Final Fantasy 14’ün 6.3 güncellemesi, oyuna yeni bir zindan olan Lapis Manalis’i ekliyor. İster patron mekaniğini öğrenmeye çalışan bir Sprout olun, ister zindan turlarınızı mahvetmekten endişe eden ilk kez tank olun, bu kılavuz size Lapis Manalis’in üç patronuyla nasıl başa çıkacağınızı öğretecek.

Tabii ki, bu kılavuz dövüşle ilgili spoiler içeriyor, bu yüzden kendinizi uyarmış sayın. Ayrıca, patronlar arasında kayda değer herhangi bir mekanik olmadığı için bu kılavuzda çöp toplama işlemlerini ele almayacağız.

Final Fantasy 14: Lapis Manalis Zindan Rehberi

Patron 1: Albion

Albion’un Kucağı: Tank avcısı. Gerekirse iyileştirin ve hafifletin.

Dağın Çağrısı: Albion, arenanın bir tarafından sıra halinde diğer tarafa koşan çeşitli hayvanları ve canavarları çağırır. Bir kar bulutu arayarak hayvanların nereden geleceğini anlayabilirsiniz. İzdiham iki kez olur ve oldukça uzun sürer, bu da arenayı uzun bir süre etkili bir şekilde bölebilir. İzdiham tarafından vurulmak, hasar verir ve arkasında kötü bir debuff bırakır (bu, Esuna’d olabilir).

Sola Çarpma/Sağa Çarpma: Albion, arenanın bir tarafını baktığı yere göre böler. Sadece diğer tarafta dur ve iyi olacaksın. Bu hareket Dağın Çağrısı sırasında yapılabilir, bu nedenle Albion’un çok solunda veya sağında kalmayın ve anında uyum sağlayabilirsiniz.

buza vur: Albion, arenanın çevresinde üç buz tümseği oluşturur ve oluştuğunda tümseklerin yakınındaki herkese zarar verir. AoE işaretçilerinden uzaklaşın.

buzkıran: Albion, üç tepeden birini hedef alır ve ona doğru atılarak tümseğe neden olur ve indiği yerde merkezli bir AoE oluşturur. Albion’un hangi buz tümseği hedeflediğini bulun (tümsek üzerinde bir ip ve hedef işaretçisi görünecektir) ve ondan kaçın. Albion daha sonra havaya buz fırlatır ve her oyuncu yerde rastgele daire AoE’leri belirirken hedeflenen bir AoE alır. Çember AoE’lerinden kaçın ve tüm bu AoE’ler aynı anda patladığından diğer oyunculardan kaçının. İlk patlamadan sonra, her oyuncu arkalarında merkezlenmiş başka bir daire alanı bırakacaktır. Bu etki alanlarından çıkın.

Albion Kükremesi: Yalnızca bir buz tümseğinin arkasına saklanarak atlatılabilen, arena çapında bir AoE. Bu, Icebreaker’dan çember AoE’lerinden sonra yapılır. Tüm oyuncuların hedeflenen AoE’leri patladığında, en yakın buz tümseğine koşun ve kükremeyi engellemek için Albion ile aranızda durmasını sağlayın.

Patron 2: Galatea Magna

Ağda/Azalma Döngüsü: Oyuncunun adına göre değişen 2 parçalı bir AoE kombosu. Ağda Döngüsü, Galatea merkezli bir AoE ile başlar ve ardından hemen ardından büyük bir halka AoE gelir. Waning Cycle bunu tersine yapar, önce bir halka AoE ve ardından patron merkezli bir AoE ile. Her iki döngü için de, işaret kaybolduktan hemen sonra ilk etki alanından tehlike bölgesine geçin. Darbe almayacaksın ve saldırının ikinci kısmından kaçacaksın.

Ruh Tırpanı: Galatea, arenanın bir tarafına doğru sıçrar ve geniş bir daire alanı oluşturur. Galatea, Ruh Tırpanı’nı kullandığında, o yöne sıçrayacağından yüzünün nereye baktığına bakın. Karşı tarafa geçin ve iyisiniz.

Ruh Bulutsusu: Parti çapında hasar. Gerekirse iyileştirin ve hafifletin. Bu, bir takip teknisyeni olan Scarecrow Chase’te kullanılacak olan Hellsgate’leri geride bırakır.

Korkuluk Kovalamacası: Galatea, her bir Hellsgate’in üzerindeki daireler tarafından gösterilen sırayla mevcut tüm Hellsgate’lere göz kırpacaktır. Ne zaman bir Hellsgate’e göz kırpsa, X şeklinde bir AoE yapacaktır. Kendinizi önceden konumlandırarak tüm X şeklindeki AoE’lerden kaçınmanız gerekecek.

Nerede duracağınızı bildiğinizde Korkuluk Kovalamacası çok daha kolay. İlk Korkuluk Takibinde, arenanın ortasında durabilirsin ve hiçbir AoE tarafından vurulmazsın. İkinci Korkuluk Takibi biraz daha zordur, çünkü sıralama rastgeledir, ancak Hellsgate’in merkezi ortadan kaybolduğunda, o bölgenin tamamen güvenli olduğunu ve böylece mekaniğin geri kalanı için oraya girebileceğinizi unutmayın.

