Ninja Gaiden (NES versiyonu), Mega Man ve diğerleri gibi klasik 2B platform oyunlarından öğeler aldığınızda ne elde edersiniz? Aynı zamanda hızlı koşu oyunu olan bir aksiyon platformu olan Vengeful Guardian: Moonrider’ı alırsınız; aldığın bu. JoyMasher‘kum Oyun Salonu Ekibi‘ın bir önceki retro atari oyunu Blazing Chrome beni saatlerce oyaladı. Bu oyun aynısını yapabilir mi?

Oyun Adı: Vengeful Guardian: Moonrider
Platform(lar): PC (incelendi), PS4, PS5, Switch
Yayıncı(lar): The Arcade Crew
Geliştirici(ler): Joymasher
Çıkış Tarihi: 12 Ocak 2023
Fiyat: 16,99 $

JoyMasher’daki kurnaz insanlar bunu yine başardı. Ninja Gaiden, Shadow of the Ninja ve Mega Man gibi Nintendo Entertainment System dönemindeki oyunlara saygı duruşunda bulunan başka bir retro aksiyon platform oyunu daha yaptılar. Metroid’in Motherbrain’ine bir patron olarak gizlice girdiklerinden de oldukça eminim.

Önceki oyunları Blazing Chrome ile tanınan bu ekip, Vengeful Guardian: Moonrider ile geri döndü. Ateş etmek yerine, onur kodu derinlere inen sibernetik bir Samurayın rolünü üstleniyorsunuz. Başlangıçta daha yüksek bir güce hizmet etmek ve aynı fikirde olmayanlara karşı koymak için yaratılmış, rastgele bir şey fikrinizi değiştirmenize neden oluyor ve şimdi sibernetik ailenizi yok etme görevindesiniz. İki kötüden daha azı olmakla ilgili bir şey: evet, hikaye için gelmiyorsunuz ama oynanışa bayılacaksınız.

Bu… Ana beyin mi?

Bunların hepsi tanıdık geliyor

Bahsedildiği gibi, oyun eski oyunlardan etkileniyor ve bunu bir şampiyon gibi koluna takıyor. Vengeful Guardian: Moonrider’da oyun basittir – tüm kötü adamları öldürün, seviyeyi geçin ve patronu yenin. Bundan daha açık sözlü olamazsın. İlk seviyeden çıktıktan sonra, diğer etapları dilediğiniz gibi geçmekte özgürsünüz, yani doğrusal değil. Bu bittiğinde, oyunun son ayağına geçilir. Tanıdık geliyor, değil mi?

Bu seviyeleri geçmeye gelince, düşmanlara zarar veren çok keskin (ama kısa) bir bıçağa ve çok güçlü bir dalış vuruşuna erişiminiz var, ama şikayet etmiyorum. Yol boyunca, HP ve MP kurtarma, genişletilmiş saldırı menzili ve daha fazlası gibi farklı yetenekler sağlayacak çip olarak bilinen modüller bulacaksınız. Ya da hardcore insanlar için, ki orada olduğunuzu biliyorum, oyunu hardcore moda çeviren bir çip var; bir ölüm ve oyun biter. Dezavantajı, bu çiplerin her yere dağılmış olması, bu yüzden onları avlamanız gerekecek.

Vengeful Guardian Moonrider - Bir SNES Modu 7 segmenti bile var

Bir patronu yendikten sonra, Mega Man benzeri bir tarzda güçlerini ele geçirecek ve onları istediğiniz zaman arayabileceksiniz. Yeterince MP’niz olduğu sürece, bu güçleri serbest bırakabilirsiniz. Bununla birlikte, bazı silahlar, özellikle patron dövüşleri için diğerlerinden daha iyidir. Tavsiye edilen sıraya hiç aldırış etmeden oyunda el yordamıyla ilerledim ve zor yoldan öğrendim – benim gibi olmayın.

Sonunda patronları yendikçe, oyun boyunca istediğiniz zaman kullanabileceğiniz özel silahların kilidini açacaksınız. Tıpkı belirli bir oyunda olduğu gibi, bu özel silahları kazanmak için seviyeleri tamamlamanın sırayla çalıştığını gördüm, çünkü belirli silahlar belirli patronlarda daha iyi sonuç veriyor. Veya oyunda yolunuzu güçlendirmek için becerilerinizi kullanabilirsiniz.

O eski okul görünümü ve hissi

Joy Smasher’ın bunun 16 bitlik bir oyuna benzediğini söylediğini biliyorum ama daha çok 8 bitlik x 16 bitlik bir oyun. 2B segmentler neredeyse 16 bit değil, daha çok ikisinin karışımı. Ancak oyun, biraz sürdüğünüz birkaç 3B bölüme geçtiğinde, SNES’in Mod 7 modunu anımsatıyor. Keşke oyunda bu 3D segmentlerden daha fazla olsaydı. Görsel olarak karışık bir çanta ama yine de iyi görünüyor. Kendi fikrinizi oluşturmak için çalışırken görmeniz gereken oyunlardan biri.

