Birçok izleyici için, Disney’in kötü adamları, hepsinin en iyi karakterleridir. Cruella ve Maleficent’in neden kendi filmlerine sahip olduklarına şaşmamalı – genellikle kahramanları gölgede bıraktılar ve kendi şovlarının gerçek yıldızı oldular. Ama neden? Disney kötü adamları neden bu kadar sevimli? Harika kıyafetleri mi? Onların fevkalade gölgeli hatları? Ya da sürükleyici karakterleri?

Kabul edelim, kötü adamlar normalde kahramanlardan daha fazla kişiliğe sahiptir ve hikayeye mizah, kurnaz zeka ve bazı durumlarda gerçek terör gibi çok daha fazlasını sağlar. Zorlayıcı kötüler olmasaydı Disney Disney olmazdı ve onlara hak ettikleri sevgiyi vermenin zamanı geldi.

10. Zararlı

Walt Disney Animasyon Stüdyoları

O boynuzlar! O pelerin! Kötü cesaretini gizleyen uygun, dengeli tavrı. Maleficent, kötü adam uyku güzeli, mutlak bir canavardır. Ve yine de, o çok büyüleyici. Her adımda, hain işleri için kullandığı zarafet ve gücü yayar. Ne de olsa bu, bebek prenses Aurora’ya büyü yapan ve onu 16 yaşına geldiğinde ölüme mahkum eden kadın.

Ancak tüm bu zarafet ve güvene ek olarak, Maleficent çok sevimli çünkü çok güçlü olduğunu biliyordu. 1959 yılında, ne zaman uyku güzeli prömiyeri yapılmış, güçlü kadın karakterler henüz sinemada gerçekten bir şey değildi. Maleficent, iğrenç olmasına rağmen tam bir baş belası ve güçlü bir kadın karakterdi, bu da onu mutlak bir öncü yapıyordu.

9. Dr. Kolaylaştırıcı, diğer adıyla Gölge Adam

Princess and the Frog'daki Gölge Adam bir sonraki kurbanını arıyor
Walt Disney Animasyon Stüdyoları

Prenses ve Kurbağa New Orleans ve çevresindeki bataklıklarda geçiyor ve Disney’in tüm zamanların en korkunç kötü adamlarından biri olan Dr. Kolaylaştırıcı. Filmin çoğunda Gölge Adam olarak bilinen Facilier, sihrini kişisel kazanç için kullanan bir vudu cadı doktorudur.

Filmdeki büyük müzikal numarası Diğer Taraftaki Arkadaşlar, şehre yeni gelen Prens Naveen’i bir vudu ritüeline katılmaya ikna ettiği yer. Tarot kartları, vudu bebekleri, dev ahşap maskeler ve parlayan yüz boyaları, sahneyi geri dönemeyeceğiniz büyüleyici bir gösteriye dönüştürür. Aynı zamanda bir çocuk filmi için gerçekten korkunç ve şaşırtıcı derecede rahatsız edici. Buna, yeraltı dünyasından yükselen gölgeli iblis ordusunu da ekleyin ve Disney’in şimdiye kadarki en korkunç kötü adamlarından birine sahip olursunuz.

O, bir çocuk filminde deli gibi koşan bir yetişkinin canisidir. Disney’in bir çocuk filminde bu kadar korkutucu bir düşman yapma cesaretine sahip olduğuna neredeyse inanamıyorsunuz. Ancak bu terör, onu özellikle yetişkin izleyiciler için inkar edilemez derecede havalı ve sevimli kılıyor.

8. Yara

Aslan Kral'da Scar, Simba ile konuşuyor
Walt Disney Animasyon Stüdyoları

Gevşek dayalı Hamlet, Aslan Kral Disney’in gelmiş geçmiş en başarılı filmlerinden biri oldu. Başarısının en büyük nedenlerinden biri kurnaz kötü adamı Scar’dı. Oscar ödüllü Jeremy Irons tarafından seslendirilen Scar, güce susamış bir tirandır. İlham almanın yanı sıra HamletKral Claudius, Scar da Hitler’den sonra modellendi ve karaktere korkunç bir gerçekçilik kazandırdı. Öyleyse neden Disney’in en ikonik ve popüler kötü adamlarından biri?

