Ekim 2020’de Alibaba ve Ant Group’un kurucusu Jack Ma, ihtişamının zirvesinde. O, Silikon Vadisi’nin kahramanlarıyla eşit görülen, güçlü Çin teknoloji sektörünün başarısının bir simgesi olan Çin’deki en zengin adamdır. Ancak 2020’nin bu sonbaharında, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’i kızdırmak gibi bir hata yapacak. 50 yaşındaki oyuncu, 2023’ün başında Ant Group’un kontrolünden vazgeçerek, kendisinin iki yıl önce açtığı bir bölümü kapatabilir..

Jack Ma hala uygunsuz konuşmalarının bedelini ödüyor

7 Ocak’ta Karınca Grubu “ ayarlamalar hissedarlığı içindeki önemli oyuncular. Jack Ma, kim Ant Grubu’nun oy haklarının %50,5’ini doğrudan ve dolaylı olarak kontrol etmektedir. sadece %6,2 kaldı. O ve dokuz ana hissedar bu hisseleri böldüler ve anlaşmadan birbirlerinden bağımsız olarak oy kullanmayı kabul ettiler.

aynı kategoride

Birleşik Krallık: hükümet Londra’da ARM’nin halka arzı için bastırıyor

Şirket, “ Bu düzenleme sayesinde Ant Group’un ortaklık yapısı daha şeffaf ve daha çeşitli olacak. “. Her şeyden önce, ısrar etmek istedi, “ doğrudan veya dolaylı herhangi bir hissedarın Ant Group üzerinde münhasır veya müşterek kontrole sahip olacağı bir durum artık söz konusu olmayacaktır. “.

Jack Ma’nın çekilmesi konusu Nisan 2021’den beri masada. O zamanlar eski İngilizce öğretmeninin imparatorluğu fırtınanın merkezindeydi. Ant Group’un kardeş şirketi Alibaba, hakim konumunu kötüye kullanmaktan 2,7 milyar dolarlık rekor bir para cezasına çarptırıldı.

Altı ay önce, şimdiye kadar başarısıyla takdir edilen eski İngilizce öğretmeni, bir lèse-majesté suçu işledi: mali düzenleme makamlarını açıkça eleştirdi. Pekin ve Xi Jinping için bir yanlış adım çok fazla. Sonrasında Pekin, Ant Group’un halka arzını askıya aldı, ancak 37 milyar dolar değerinde borsa tarihinin en büyüğü olarak ilan edildi. Çin’deki medya figürü Jack Ma birkaç haftalığına ortadan kaybolacak.

Ancak Çin cumhurbaşkanı, e-ticaret devi ve Ant Group’un doğduğu ve halen yerleşik olduğu Şanghay’ın güneyindeki bir bölge olan Zhejiang eyaletinin en yüksek lideri olarak Alibaba’nın yükselişini bir süreliğine destekledi. Bir bütün olarak Çin teknoloji sektörü, çok elverişli bir düzenleyici bağlamdan uzun süredir yararlandı: bir yandan Amerikan devleri, Orta Krallık pazarına çok zor erişirken, diğer yandan, neredeyse tamamen genişleme özgürlüğünden yararlandılar.

Ant Group, Çin’in finansal istikrarı için bir tehdit

Bu hareket özgürlüğü ve imparatorluğunun yükselişiyle, o zamanlar Çin’in en zengin adamı olan Jack Ma, iktidara karşı provokasyonları çoğalttı. 2013’te Çin’in başına gelen Xi Jinping’i kısa sürede sinirlendiren pozisyonlar.

Etki rekabetinin ötesinde, birkaç Çinli düzenleyici, dijital devlerin gerçek aşırılıkları karşısında alarma geçti. 711 milyondan fazla aktif kullanıcısı olan Ant Group ve hegemonik hizmeti Alipay, özellikle Çin’in ekonomik istikrarı için bir tehdit olarak tanımlanıyor.

Finans, sigorta, ihtiyaç kredisi gibi bir çok hizmet sunan şirket, Gölge Bankacılık sayesinde risk almadan kredi vererek zenginleşmekle suçlanıyor. Ant Group’un 2020 halka arzı sırasında düzenleyici belgelerin dosyalanması, düzenleyicinin Fintech’in oluşturduğu sistemik tehdidi ölçmesine izin verdi.

