Milyarder Elon Musk, Starship uzay aracı için yeni bir fırlatma tarihi açıkladı. Ona göre ilk yörünge uçuşu bu yılın ilk çeyreği bitmeden, yani Mart ayı bitmeden gerçekleşebilir.Musk’a göre bu, Şubat veya Mart aylarında olabilir, kesin tarih henüz belirlenmedi. Görünüşe göre, son teslim tarihine daha yakın çağrılacak.

Gerçek şansımız var [запуска] Şubat ayının sonunda. Mart fırlatma girişimi büyük olasılıkla görünüyor”, bir kullanıcının sorusunu yanıtlayarak yazdı.

SpaceX, ilk Starship'i önümüzdeki aylarda yörüngeye fırlatabilir

Daha önce Starship’in 2021’de havalanması planlanıyordu ancak bir takım izinlerin olmaması nedeniyle bu gerçekleşmedi. Ama şimdi alındılar.

Her şey planlandığı gibi giderse SpaceX, Uzay Gemisi 24 adlı prototip bir Starship’i uzaya gönderecek. Gemi, Teksas’taki Starbase’de fırlatılmak üzere hazırlanıyor. Geminin, fırlatıldıktan sonra Meksika Körfezi’ndeki insansız bir açık deniz platformuna sıçraması gereken bir Süper Ağır roket (kod adı Booster 7) kullanılarak fırlatılması planlanıyor. Şu anda, Gemi 24 Dünya’nın çevresini bir kez dönecek ve ardından iniş yapacak.

Starship’in daha önce 2021’de havaya uçtuğunu unutmayın. Sonra yaklaşık 10 km havalandı. Gelecekte bu geminin Ay ve Mars uçuşlarında kullanılması planlanıyor.genel-22