Çünkü karakteri çok iyi işlenmiş. Sevilebilir olmak için her zaman sevilmeniz gerekmez. Scar sadece göz yummuyordu, aynı zamanda ikna ediciydi. onsuz, Aslan Kral sadece aynı olmazdı. Hikayeyi yürüttü, her şeyin gerçekleşmesini sağladı. Belki de istemeden Disney, Scar’ı gerçek ana karakter yaptı. Her şeyi harekete geçiren o, bu yüzden izleyicilerin ona çekilmesi doğal.

7. İago

Iago, Disney'in Aladdin'inde sihirli lambayı tutuyor
Walt Disney Animasyon Stüdyoları

Teknik olarak yardımcı olsa da, AlaaddinIago, neredeyse her sahnede Jafar’ı gölgede bıraktı. Komik Gilbert Godfried tarafından seslendirilen Iago, Jafar’ın geveze papağanıydı ve onsuz Jafar’ın karakteri neredeyse dayanılmaz derecede sıkıcı olurdu. Jafar sert, sert ve genel olarak kötüydü, izleyicilere ekrandayken eğlenmeleri için çok az neden veriyordu. Jafar, Iago’nun çılgın kişiliğine göre heteroseksüel adamı oynarken, sahneleri gerçekten hayata geçiren Iago’ydu.

Aslında Iago, Robin Williams’ın Cin’i dışında tüm filmdeki en komik karakterdi. Flamingo kılığına girdiği sahneden padişaha zorla kraker yedirdiği sahneye kadar, Iago büyük kahkahalar attı. Alaaddin, ve bunun için ondan hoşlanmamak mümkün değil.

6. Kötü Kraliçe

Kötü Kraliçe, Pamuk Prenses'te bir kutu açar
Walt Disney Animasyon Stüdyoları

Evil Queen, Disney’in kötü adamlarının OG’siydi ve ondan sonra gelen herkes için zemin hazırladı. 1937’de yayınlandı, Pamuk Prenses ve Yedi Cüceler Disney’in ilk uzun metrajlı filmiydi ve Evil Queen, filmin bir fenomene dönüşmesine yardımcı oldu. Kibir bağımlısı ve “ülkedeki en adil” olma takıntısı olan Kötü Kraliçe’nin Pamuk Prenses’e olan kıskançlığı onu mahveder.

Ama deliliğe yolculuğu çok tatmin edici. Pamuk Prenses’i öldürmeye takıntılı hale gelmekle kalmaz, aynı zamanda bunu yapmaya o kadar kararlı hale gelir ki, sırf Pamuk Prenses’i kandırmak ve zehirli bir elma vermek için kendini iğrenç yaşlı bir cadıya bile dönüştürür. Kötülüğü kesinlikle ikonik. Kötü Kraliçe’yi tarif etmenin daha iyi bir yolu yok, muhtemelen bu yüzden bu kadar sevimli.

Yayınlanmasından 85 yıl sonra bugüne kadar pamuk PrensesEvil Queen, hayranların favorisi olmaya devam ediyor ve Disney parklarındaki birçok canlı şovda yer almaya devam ediyor.

5. Shere Khan

The Jungle Book'tan Shere Khan animasyonlu ve canlı aksiyon
Walt Disney Animasyon Stüdyoları

Orman Kitabı Ayılar, panterler ve pitonlar gibi birçoğu zirve avcısı olan devasa hayvanlarla dolu. Bu nedenle Bengal kaplanı Shere Khan, birçok izleyicinin en sevdiği karakterdir. Orman Kitabı. (Baloo kim?)

Kurnaz, zeki ve hatta biraz da kibar olan Shere Khan, ormanın kendisine ait olduğunu biliyor ve bunu duyurmaktan korkmuyor. Bir an iyi konuşan bir beyefendiyken, sonra başıboş bir yırtıcıya dönüşüyor. Bu ikilik, Shere Khan’ı sizi içine çeken ve düşündüren tuhaf bir kötü adam yapıyor. Ondan hoşlanmak istiyorsun ama aynı zamanda ondan korkmak da istiyorsun. Kolayca bir kategoriye yerleştirilemeyen aldatıcı bir karakter ve onu bu kadar çekici ve sevimli bir düşman yapan şey bu gizem.

4. Hades

Disney'in Herkül'ündeki Hades
Walt Disney Animasyon Stüdyoları

O karşınızda, tek satırlık cümlelerle dolu ve tüm zamanların en karizmatik Disney kötü adamlarından biri. gelen hades Herkül Herkül’ün kendisi de dahil olmak üzere tüm filmdeki herkesten daha komik ve daha ilginçti. “Adım Hades, ölülerin efendisi. Merhaba, nasılsın? onun gürültülü kişiliği, tüm filmin en unutulmaz özelliği olmaya devam ediyor.

