Yapay zeka (AI), birdenbire teknoloji dünyasının sevgilisi haline geldi. ChatGPT, bazı insanların insan benzeri beceri olduğuna inandıkları konuşmaları sürdürmek ve denemeler ve makaleler yazmak gibi şeyler yapabilen bir AI sohbet robotu. İlk beş gününde, denemek için bir milyondan fazla insan kaydoldu. New York Times onun “parlaklığını ve tuhaflığını” selamlıyor hem hayranlık hem de korku uyandırdığını söylüyor.

ChatGPT’yi çevreleyen tüm gösteriş ve aldatmacaya rağmen, şu anda yaptığı şey esasen gösteriden başka bir şey değil – mümkün olduğu kadar çok dikkat çekmenin bir yolu. Yapay zekanın geleceği, Beyoncé hakkında Charles Dickens tarzında makaleler yazmakta ya da insanların ChatGPT’yi kullanmak için kullandığı diğer tuhaf şeylerden herhangi birinde değil. Bunun yerine, yapay zeka öncelikle bir iş aracı olacak ve onu internet aramalarını iyileştirme, yazılım kodu yazma, bir şirketin işindeki verimsizlikleri keşfetme ve düzeltme ve büyük miktarda veriden faydalı, eyleme geçirilebilir bilgiler çıkarma gibi görevler için kullanan şirketler için milyarlarca dolar toplayacak. .

Ancak yapay zekanın özünde kirli küçük bir sır var – fikri mülkiyet hırsızlığı. İşini yapmak için yapay zekanın sürekli olarak çok sayıda veriyi alması gerekir. Audrey II’nin canavar bitkisi olarak düşünün. Küçük Korku Dükkanı, sürekli “Beni besle!” Muhalifler, AI’nın haklarını almadan bilgileri toplayarak fikri mülkiyet yasalarını ihlal ettiğini ve bundan sonra işlerin daha da kötüye gideceğini söylüyor.

Microsoft’a karşı bir fikri mülkiyet davası AI’nın geleceğini belirleyebilir. Microsoft, Microsoft kod deposu GitHub ve ChatGPT’nin ebeveyni olan OpenAI’nin, başkaları tarafından oluşturulan kodu yasa dışı bir şekilde oluşturmak ve eğitmek için kullandığını iddia ediyor. Yazılım yazmak için AI kullanan yardımcı pilot hizmeti. (Microsoft, OpenAI’ye 1 milyar dolar yatırım yaptı.)

AI’nın geleceği davanın sonucuna bağlı olabilir.

Her şeyi yapay zekaya dahil etmek

Davayı anlamak için önce Microsoft’un yapay zeka konusundaki büyük iddiasını anlamanız gerekir. Microsoft CEO’su Satya Nadella, yapay zekanın Microsoft’u bulut kadar dönüştüreceğine inanıyor. Geçenlerde dedi: “Mobil ve bulutun son paradigma olduğunu söylerseniz, bir sonraki aşamanın yapay zeka olacağını düşünüyorum.”

AI, buluttan Bing aramaya ve hatta Windows’un kendisine kadar şirketin her bölümünde kullanılacak. Geçen haftaki CES konferansında açıkladı, “Yapay Zeka, kelimenin tam anlamıyla Windows’ta her şeyi yapma şeklinizi yeniden keşfedecek.” Doğal dil arayüzü gibi yalnızca birkaç ayrıntı verdi, ancak henüz ortaya çıkarmak istemediği pek çok iş olduğuna şüphe yok.

Yapay zeka ve bulutun birleşimi belki de şirketin en önemli odak noktasıdır. ChatGPT (şimdiki değeri) Microsoft’un Azure bulut teknolojisi tarafından desteklenmektedir ve Azure’un yapay zeka süper bilgi işlem altyapısı kullanılarak eğitilmiştir.. Microsoft, Azure tabanlı yapay zeka yeteneklerini işletmelere satacak, bu da şirketlerin herhangi bir altyapı oluşturmadan yapay zekadan yararlanabilecekleri anlamına geliyor – yalnızca Microsoft’un bulut tabanlı yapay zekasını kullanabilirler. Azure OpenAI Service adlı ürün, önizleme için zaten mevcut.

Microsoft ayrıca, daha iyi arama sonuçları sağlamak ve insanların aradıkları bilgileri yalnızca web sayfalarına yönlendirmek yerine doğrudan sağlamak için ChatGPT3 AI’yı Bing arama ile entegre etmeyi planlıyor.

Yardımcı pilot ve yazılım korsanlığı

Şimdi Microsoft’a dava açılmasına neden olan bir hizmete geliyoruz: Copilot. Temel yazılım işlevleri oluşturmak için kod çıkaran ve geliştiricilerin daha karmaşık, üst düzey programlama görevlerine odaklanmalarını sağlayan bir AI kodlama asistanıdır. Programcıların yalnızca Copilot’a ne oluşturmak istediklerini söylemeleri yeterlidir ve Copilot, çalışmalarına yapıştırabilecekleri kullanıma hazır kodlar oluşturur.

Yine de bu sadece bugün için. Yeterli eğitimle, programcı olmayanların bir satır kod bilmeden basit uygulamalar ve belki de sonunda daha karmaşık uygulamalar da oluşturabilmeleri şaşırtıcı olmaz.

