Ateş topunun Oxford’u Midlands yönünde geçtiği tahmin ediliyor, ancak çok daha uzaktan görüldü. Kredi bilgileri: paulista/Shutterstock

9 Ocak’ta gökyüzünde parıldayan turuncu boyutlu bir uzay taşı muhtemelen Dünya’ya ulaşmadı.

Araştırmacılar, dış asteroit kuşağında ortaya çıkan kayanın yere çarpmadan önce yandığına inanıyor.

Araştırmacılar, Pazartesi günü kuzey Avrupa’ya düşen bir uzay taşının atmosferde bir ateş topu olarak yandığına inanıyor.

İngiltere, Galler ve Hollanda’daki gözlemciler, dün gece kaya Dünya’nın atmosferinde yol alırken gökyüzünde parıldayan bir kayan yıldız gördüler. Kontrol paneli kameralarında, görüntülü kapı zillerinde, cep telefonlarında ve özel kamera ağlarında yakalanan görüntüler, ateş topu hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha sonra analiz edildi.

Birleşik Krallık Meteor Ağı (UKMON) tarafından yapılan analizin ardından araştırmacılar, kayanın onu yere indirecek kadar büyük olmadığına, bu nedenle bir göktaşı olarak adlandırılamayacağına inanıyorlar.

Müzede göktaşları konusunda uzman ve Birleşik Krallık Ateş Topu İttifakı’nın (UKFAII) üyesi olan Dr. Ashley King, “Parça dış asteroit kuşağında bir yerden geldi ve Dünya atmosferine saniyede yaklaşık 10 kilometre hızla çarptı, bu oldukça bu kayalar için yavaş.”

“Bu normalde Dünya’ya düşmesi için uygun olurdu. Ancak kaya oldukça küçük, yaklaşık bir portakal büyüklüğünde ve 100 gramdan hafif olduğu için, hiçbir maddenin atmosferdeki yolculuğundan sağ çıkmadığını düşünüyoruz. bu yüzden herhangi birinin yere düşmesi pek olası değil.”

Bu ateş topu, Winchcombe göktaşının Gloucestershire kasabasına düşmesinden neredeyse iki yıl sonra gelir. Winchcombe göktaşının büyük bir kısmı ve üzerine düştüğü araba yolu, artık erken güneş sistemi anlayışımızı geliştirdiği Müze koleksiyonlarının bir parçası.

Ateş topunun zaman çizelgesi

Asteroit kuşağından fırlatılan göktaşı, Dünya’nın yakınına gelmeden önce yüz milyonlarca kilometre yol kat etmiş olmalıdır.

9 Ocak günü saat 20.00 GMT civarında, Birleşik Krallık’ta düşerken görüldü. UKFAII’nin birçok kamerasının yanı sıra sayısız ön panel kamerası ve video kapı ziline düştüğü kaydedildi.

Bu görüntü, Oxford’u ve Milton Keynes’in batısından geçtiğini ve ateş topunun yaklaşık 35 km yükseklikte söndürüldüğü Northampton’a doğru devam ettiğini gösteriyor.

“Yeterince büyük olsaydı, muhtemelen Midlands’ta bir yere inerdi, ama ne yazık ki bu sefer yere bir şey düştüğünü düşünmüyoruz.”

Araştırmacılar, kayanın Dünya’ya düşmediği için hayal kırıklığına uğrarken, bu kadar hızlı tepki verebildikleri için memnunlar.

Ashley, “Birleşik Krallık’ta her yıl iki ila üç küçük göktaşı düşmesi gerekiyor ve şimdi devasa bir kamera ağımız var ve bunları giderek daha fazla görüyoruz,” diye açıklıyor. “Bu, diyelim ki sadece birkaç kişinin onları kaydettiği 20 yıl öncesinden bir değişiklik.”

“Kameraların ve sosyal medyanın çoğalması, Birleşik Krallık’ta yere düşen göktaşlarını daha hızlı bulmamızı sağlıyor. Winchcombe göktaşından sonra, halk da bu olayların daha çok farkında, dolayısıyla bulma şansımız daha yüksek. şimdi daha önce sahip olduğumuzdan daha fazla göktaşı.”

Doğa Tarihi Müzesi tarafından sağlanan


Bu hikaye, Doğa Tarihi Müzesi’nin izniyle yeniden yayınlandı. Orijinal hikayeyi okuyun burada

Alıntı: Birleşik Krallık’ta düşen ateş topunun kaynağı keşfedildi (2023, 11 Ocak), 11 Ocak 2023’te https://phys.org/news/2023-01-fireball-falling-uk.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.

uzay-1