Microsoft, GPT3 tabanlı chatbot’u kendi arama motoru Bing’e entegre etmek için ChatGPT sahibi OpenAI’ye 10 milyar dolar daha yatırım yapmak için görüşmelerde bulunuyor. semafor bildirildi.

2019’da Microsoft, OpenAI’ye 1 milyar dolar yatırım yapmıştı daha ileriye yönelik çabaları hızlandırmak için yapay genel zeka “geniş çapta dağıtılmış ekonomik faydalar” için.

10 milyar dolarlık yatırıma yönelik son ilgi, Google ve Bing’in şu anda bağlantı biçiminde sunduğundan çok farklı bir yaklaşım olan, sohbet dilini kullanarak internetteki sorgulara yanıt verme yeteneği nedeniyle ChatGPT’nin artan popülaritesinin doğrudan bir sonucu olabilir.

Semafor raporu günler sonra geliyor Bildirilen bilgiler Microsoft’un şirketteki hissesini artırmak için OpenAI ile görüşmelerde bulunduğu ve ardından bir Wall Street Journal raporu OpenAI’nin risk sermayesi şirketlerine 29 milyar dolar değerinde hisse satmak istediğini söyledi.

Microsoft, yorum isteğine hemen yanıt vermedi.

Semafor raporuna göre, yatırım koşulları, Microsoft’un yatırımını geri alana kadar OpenAI’nin kârının %75’ine sahip olacağını belirtiyor. Daha sonra, OpenAI’nin yapısının, diğer yatırımcıların ortaklaşa %49’a sahip olması ve OpenAI’nin kar amacı gütmeyen kuruluşunun yeni varlığın %2’sine sahip olmasıyla birlikte %49 oranında Microsoft sahipliğini yansıtacak şekilde bir değişikliğe uğrayacağı söyleniyor.

OpenAI, Elon Musk ve Sam Altman tarafından 2015 yılında bir yapay zeka araştırma ve geliştirme şirketi olarak kuruldu.

Şu anda OpenAI, gerçekçi görüntüler oluşturabilen ve bunu doğal dil işleme kullanarak tanımlayabilen yapay zeka tabanlı DALL-E 2 sistemi üzerinde de çalışıyor. Microsoft daha önce bu yapay zeka sistemini Bing arama motoruna entegre etmeyi planladığını söylemişti.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-12