Sihrini gerçekleştirmek için, Copilot’un muazzam miktarda kod konusunda eğitilmesi gerekiyor. Copilot’u çalıştıran Microsoft’a ait GitHub açık kaynak kod deposu, “milyarlarca genel kod satırı üzerinde eğitildi” Copilot’un bu açık kaynak kodunu alma şekli davanın merkezinde yer alıyor.

Açık kaynak kodu kamu malı değildir. Genellikle telif hakkıyla korunmaktadır. Ücreti ödenmeden kullanılabilir, ancak yalnızca onu kullanan kişi yazılımın lisanslama koşullarını kabul ederse kullanılabilir. Farklı koşullara sahip çeşitli farklı açık kaynak lisansları vardır. Örneğin, bir lisans, açık kaynak koduna dayalı olarak oluşturulmuş herhangi bir yazılımın, orijinal kodu oluşturan kişinin adını ve bir telif hakkı bildirimini içermesini gerektirebilir.

Copilot bu lisanslara bağlı kalmıyor. Microsoft buna gerek olmadığını iddia ediyor. GitHub CEO’su Nat Friedman, Copilot’un eğitim için herhangi bir açık kaynak kodunu kullanabileceğini iddia ediyor, telif hakkı yasasında “adil kullanım” kapsamına girdiği için lisanslardan bağımsız olarak. Diğer birçok AI şirketi ve araştırmacısı da aynı şeyi iddia ediyor.

Bir programcı, yazar ve avukat olan Matthew Butterick aynı fikirde değil. O ve Joseph Saveri hukuk firması Microsoft GitHub ve OpenAI’ye karşı toplu dava açtık, “açık kaynak lisanslarının koşullarını ihlal ederek açık kaynak programcılarının çalışmalarından yararlandıklarını” iddia ediyor. Düz bir İngilizceyle, takım elbise Microsoft ve diğerlerinin yazılım korsanları olduğunu ve Copilot’u eğitmek için kullanılan kodu oluşturanların fikri mülkiyetini çaldığını söylüyor. (Butterick, bazen birisi Copilot’tan yazılım yazmasını istediğinde ortaya çıkan kodun, Copilot’un üzerinde eğitildiği açık kaynak kodunun tam bir kopyası olduğunu söylüyor.)

Butterick, Copilot’un sadece çadırın altındaki devenin burnu olduğu ve çok daha büyük fikri mülkiyet hırsızlığının yolda olduğu konusunda uyarıyor – sadece kod hırsızlığı değil, aynı zamanda görüntü, yazı ve her türlü veri hırsızlığı. Söyledi New York Times, “Microsoft ve OpenAI’nin hedefleri GitHub ve Copilot’un çok ötesine geçiyor. Herhangi bir veri üzerinde, herhangi bir yerde, ücretsiz, izinsiz, sonsuza kadar eğitim almak istiyorlar.”

O haklı. AI görüntü oluşturucuları, örneğin DALL-E 2OpenAI tarafından yürütülen , zaten web’de bulunan görüntülerde eğitim veriyor.

Microsoft’un açık kaynaklı yazılım kullanmasının ve “adil kullanım” argümanına bel bağlamasının en büyük ironilerinden biri, şirketin yıllarca açık kaynağa karşı sanki şeytanın ta kendisiymiş gibi mücadele etmesidir. 2000 yılında, Microsoft’un o zamanki CEO’su Steve Ballmer, Linux’un açık kaynak yazılım “komünizm özelliklerine sahiptir”” Bir yıl sonra, adını ikiye katladı. bir “kanser”.

buradan nereye gidiyoruz

Büyük ölçüde, bu takım yapay zekanın geleceğini belirleyecek. Microsoft kazanırsa, başkaları tarafından oluşturulan kodlar, resimler, makaleler ve veriler üzerinde eğitim almasına izin verilecek olan yapay zeka için tam hız ilerleyecek. Butterick’in yapay zekanın herhangi bir veriyi herhangi bir zamanda, herhangi bir yerde ücretsiz olarak kullanma uyarısı neredeyse kesinlikle gerçekleşecektir. Microsoft kaybederse, yapay zeka yaratanların çok daha dikkatli davranması, muhtemelen yapay zeka oluşumunu yavaşlatması, ancak sanatçıların, yazarların, programcıların ve diğerlerinin fikri mülkiyetine saygı göstermesi gerekecek.

Bana gelince, yaratanların yanındayım ve Microsoft’a karşıyım. Entelektüel ve sanatsal yeteneklerine göre geçimini sağlamaya çalışanlar için zaten yeterince zor bir hayat. Woody Guthrie şarkısında şunları yazdı: “Güzel Çocuk Floyd”:

“Evet, sanki bu dünyada dolaştım

Pek çok komik adam gördüm;

Bazıları seni altılı tüfekle soyacak,

Bazıları da dolma kalemle.”

Microsoft davayı kazanırsa, aramızdaki yaratıcı insanları soyacak olan bir tabanca ya da bir kalem değil, trilyon dolarlık bir şirketin ve sayısız değere sahip bir yapay zeka endüstrisinin emriyle çalan bedensiz bir yapay zeka olacak. bundan daha trilyonlarca.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.

genel-13