Kuzey Amerika yarı iletken endüstrisini canlandıracak, Meksika enerji politikasına ilişkin şüpheler devam ediyor

Beyaz Saray, Meksika’nın enerji politikasıyla ilgili yatırımcıları kızdıran anlaşmazlığı çözmeye çalışırken, ABD, Meksika ve Kanada’nın Kuzey Amerika’nın yarı iletken endüstrisini güçlendirmek için adımlar atacağını söyledi.

Beyaz Saray, Mexico City’de Kuzey Amerikalı liderler arasında yapılacak bir toplantıdan önce yaptığı açıklamada, ülkelerin 2023’ün başlarında bir yarı iletken forumu stratejik yüksek teknoloji endüstrisindeki yatırımı artırmak.

Açıklamada bunun, telekomdan araba yapımına ve savunmaya kadar her alanda kullanılan çiplerin yapımında ihtiyaçları ve yatırım fırsatlarını belirlemek için yarı iletken tedarik zinciri haritalamasının koordine edilmesi anlamına geleceği belirtildi.

Beyaz Saray, ABD Başkanı olarak üç hükümetin uyuşturucu kaçakçılığının kökünü kazımak ve göçmenler için yasal yolları iyileştirmek için işbirliğini artıracağını söyledi. Joe BidenMeksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau görüşmeye hazırlandı.

Yarı iletken endüstrisi uzun süredir Asya’nın hakimiyetinde ve COVID-19 salgını sırasındaki aksaklıklar Kuzey Amerika tedarik zincirlerini kasıp kavurdu.

Meksika’nın yarı iletken üretimini artırma baskısından yararlanma umutları, Washington ve Ottawa’nın Temmuz ayında Meksika’nın politikalarına karşı resmi ihtilaf çözme işlemlerini başlatmasıyla enerji anlaşmazlığı tarafından baltalandı.

Meksika’nın özel yatırımcılar pahasına nakit sıkıntısı çeken enerji şirketlerine öncelik verme çabalarına odaklanan tartışma zirvede yakından izleniyor.

Kanada Pazartesi günü konuyu tekrar gündeme getirdi.

Ancak Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard, bir çözüm sürecinin başladığını ve üç liderin zirveyi bir ihtilaf paneline dönüştürmek istemediklerini belirterek, bunun Salı günkü görüşmelerde öne çıkmayacağını öne sürdü.

Meksika radyosuna verdiği demeçte, “Bunun bugünkü zirvede önemli bir sorun olduğunu düşünmezdim.”

GÖÇ

Biden yönetimi, Meksika ile olan ilgisinin çoğunu ABD’nin güney sınırındaki yasadışı geçişleri kontrol altına almaya odakladı ve politika analistleri, Washington’un genellikle diğer konuların göç anlaşmalarını karmaşıklaştırmasına izin verme konusunda isteksiz olduğunu savunuyorlar.

Pazartesi günü, Kanada Uluslararası Ticaret Bakanı Mary Ng, Meksika Ekonomi Bakanı Raquel Buenrostro ile yaptığı görüşmede Meksika’nın enerji politikaları ve bunların Kanada yatırımları üzerindeki potansiyel etkileri hakkındaki endişeleri dile getirdi.

Ng, anlaşmazlığa “karşılıklı olarak kabul edilebilir bir çözüm” bulmanın önemli olduğunu söyledi ve ayrıca Meksika’daki Kanadalı madencilik şirketlerine yönelik muameleyle ilgili endişeleri dile getirdi.

Üç lider, Mexico City’deki Ulusal Saray’da yapacakları görüşmenin ardından basın açıklamaları yapacak.

Beyaz Saray’a göre Biden ve Trudeau, ABD liderinin Mart ayında Kanada’yı ziyaret edeceğini söylediği Salı günü erken saatlerde bir araya geldi. Biden, toplantıları başlar başlamaz kamuoyuna yaptığı açıklamalarda, yenilenebilir enerjiye yönelmeyi tartışacaklarını söyledi.

Trudeau’ya “Dünyadaki temiz enerji santrali olmalıyız” dedi.

Biden ayrıca, “kimsenin keyfi olarak bizi ayakta tutmaması için tedarik zincirlerimizi güçlendirmeyi” vurguladı.

İki lider, çete şiddeti ve siyasi işlev bozukluğuyla alt üst olan Haiti’yi destekleme adımlarında BM Güvenlik Konseyi ile birlikte çalışmayı taahhüt etti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı’nın Pazartesi günü Lopez Obrador ile bir araya geldiği ve ekonomik bağları güçlendirme, uyuşturucu ticaretiyle mücadele ve yasadışı göçü engelleme yaklaşımlarını ele aldığı bildirildi.

Beyaz Saray, Kuzey Amerika Uyuşturucu Diyaloğu (NADD) kapsamında, üç ülkenin yasaklanmış narkotiklerin oluşturduğu tehditleri ele almak için “güncellenmiş bir stratejik çerçeve” benimseyeceğini söyledi.

Bu, Amerika Birleşik Devletleri’nde binlerce aşırı dozdan ölümden sorumlu tutulan sentetik bir opioid olan fentanil de dahil olmak üzere uyuşturucu yapımında kullanılan kimyasallar hakkında daha fazla bilgi paylaşımını içerecektir.

Beyaz Saray, üçlünün ayrıca katı atık ve atık sudan kaynaklanan metan emisyonlarını 2030 yılına kadar 2020 seviyelerine göre en az %15 oranında azaltmayı taahhüt ettiğini söyledi.

Ayrıca, göçmenlere Meksika, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’ya girmenin yasal yolları hakkında kolaylaştırılmış erişim ve bilgi sağlamak ve kaçakçılara güvenme olasılıklarını azaltmak için sanal bir platform oluşturacakları belirtildi.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9