Öte yandan müzik ve ses efektleri harika şeyler. Her aşamanın kendine özgü bir yolu vardır ve bu bazı iyi şeylerdir. Umarım oyun için bir soundtrack çıkar.

İntikamcı Muhafız Moonrider - Yolgezer, bu sen misin?
Yolgezer, sen misin?

O da bir hızlı koşucu mu?

Başlangıçta söylediğim gibi, bu oyun ortalama bir hack ve gevşek platform oyunundan daha fazlası. Tüm zamanların en sevdiğim klasik oyunlarından bazılarının aksine, aynı zamanda denenmiş ve gerçek formüle bir bükülme ekleyen bir hız koşucusu. Bunun harika bir örneği, bir seviyeye ilk girdiğinizde ve belki de sonunda patrona zar zor ulaşarak topallayarak geçmenizdir. Belki yol boyunca birkaç kez öldün ya da belki istediğinden daha uzun sürdü. Herhangi bir seviyeyi istediğiniz kadar tekrarlayabileceğiniz için sorun değil. Bu patronları alt edebilir, kalıplarını öğrenebilir ve sonunda her öğrenme deneyimiyle onları daha hızlı alt edebilirsiniz.

Vengeful Guardian Moonrider - Daha iyi bir sıralama elde edin

Bunu yaptıkça, her aşamadaki sıralamanız yükselecek ve umarız bu yüzünüzü gülümsetecektir. Sıralamaların nasıl çalıştığına gelince, bunun tamamlandığını hala çözemedim. Hızla ilgili, yani ne kadar hızlı gidersen o kadar iyi. Seviyeler arasında ilerlemeye çalışırken ne kadar zorlansam da, birkaç “S” derecesi almayı başardım, yani önemli olan ne kadar hasar aldığınız değil. JoyMasher’a göre, gerçekten de hıza ve öldürdüğünüz düşman sayısına dayalıdır. Hasar hiç bir şekilde dikkate alınmaz.

Oyun kısa olduğu için oyunu hızlandırma yeteneği, oyunun tekrar oynanabilirliğini artırır. İkinci denememde bir saatin altında ve biraz değişiklikle bitirebildim. Oyunu bitirdikten sonra daha iyi bir sıralama elde etmek için birkaç kez geri döndüm ama bu çok uzun sürmedi.

dürüst düşüncelerim

Oynayarak büyüdüğüm klasik oyunları taklit eden oyunları oynamaktan zevk alıyorum ve onlardan bıkacağımı düşünsem de henüz bıkmadım. Bununla birlikte, Vengeful Guardian: Moonrider ile, önceki zamanlarımı geçmek için seviyeleri tekrar oynama ve kaçırdığım fişleri toplama yeteneğine sahip olmama rağmen, bu sadece çok uzun süre dikkatimi çekti. Oyundan çok keyif aldım ama yaklaşık 10 saat sonra oyunu bitirdim. Yine, Joy Smasher’a saygısızlık etmek istemem ama ben hızlı koşan bir insan değilim. Bir oyunda iyi bir seviyeye gelmeyi başarırsam, bundan memnunum. Bir skor tablosunda gösteriş yapabilmek gibi düzgün bir zaman geçirmek için bir neden olmadıkça, sıralamalar anlamsız görünüyor.

Aksiyon platformu için geldim ve müzik ve oynanış için kaldım ama hızlı koşu dikkatimi çekmedi.

İnceleme Bildirimi: Vengeful Guardian: Moonrider, inceleme amacıyla Arcadecrew tarafından bize sağlandı. Video oyunlarını ve diğer ortamları/teknolojileri nasıl incelediğimiz hakkında daha fazla bilgi için lütfen İnceleme Kılavuzumuzu/Puanlama Politikamızı inceleyin.

Ortaklık Bağlantısı Açıklaması: Yukarıdaki bağlantılardan biri veya daha fazlası bağlı kuruluş bağlantıları içerir; bu, sizin için hiçbir ek ücret ödemeden öğeyi tıklayıp satın almanız durumunda bir komisyon alabileceğimiz anlamına gelir.

The Outerhaven’dan daha fazla oyun incelemesi mi istiyorsunuz? Aşağıdakileri göz önünde bulundur:

Özet

Vengeful Guardian Moonrider, Joymasher’ın bir başka harika retro oyun deneyimidir ve geliştiricinin gerçekten de yerini bulduğunu göstermektedir. Ancak oyunun kendi iyiliği için çok kısa olması ve hızlı koşu oyunlarının herkese göre olmaması nedeniyle Vengeful Guardian Moonrider garip bir durumda. Harika oyun, harika müzik, çok kısa.oyun-4