Hyundai, bir sürücünün dar bir noktadan “yengeç yürümesine” izin veren e-Corner teknolojisi ile heyecan verici bir ilerleme kaydederken, sıfır dönüşler, pivot dönüşler ve çapraz sürüş gibi diğer manevralar da mümkün.

Hyundai en az beş yıldır teknoloji üzerinde çalışıyor ve daha önce piyasada olmayan amaca yönelik araçlarda göstermişti.

Ancak geçen hafta CES’te Koreli otomobil üreticisi, e-Corner teknolojisine sahip bir Ioniq 5 EV ortaya çıkardı ve aşağıdaki videodaki görüntülere bakılırsa oldukça etkileyici görünüyor.

Manevraların en çarpıcısı, dar paralel park alanlarına kolayca girip çıkmanıza izin vermek için tasarlanmış Yengeç Sürüşü modudur – ancak öndeki ve arkadaki araçların inmek için yeterli alana sahip olduğundan emin olmanız gerekir, aksi takdirde biriyle karşılaşabilirsiniz ( veya mümkün iki!) aracınıza döndüğünüzde sahibini oldukça kızdırın.

Diğer modların ne kadar yararlı olacağı belli değil, ancak dar sokakları olan bir şehirde yaşıyorsanız veya genellikle sıkışık olan yollarda kullanıyorsanız, zaman zaman sizi zorlu durumlardan kurtarmak için kullanışlı olabilirler.

Bu teknolojiye sahip bir Hyundai aracını ne zaman gerçekten satın alabileceğinizi mi merak ediyorsunuz? Ioniq 5 EV’de görmek, otomobil üreticisinin sistemle iyi bir ilerleme kaydettiğini gösteriyor, ancak 2021’de Hyundai tarafından yapılan yorumlara göre, piyasaya çıkması en az birkaç yıl daha olacak gibi görünüyor.

Diğer bazı otomobil üreticileri de benzer teknolojilerde ilerleme kaydediyor. Örneğin General Motors’un Hummer EV’si, arka tekerlekleri kısmen döndürerek bir yüzey boyunca kaymasını sağlayan bir Yengeç Yürüyüşü moduna sahiptir. yanlara değil çapraz olarak.
genel-19