Roscosmos State Space Corporation tarafından yayınlanan bu fotoğrafta, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun 30 Mart 2022’de Rus Soyuz MS-19 uzay gemisi mürettebatı tarafından İstasyondan ayrıldıktan sonra çekilmiş bir görüntüsü. Rusya’nın uzay şirketi Roscosmos, 19 Aralık 2022 Pazartesi günü, Uluslararası Uzay İstasyonuna bağlı bir Rus uzay kapsülünden sızan soğutucunun mürettebatın tahliyesini gerektirmediğini, ancak gerekirse yedek bir kapsül fırlatmak için kapıyı açık tuttuğunu söyledi. Kredi: AP aracılığıyla Roscosmos State Space Corporation, Dosya

Rus uzay şirketi Roscosmos Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Uluslararası Uzay İstasyonu mürettebatından bazılarının kapsülleri hasar gördükten ve soğutma sıvısı sızdırdıktan sonra Dünya’ya geri götürmek için yeni bir uzay aracı fırlatacağını söyledi.

Rus kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin ve NASA astronotu Frank Rubio, Eylül ayında bir Soyuz MS-22 ile istasyona geldiler ve Dünya’ya dönmek için kapsülü kullanmayı planladılar. Ancak geçen ay soğutma sıvısı sızdırdı ve bu da daha yüksek kabin sıcaklıklarına neden oldu.

Roscosmos başkanı Yuri Borisov gazetecilere verdiği demeçte, durumu analiz ettikten ve NASA ile görüştükten sonra, Roskosmos’un 20 Şubat’ta mürettebatsız otomatik modda yeni bir Soyuz MS-23 kapsülü fırlatmaya karar verdiğini söyledi.

Borisov, Prokopyev, Petelin ve Rubio’nun görevinin uzatılacağını söyledi, ne kadar süreceğini belirtmedi. Roscosmos’un planı kabul eden NASA ile hareketi tartıştığını vurguladı.

Soyuz MS-23’ün başlangıçta iki Rus kozmonotu ve bir ABD astronotu yörüngeye taşımak için Mart ayında fırlatılması planlanıyordu.

Borisov, Rus uzay yetkililerinin yeni Soyuz’u bir mürettebatla fırlatma seçeneğini araştırdıklarını, ancak daha uzun hazırlıklar gerektireceği için buna karşı karar verdiklerini söyledi. Soyuz MS-23’ün ayrıca bazı malzemeleri Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşıyacağını da sözlerine ekledi.

Borisov, Uluslararası Uzay İstasyonunda yeni kapsül gelmeden önce tüm mürettebatın tahliyesini gerektirecek bir acil durum olması durumunda, uzay yetkililerinin Soyuz MS-22’nin güvenli bir şekilde kullanılıp kullanılamayacağını değerlendireceklerini söyledi.

Soyuz MS-22’den gelen sızıntı, Aralık ayında Ruslar planlı bir uzay yürüyüşü için istasyonun dışına çıkmak üzereyken tespit edildi ve yer uzmanları uzaydan canlı bir video yayınında Soyuz’dan yayılan bir sıvı ve parçacık akışı gördüler.

Borisov Çarşamba günü yaptığı açıklamada, analizin sızıntının bir mikrometeoroidden kaynaklandığını doğruladığını söyledi. Soyuz MS-22’nin sonunda mürettebat olmadan Dünya’ya geri gönderileceğini söyledi.

Roscosmos ve NASA, olayın istasyon ekibi için herhangi bir tehlike oluşturmadığını söyledi. Rus ve ABD uzay ajanslarından yetkililerin Çarşamba günü ilerleyen saatlerde mevcut planlar hakkında ortak konuşma yapmaları planlandı.

Prokopyev, Petelin ve Rubio ile birlikte, diğer dört mürettebat üyesi şu anda uzay karakolunda: NASA astronotları Nicole Mann ve Josh Cassada; Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndan Koichi Wakata; ve Roscosmos’tan Anna Kikina.

© 2023 Associated Press. Tüm hakları Saklıdır. Bu materyal izinsiz yayınlanamaz, yayınlanamaz, yeniden yazılamaz veya yeniden dağıtılamaz.

Alıntı: Rusya, 11 Ocak 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-01-russia-capsule-space-station-crew.html adresinden alınan uzay istasyonu mürettebatına (2023, 11 Ocak) geri dönmek için yeni kapsül fırlatacak

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1