Ant Group iki yıldır Pekin’e taahhütler vererek durumu düzeltmeye çalışıyor. Çin Halk Bankası’na (PBOC), düzenleyiciler için ana endişe kaynağı olan tüketici kredisi hizmeti Huabei’den gelen verilere erişim izni verildi. Hizmet ve benzeri, Ant Group’un %50’sine sahip olduğu Chongqung Ant Tüketici Finansmanı adlı yeni bir yan kuruluşta bir araya getirildi. Şirket halen bir Finansal Holding olmak ve resmi olarak PBOC’nin gözetimi altına girmek için lisans almayı beklemektedir.

Aynı zamanda, Jack Ma dikkat çekmemeye çalışıyor. Avrupa’da, tarım teknolojileriyle ilgilendiği 2021 ve 2022 yıllarında iki gezide Hollanda’da göründü. Yerleşmiş gibi göründüğü Japonya’da zenginleştirdiği yeni bir tutku. the Güney Çin Sabah PostasıAlibaba’nın sahibi olduğu Hong Kong merkezli bir medya kuruluşu olan Jack Ma’nın yakın zamanda Bangkok’ta yıldızlı bir restoran işletmecisi ile fotoğrafını çektiğini ve yine Tayland’da bir deniz karidesi çiftliğini ziyaret ettiğini bildirdi.

gevşeme başlangıcı

Ayrıca, özellikle Çin’in kırsal bölgelerindeki öğretmenlere yönelik hayır işleriyle de ilgilenmektedir. Xi Jinping’in “ortak refah” programının özlemlerini karşılayan bir amaç. 2021 yazında Çin cumhurbaşkanı, özellikle daha yoksul kırsal kesime yönelik eşitsizlikleri azaltmak için bu politikayı başlattı. Büyük Teknoloji şirketleri ve kurucuları, bu kampanyaya katılmaya kurnazca ikna edildi. Alibaba, ortak refah için beş yılda 100 milyar yuan (14,7 milyar dolar) bağışladı.

Artık Ant Group üzerindeki kontrolünden kurtulan Jack Ma’nın sağduyusu ve şirketin çabaları meyvelerini vermeye başlıyor gibi görünüyor. Aralık ayı sonunda Chongqing Ant Consumer Finance, sermayesini 10,5 milyar dolar artırmak için Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Bürosu’ndan yetki aldı. tahminlerine göre Bloombergbu, 400 ila 500 milyar yuan eşdeğerinde (59 ila 73 milyar dolar) kredi vermeyi mümkün kılacaktır.

Pekin, birkaç aydır teknoloji şirketlerine karşı gevşeme belirtileri gösteriyor. Xi Jinping’in sıfır covid politikası, ardından Aralık ayı başında terk edilmesinden bu yana yükselen salgın dalgası Çin ekonomisine zarar veriyor. Teknoloji devleri, istikrarsız bir durumda temel destek olarak bundan yararlanabilir.

Nikkei AsyaÇin ekonomik medyasını aktarıyor Caixingeçtiğimiz günlerde Çin Bankacılık ve Sigorta Düzenleme Komisyonu başkanı olan bir PBOC yöneticisi Guo Shuqing’in şunları söylediğini bildirdi: 14 dijital platformun finansal faaliyetlerini düzeltme kampanyası bitmek üzereydi..

Herhangi bir isim belirtilmemişse, Ant Group’un kurada olduğuna dair güvenli bir bahis. Kasım’da Reuters Fintech’in bir milyar dolardan fazla para cezası ödemek zorunda kalabileceğini bildirmek için. Normale dönüş için ödenmesi gereken bedel. Tutarın 2023’ün ikinci çeyreğinde açıklanması bekleniyor.

Bu nedenle şirket, iki yıldır açık olan bir sayfayı kapatarak bir halka arzı yeniden başlatmayı düşünebilecek. Ancak Karınca Grubu yine de sabırla sıkıntılarına katlanmak zorunda kalacaktır. Ant’ın Kasım 2020’de listelenmesi gereken Nasdaq ve Hong Kong’un eşdeğeri olan Şanghay STAR pazarının kuralları, kontrol değişikliğinden sonra bunlara katılmak için sırasıyla iki ve bir yıl beklemeyi zorunlu kılıyor. Jack Ma’nın gölgesi kaçınılmaz olarak kendi kurduğu FinTech’in üzerinde asılı kalmaya devam edecek.genel-16