f

Soyuz MS-22 mürettebat gemisi 8 Ekim 2022'de ortaya çıktı.

Soyuz MS-22 mürettebat gemisi 8 Ekim 2022’de ortaya çıktı.
Fotoğraf: NASA

Roscosmos, şu anda Uluslararası Uzay İstasyonunda bulunan hasarlı uzay aracını değiştirmek için mürettebatsız bir Soyuz fırlatacağını söyledi. MS-22 Soyuz, hem Roscosmos hem de NASA’nın şimdi iddia ettiği gibi, Aralık ayında bir mikrometeorit tarafından vurulduktan sonra bir soğutma sıvısı sızıntısına neden oldu.

Plan, yedek MS-23 Soyuz uzay aracını, görevin orijinal fırlatma tarihinden birkaç hafta önce olan 20 Şubat’ta veya buna yakın bir tarihte fırlatmak. Mürettebatsız MS-23, şu anda eve güvenilir bir yolculuğu olmayan NASA astronotu Frank Rubio ve kozmonotlar Sergey Prokopyev ve Dmitri Petelin için hoş bir manzara olacak.

Rus uzayında insanlı uzay uçuşu yönetici direktörü Sergei Krikalev’in söylediğine göre, dışarıya yanaştırılmış ve radyatöründe çirkin bir şekilde 0,8 milimetre genişliğinde bir delik bulunan MS-22’leri, Roscosmos tarafından Dünya’ya mürettebatlı bir yolculuk için güvensiz kabul edildi. ajansı, bugün erken saatlerde gazetecilere verdiği demeçte. Krikalev, gemide kimse olmadan MS-22’nin sonunda Kazakistan’a iniş için eve gönderileceğini, ancak MS-23 yörünge karakoluna varana kadar gönderilmeyeceğini söyledi.

14 Aralık 2022'de sızan soğutma sıvısının görünümü.

14 Aralık 2022’de sızan soğutma sıvısının görünümü.
Ekran görüntüsü: NASA TV

Sızıntı, 14 Aralık akşamı, yer kontrolörlerinin soğutma döngüsüne bağlı basınç okumalarında ani ve beklenmedik bir düşüş fark etmesiyle meydana geldi. Soyuz’dan gözle görülür bir şekilde dışarı akan soğutma sıvısıyla, görev yöneticilerinin planlanmış bir Rus uzay yürüyüşünü iptal etmekten başka çaresi yoktu. Canadarm2 robotik kolu tarafından 18 Aralık’ta gerçekleştirilen incelemeler, küçük bir deliğin varlığını doğruladı.

Bir (uygun) mikrometeoroid

NASA’da Uluslararası Uzay İstasyonu program yöneticisi Joel Montalbano, bugünkü brifingde, NASA’nın bir mikrometeoroidin neden olduğu delik konusunda Roscosmos ile “fikir birliği” içinde olduğunu söyledi. Montalbano, değerlendirmenin Roscosmos tarafından gerçekleştirilen görüntülere ve yüksek hız testine dayandığını söyledi. Krikalev, enkazın olası bir suçlu olmadığını, çünkü nesnenin varsayılan hızının saniyede 4,4 mil (saniyede 7 kilometre) olduğunu ve ISS’nin hızı ve yörüngesini takip etmediğini ve bu hızda hareket eden bir nesnenin olmayacağını söyledi. uzay istasyonuyla tamamen aynı yörüngede kalın. Krikalev, “Bu nedenle rastgele bir yönden gelen bir mikrometeoroidden geldiğini düşünüyoruz” dedi.

Birkaç muhabir hem Krikalev’den hem de Montalbano’dan bu görünüşte belirsiz açıklamaya açıklık getirmelerini istedi, ancak ikili brifing için Moskova’da birlikte senaryolarına sadık kaldılar. Deliğin küçük bir göktaşı tarafından açılmış olması tamamen makul, ancak Rusya’nın uydusavar silahı denemesi Kasım 2021’de, feshedilmiş bir uydunun kasıtlı olarak yok edildiği, binlerce yeni yörünge enkazı yarattı ve bunların çoğu uzay istasyonunu tehdit etmeye devam ediyor. Roscosmos, potansiyel olarak uygunsuz olan radyatör delinmesi için bir mikrometeoroidi suçlamakta hızlı davrandı. Doğrusunu söylemek gerekirse, nihai karar soğutma sıvısı sızıntısının doğal bir kaynağını doğrulasa bile hepimiz bu konuda daha fazla açıklama istiyoruz.

MS-22: Aşağı ama tamamen dışarıda değil

MS-23, ISS’ye en erken 20 Şubat’a kadar ulaşmayacak, bu da Rubio, Prokopyev ve Petelin’in o zamana kadar biraz zor durumda olduğu anlamına geliyor. Olağanüstü bir acil durumda ISS’nin boşaltılması gerekirse, üçlünün hasarlı MS-22 ile yolculuğu riske atmaktan başka çaresi kalmayacaktı.