Son yıllarda çok tartışmalı bir karakter haline geldi. Birçoğu, Hades karakterinin, film boyunca birçok kez Yidiş dilinde konuşmak da dahil olmak üzere, Yahudi klişelerine dayandığını iddia ediyor.

3. Cruella de Vil

Cruella de Vil animasyonlu ve canlı aksiyon
Walt Disney Animasyon Stüdyoları

Çarpıcı modası, dağınık saçları ve kesinlikle aşağılık bir kişiliği olan Cruella de Vil, şatafatlı ve şeytani bir moda tutkunu. 101 Dalmaçya Kim yavru köpekleri kaçırmak ve kürklerini palto yapmak için kullanmak ister (sebebinin, köpek yavrusu kürkünün sadece çok çok daha yumuşak). Ve biz meli ondan nefret etmek istiyorsan, sevmeden edemeyeceğin bir şey var.

O kadar pejmürde ve kibirli, zengin ama ruhsuz ve düpedüz gösterişli ki, kitschy ve kaba oluyor. Sanki doğrudan bir bölümden çekilmiş gibi. Gerçek Ev Hanımları. O öyle bir güzellik ki, onu görünce gülümsemenize engel olamıyorsunuz. 2021’de Disney, Emma Stone’un oynadığı kendi yan filmi olan Cruella’yı da aynı şekilde soğutuyor ve Disney tarihindeki en ikonik kötü adamlardan biri olarak de Vil’in mirasını sürdürüyor.

2. Yazma

Walt Disney Animasyon Stüdyoları

“Onu bir pire, zararsız, küçük bir pire yapacağım ve sonra o pireyi bir kutuya koyacağım ve sonra o kutuyu başka bir kutunun içine koyacağım ve sonra o kutuyu postalayacağım. kendim ve geldiğinde (çılgınca kahkahalar), onu bir çekiçle parçalayacağım!” Yzma, şirketin hikayeli tarihindeki en komik Disney kötü adamıdır. İmparator Kuzco’nun yaşlı, bir deri bir kemik kalmış danışmanı, onu devirip tahtı kendisi için almaktan başka bir şey istemiyor.

Efsanevi Eartha Kitt tarafından seslendirilen Yzma, sadece komik replikler sunmakla kalmadı, aynı zamanda onları mükemmel bir ton ve zamanlamayla sunabildi. İmparatorun Yeni Oluğu kahkahalarla dolu bir komediye dönüşüyor. Yzma o kadar komik ve büyüleyiciydi ki, zahmetsizce filmin başrol oyuncusu İmparator Kuzco’yu gölgede bıraktı. Disney’in Kitt’i her iki devam filminde de yeniden oynaması için geri getirmesi şaşırtıcı değil. Kronk’un Yeni Oluğuve spin-off TV şovu, İmparatorun Yeni Okulu.

1. Ursula

Küçük Deniz Kızı'nda yılanbalığı Flotsam ve Jetsam ile Ursula
Walt Disney Animasyon Stüdyoları

Ursula’dan daha ikonik bir Disney kötü adamı var mı? Küçük Denizkızı? Ariel’in sesini çalan kötü bir deniz cadısı ama aynı zamanda şımarık ve zeki. Onu sevmemek mümkün değil. O çok büyüleyici. Fiziksel tavrı onu güçlü ve otoriter gösteriyor. Buna zekasını ve aldatıcı çekiciliğini de eklediğinizde gerçek bir kötü adamınız olur.

Ursula, aslında drag queen Divine’dan ilham aldı ve Divine’ın birçok fiziksel özelliğine sahip olmanın yanı sıra, aynı zamanda drag karakterini de bünyesinde barındırıyor; gösterişli bir şekilde kendini beğenmiş, nasıl gölge atılacağını biliyor ve kullandığına dair aşılmaz bir güvene sahip. onun yolunu bulmak için.

İkonik, muhteşem ve görkemli bir şekilde acımasız olan Ursula, izleyicilerin doyamadığı fantastik ve büyüleyici bir kötü adam. Yıllar boyunca, rol Whoopi Goldberg ve Queen Latifah gibi Hollywood büyükleri tarafından oynandı ve 2023 versiyonunda rolü Melissa McCarthy canlandıracak.

Bu klasik Disney filmlerinin tümü şu adreste izlenebilir: Disney+.








genel-19