Elon Musk, Twitter’ı devralıp orijinal personelinin neredeyse yarısını kovduğunda, ekibi işine son verilen çalışanlara ve kuruluştan ayrılmayı seçenlere, birkaç kişilik sağlık sigortasını da içeren oldukça iyi bir kıdem tazminatı paketi verileceğine dair güvence verdi. aylar ve diğer avantajlar.

Elon Musk, Twitter’ın kovulan personeline, bazı faydaların yanı sıra güzel bir kıdem paketi verileceği konusunda güvence vermişti. Ancak, eski Twitter çalışanlarının aldığı gerçek kıdem tazminatı, alacaklarından çok daha azdı.

Öyle ki, birçok eski çalışan, kıdem paketlerini kullanarak kendi girişimlerini başlatmaya karar vermişti. Ancak bunların hepsi sözlü güvencelere dayanıyordu. Musk tarafından işine son verilen kişilerin çoğu ve ekibine kıdem tazminatı mektubunun 2023 Ocak ayının ilk haftasına kadar verilmesi gerekiyordu; bu mektup, kıdem paketlerinin bir parçası olarak kendilerine tam olarak ne verileceğini resmen belirtiyordu.

Fortune tarafından hazırlanan bir rapora göre, Twitter’ın eski çalışanlarına verilen tazminat, hak ettiklerinden çok daha az. Aynı rapor, kıdem tazminatı postasının spam klasörüne düşecek biçimde olduğunu ve bu nedenle birçok çalışanın postayı kaçırmasına neden olduğunu da ortaya çıkardı.

Musk, eski Twitter çalışanlarından oluşan bir dizi farklı grup tarafından, tümü Twitter’ın çalışanları kovma veya çalışanları şirketten atmaya zorlama biçimiyle ilgili çeşitli nedenlerle dava edildi.

Maliyetleri kısmak amacıyla Musk, Twitter’ın finans ekiplerinden yalnızca birlikte çalıştıkları satıcılara ödeme yapmamalarını istemekle kalmadı, aynı zamanda ayrıca işgal ettikleri ofis alanlarının kirasını ödememek.

Dahası, Musk aslında çıkış yolunu kıpırdatmaya çalıştı. zaten farklı bir davaya müdahil olduğu için herhangi bir kıdem tazminatı ödemekten.

Musk ayrıca, Twitter’ın kurucu ortağı ve eski CEO’su Jack Dorsey tarafından belirlenen bir politika olan ücretsiz öğle yemeği sunmayı da durdurdu. Musk ayrıca ekibini, Twitter’ın San Francisco’daki genel merkezinden mutfak aletlerini, kullanılmayan mobilyaları ve diğer birkaç ıvır zıvırı açık artırmaya çıkarmaya yönlendirdi.

Twitter son zamanlarda daha fazla çalışanı işten çıkardı, özellikle de öncelikle küresel içerik denetimiyle ilgilenen ve platformdaki nefret söylemi ve tacizi yakından izleyen güven ve emniyet ekibinden. Ayrıca rapor, şirketin platformda yanlış bilgilendirme, küresel çağrılar ve devlet medyası ile ilgili politikayı yöneten ekiplerdeki çalışanlarını işten çıkardığını da ortaya koyuyor.genel-5