Ay’ın Tycho Krateri’nin 5 metrelik çözünürlük ayrıntısını gösteren Sentetik Açıklıklı Radar görüntüsü. Kredi bilgileri: Raytheon Technologies

Mikrodalga fırından daha az güçlü bir vericiyle, bilim adamları ve mühendislerden oluşan bir ekip, Ulusal Bilim Vakfı’nın Green Bank Telescope (GBT) ve Very Long Baseline Array’i (VLBA) kullanarak ayın şimdiye kadar toplanan en yüksek çözünürlüklü radar görüntülerini yaptı. güneş sistemindeki gezegenleri, ayları ve asteroitleri incelemek için yeni nesil bir radar sisteminin yolunu açıyor.

Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi (NRAO), Green Bank Gözlemevi (GBO) ve Raytheon Intelligence & Space (RIS), dünyanın tamamen yönlendirilebilir en büyük radyo teleskopu olan GBT için yüksek güçlü, yeni nesil bir gezegen radar sistemi tasarlıyor. Bu sistemin prototipi, Dünya’dan şimdiye kadar yakalanan en yüksek çözünürlüklü gezegen radar görüntülerinden bazılarını üretti.

RIS tarafından tasarlanan, 13,9 GHz’de 700 watt’a kadar çıkış gücüne sahip düşük güçlü bir radar vericisi, ay yüzeyine yönelik GBT’de test edildi ve NRAO’nun on adet 25 metrelik VLBA anteniyle radar yankıları alındı. Tycho kraterinin 5 metrelik çözünürlükle çekilmiş bir görüntüsü, Dünya’dan ay yüzeyinin benzeri görülmemiş ayrıntılarını gösteriyor. GBO ve NRAO radar bölümü başkanı Patrick Taylor, “Sıradan bir ev aletinden daha az güç kullanarak şimdiye kadar yakalayabildiklerimiz oldukça şaşırtıcı,” diye vurguluyor.

Alıcı olarak VLBA ve geleceğin Yeni Nesil Çok Büyük Dizisini (ngVLA) kullanan GBT için 500 kilovatlık, Ku-bandı (13,7 GHz) bir gezegen radarı olan amiral gemisi sistemi için tasarım çalışmaları devam ediyor. Bu yüksek güçlü sistem, yaklaşık 1000 kat çıkış gücüne ve birkaç kat dalga biçimi bant genişliğine (600 MHz’e kadar) sahip olacak ve daha da yüksek çözünürlüklü görüntülemeye izin verecektir.

Gezegen savunması ve bilimi, yeşil banka teleskopundaki yeni radarla ilerleyecek

Yeşil Banka Teleskobu. Kredi bilgileri: Jay Young

Bunun gibi bir sistem, Dünya ile çarpışma rotasında olabilecek potansiyel olarak tehlikeli nesneleri tespit edebilen, takip edebilen ve karakterize edebilen gezegen savunmasının ön saflarında hizmet edecektir.

“Testlerimizde, bizden 2,1 milyon kilometre uzakta, yani Dünya’dan Ay’a olan mesafenin 5 katından daha fazla uzaklıkta bulunan bir asteroide odaklanabildik. Asteroid yaklaşık bir kilometre büyüklüğünde ve küresel bir etkiye neden olacak kadar büyük. Taylor, “Yüksek güçlü sistemle, çok daha uzaktaki daha fazla nesneyi inceleyebiliriz. Muhtemel etkiler için stratejiler geliştirmeye gelince, daha fazla uyarı süresine sahip olmak her şeydir.”

Bu yetenekler son zamanlarda NASA’nın Çift Asteroit Yeniden Yönlendirme Testi (DART) görevini desteklemek için kullanışlı hale geldi; GBT verileri, NASA’nın DART uzay aracının bir asteroit ile etkisinin asteroit saptırma teknolojisinin ilk gösteriminde rotasını gerçekten değiştirdiğini doğruladı.

Gökbilimciler ayrıca bu aracı gezegen bilimi için astrometri, görüntüleme ve güneş sistemi nesnelerinin fiziksel ve dinamik karakterizasyonu için yararlı bulacaktır. Yakın vadede, orta güçlü bir Ku-bant vericisinin (en az 10 kW’lık) entegrasyonu, gerçek zamanlı radar gözlemleri için GBO/NRAO’da uçtan uca bir sistem geliştirecek ve amiral gemisinin temellerini atacaktır. -güç sistemi.

GBT’nin yeni radar yetenekleri, daha önce mevcut olmayan daha yüksek çözünürlüklerde ve dalga boylarında veri toplayarak astronominin daha önce sahip olmadığı bir aracı tanıtacak. NRAO ve GBO ayrıca daha önce mevcut olmayan gelişmiş veri azaltma ve analiz araçları geliştiriyor. Taylor, “NRAO ve GBO’da, gezegen radar çalışmalarına uzun bir katılım geçmişimiz var ve araştırmacılar için değerli bir araç olarak hizmet edecek yeni nesil bir radar sistemi üretmek için GBT ve VLBA’ya yeni yetenekler eklemeyi dört gözle bekliyoruz. gezegen bilimi ve gezegen savunmasında.”

Green Bank Gözlemevi tarafından sağlanmıştır

Alıntı: https://phys.org/news/2023-01-planetary-defense-science-advance-radar.html adresinden 11 Ocak 2023 tarihinde alınan güçlü bir teleskop (2023, 10 Ocak) üzerindeki yeni radarla ilerlemek için gezegen savunması ve bilimi

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1