Tenebrizm: Her oyuncu, süresi dolduğunda kendisine bakan herhangi bir oyuncuyu korkutan bir debuff alacak. Zayıflatma geri sayarken, dört AoE’yi ıslatmanız gerekecek (genellikle Kuleler veya Meteorlar olarak anılır). Bu AoE’leri ıslatmamak, tüm partiye ekstra zarar verecektir. Her oyuncunun bir etki alanı ıslatması gerekir, ardından birbirlerinin bakışlarından kaçınmak için birbirlerinden uzağa bakmaları gerekir.

Patron 3: Cagnazzo

Geçersiz Torrent: Cagnazzo’nun önündeki bir hatta AoE hasarı veren bir tank avcısı. Diğer tüm oyuncular tank tarafından kırpılmamak için tanktan uzak durmalıdır. Gerekirse iyileştirin ve hafifletin.

Stygian Tufanı: Parti çapında hasar. Gerekirse iyileştirin ve hafifletin.

tufan öncesi: Cagnazzo, her seferinde iki olmak üzere, arenanın etrafında altı su kabarcığı oluşturur. Belirli bir gecikmeden sonra, bu baloncuklar oluşturdukları sıraya göre düşecek ve geniş bir çember etki alanında patlayacaktır. Bu mekaniği güvenli bir şekilde uygulamak için baloncukların olmadığı bir alana gitmeniz yeterlidir.

vücut çarpması: Cagnazzo olduğu yerde zıplar ve oyuncuları makul bir mesafe geri iter. Body Slam, Antediluvian gerçekleşirken kullanılır ve geri tepme, ikinci balon seti düştükten sonra gerçekleşir. Çok uzağa savrulmaktan kaçınmak için patrona yakın durun ve aynı zamanda üçüncü baloncuk patlama setine düşmemeye çalışın.

Hidrolik ram: Arena çevresinde hızla ortaya çıkan bir dizi çizgi ve daire etki alanı. Cagnazzo, bu AoE’ler patlarken arenada hareket edecek. Bu tamirci için güvenli alanları bulmak zor olabilir, ancak çizgilerden uzak durduğunuz sürece, çember alanlarını hareket ettirmek çok daha kolay olacaktır.

Su düşüşü: Rastgele bir parti üyesinin üzerinde bir yığın işaretçisi görünecektir. Tüm oyuncular birlikte istiflenmeli ve gelen hasarı paylaşmalıdır. Gerekirse iyileştirin ve hafifletin.

Lanetli Gelgit: Her oyuncu bir debuff aldığında Cagnazzo hedef alınamaz hale gelir. Üç oyuncu Neap Tide alırken, dördüncü oyuncu Spring Tide alacak. Bu arada, Cagnazzo gücü kanalize etmeye başladığında dört Fearsom Flotsam doğacak. Görev çubuğu 100’e ulaştığında, parti silinecek, bu yüzden bunu önlemek için tüm Korkunç Flotsam’ları yok etmeniz gerekiyor.

Flotsam’lar doğar doğmaz, Neap Tide debuff’ına sahip her oyuncunun üzerinde hedeflenen bir etki alanı belirir. Bu oyuncular, aynı anda arenada ortaya çıkan daire AoE’lerinden kaçınırken dağılmalıdır. Hem Neap Tide AoE’leri hem de rastgele daire AoE’leri aynı anda patlar ve ardından Spring Tide debuff’ına sahip oyuncu başının üzerinde bir yığın işaretleyici alır. Dört oyuncunun tümü daha sonra bir araya gelmeli ve hasarı paylaşmalıdır.

Sırılsıklam olduktan sonra geriye kalan tek şey, daha fazla çember Aoes’den kaçarken flotsam’ları yok etmek ve flotsam’lar yok edildikten sonra parti genelinde gelen saldırıyı iyileştirmek/hafifletmektir.

hiçlik baltalayıcı: Arenanın etrafında, her yarığın bir oyuncuya bağlanmasıyla birlikte dört boşluk yarığı belirecek. Kısa bir gecikmeden sonra, bu yarıklar bağlı oyuncunun yönünde bir üçgen etki alanı fırlatır. Bu mekaniği tüm grup için daha kolay hale getirmek için üçgen AoE’lerinizi diğer oyunculardan uzaklaştırın.

cankurtaran baltası: Cagnazzo’dan kaynaklanan bir dizi üçgen etki alanı. Hiçlik Balta’nızı tuzağa düşürürken ve kötü bir şekilde yem attılarsa müttefiklerinizin AoE’lerinden kaçarken güvenli noktalarda durmanız gerekecek.


Ve hepsi bu kadar! Bu zindanı temizlemek size Manalis zırh setinin parçalarını, ayrıca Kurmalı Cagnazzo minionunu ve bir orchestrion rulosunu ele geçirecek. Uzman Ruletlerinizde iyi şanslar!oyun-6