avukatı Joshua Sussberg Salı günkü mahkeme duruşmasında, Voyager’ın ABD şirketlerine yabancı yatırımları ulusal güvenlik riskleri açısından inceleyen kurumlar arası bir organ olan ABD Birleşik Devletler Yabancı Yatırım Komitesi’nin (CFIUS) tatiller sırasında dile getirdiği endişelere yanıt verdiğini söyledi. Voyager’ın, CFIUS’un işleme karşı çıkmasına neden olacak sorunları ele almayı planladığını söyledi.

Sussberg, “Sadece bu soruşturmayla ilgilenmek için değil, aynı zamanda bu süreci ilerletmek için gönüllü olarak başvuruda bulunmak için Binance ve avukatlarıyla koordinasyon halindeyiz.” dedi.

CFIUS, 30 Aralık’ta mahkemeye sunduğu bir dosyada, incelemesinin “tarafların işlemleri tamamlama kabiliyetini, tamamlama zamanlamasını veya ilgili şartları etkileyebileceğini” söyledi.

Sussberg, Binance işleminin 20 milyon $ (kabaca 160 crore) nakit ödeme ve Voyager müşterilerini Binance.US kripto borsasına transfer etme anlaşmasını içerdiğini söyledi. Müşteriler daha sonra Temmuz ayından bu yana ilk kez para çekebilecekler.

Voyager, satışın müşterilerin Voyager’ın iflas başvurusu sırasında mevduatlarının değerinin yüzde 51’ini geri almasına olanak tanıyacağını tahmin ediyor.

Sussberg, CFIUS’un işlemi bloke etmesi durumunda Voyager’ın müşterilere elindeki kripto parayla geri ödeme yapmak zorunda kalacağını ve bunun da Voyager kullanıcıları için daha düşük bir ödemeyle sonuçlanacağını söyledi.

Washington, ABD’deki Çin yatırımını engellemek için CFIUS’u giderek daha fazla kullanıyor.

Binance, Çin doğumlu bir Kanada vatandaşı olan Changpeng Zhao’ya aittir ve kalıcı bir genel merkezi yoktur. Şirket, ABD savcıları tarafından kara para aklama soruşturmasına konu oldu. Kaliforniya, Palo Alto merkezli Binance.US, ayrı Amerikan borsasının ana Binance platformundan “tamamen bağımsız” olduğunu söyledi.

CFIUS’a ek olarak, Voyager’ın önerilen satışına ABD Menkul Kıymetler Borsası Komisyonu ve devlet menkul kıymetler düzenleyicileri de karşı çıktı. Glenn, Voyager’ın bu itirazlara rağmen devam etmesine izin verdi ve menkul kıymetler düzenleyicilerinin gelecekte satışın nihai onayına itiraz etmelerine izin verileceğini söyledi.

Voyager, büyük kripto tokenleri TerraUSD ve Luna’nın dijital varlık endüstrisinde şok dalgaları göndermesinden aylar sonra, Temmuz ayında iflas başvurusunda bulundu.

Voyager başlangıçta varlıklarını FTX Trading’e satmayı planladı, ancak bu anlaşma FTX, kurucu Sam Bankman-Fried’in tutuklanmasına yol açan müşteri çekme ve dolandırıcılık iddialarının çılgınlığı arasında Kasım ayında iflas ettiğinde patladı.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

CES 2023 merkezimizde Gadgets 360 ile ilgili Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.genel-8