Krikalev’in dediği gibi Roscosmos, MS-22’yi Dünya’ya geri dönüş için “nominal” koşulları sağlayamadığı için reddetti, ancak bu, acil bir durumda görevi yerine getiremeyeceği anlamına gelmiyor. Krikalev, kabin içindeki sıcaklıkların muhtemelen 100 ila 108 Fahrenheit (yüksek 30 ila düşük 40 Santigrat) arasında bir yere yükseleceğini ve bunun tolere edilebileceğini açıkladı. Sorunun, bu ısı ile beklenen nemin birleşimi olacağını söyledi. Kapsülün bilgisayarını potansiyel olarak devre dışı bırakacak kadar, “Ekipmanın biraz aşırı ısınmasını bekliyoruz,” dedi. Soyuz’un “birkaç katman fazlalığı” var ve bilgisayar arızalanırsa analog modda devam edebilmesi gerektiğini söyledi. Ne olursa olsun, bu senaryo optimal olmaktan uzak, bu nedenle yedek bir araç teslim etme planı. Krikalev, MS-22’yi gemide mürettebat olmadan Dünya’ya döndürmenin “birincil senaryomuz” olduğunu söyledi.

Buna bir kurtarma deme

Üç mürettebat üyesinin karşı karşıya olduğu mevcut riske rağmen Montalbano, MS-23’ten bir “kurtarma” Soyuz aracı olarak bahsetmediğini söyledi. Mürettebatın hemen eve gelmesine gerek olmadığını söyledi, bu yüzden “Ona yedek Soyuz diyorum.” Doğal olarak, Krikalev kabul etti. Böyle olmasaydı gülünç olurdu bu kadar ciddi bir sorun 21 Eylül 2022’de MS-22 ile ISS’ye ulaşan üçlünün şu anda güvenilir bir aracı olmadığı göz önüne alındığında, MS-23 tam olarak böyle bir kurtarma aracı. Şu andan MS-23’ün gelişine kadar aşırı bir acil durum son derece olası değil ama imkansız değil.

Bununla birlikte, NASA, alternatif stratejileri tartışmak için SpaceX ile temas halindedir. Bir Mürettebat Ejderhası şu anda dışarıda park edilmiş durumda, ancak NASA astronotları Nicole Mann ve Josh Cassada, Japonya Havacılık ve Uzay Araştırma Ajansı’ndan (JAXA) Koichi Wakata ve Roscosmos’tan Anna Kikina için ayrıldı. İlginç bir şekilde ve Montalbano’nun gazetecilere söylediği gibi, Crew Dragon’un acil bir durumda fazladan bir yolcuyu barındırması mümkün olabilir, ancak bunun için bazı özel yapılandırmalar ve bazı donanımların çıkarılması gerekebilir.

Montalbano, önemli bir kısıtlamanın ilgili uzay giysileriyle ilgili olduğunu, çünkü giysiler özellikle bireysel uzay araçları için tasarlandığını söyledi. Bu nedenle görev planlayıcıları, bir kurtarma Ekibi Ejderhasının fırlatılmasını dışladı. Gazetecilere söylediği gibi, “güvenli bir konfigürasyona ulaşmanın en hızlı yolu, yedek Soyuz’u oraya getirmektir.” Bu görevin ötesine bakan Montalbano, NASA’nın ihtiyaca göre fırlatma senaryosunu düşündüğünü ve muhtemelen bunu gerçekleştirmek için hem SpaceX hem de Boeing ile birlikte çalıştığını söyledi. Gerçekten de bu ideal olurdu – bir an önce kurtarma görevlerini başlatma kapasitesi.

Radyatördeki deliğin onarılması konusunda ise Krikalev, bunun dikkate alındığını ancak reddedildiğini söyledi. Delik “çok elverişsiz bir yerde” olduğu için onarımların mümkün olmadığını söyledi – uzay yürüyüşü mürettebatının bölgeye erişmesine ve bölgede çalışmasına izin verecek tırabzanların veya destek yapılarının olmadığı bir alan. Deliği sabitlemek için gerekli prosedür külfetli (örneğin sızdırmazlık maddelerinin kullanılmasını gerektiren) ve tehlikeli olarak kabul edildi; Krikalev, hasarlı aracı basitçe değiştirmenin çok daha az riskli olduğunu söyledi.

Görevleri sağa kaydırma

Yeni plan, program yapıcılar için bazı zorluklar sunuyor. MS-23’ün ISS’ye yeni mürettebat üyeleri, yani NASA astronotu Loral O’Hara ve kozmonotlar Nikolai Chub ve Oleg Kononenko teslim etmesi gerekiyordu. Şimdi muhtemelen bu yıl için planlanan MS-24 görevine kadar beklemek zorunda kalacaklar. Krikalev, “görevleri sağa kaydırıyoruz” dedi ve görev planlayıcıları orijinal programa geri dönmek için çalışırken hiçbir şeyi iptal etmiyoruz.

Rubio, Prokopyev ve Petelin’in eve ne zaman döneceklerine henüz karar verilmedi. Krikalev, Mart ayı ortasında evlerine dönmeleri gerekiyordu, ancak şimdi planlanan MS-23 misyonuyla, ISS’de kalışları “birkaç ay daha uzatılabilir” dedi. Görev planlamacıları henüz bu konuda bir karar vermediler, ancak Krikalev mürettebatın sağlık durumunun iyi olduğunu ve uzun bir görev için ISS’de kalabilmeleri gerektiğini söyledi.

ISS’de görev süresi genellikle altı ay sürer, bu nedenle üçlünün istasyonda bir yıl boyunca kalması tamamen mümkündür. Montalbano, MS-22 mürettebatının “Eylül’deki fırlatma tarihi için kalmaya veya gerekirse daha erken ayrılmaya hazır olduğunu” söyledi. “Onlara verdiğimiz karar ne olursa olsun gitmeye hazırlar.”genel-7