KartaEn son özel olarak değeri 7,4 milyar dolar olan bir hisse senedi yönetim platformu olan , çalışanlarının %10’unu işten çıkardı ve bu, iş gücünde bir azalmaya çalışıldığına dair daha önceki söylentileri doğruladı. LinkedIn verilerini kullanarak, işten çıkarma yaklaşık 200 çalışanı etkilemiş olabilir.

Bugünkü işten çıkarma, 2020’deki iş gücünün azaltılmasıyla aynı boyutta, o zamanlar CEO Henry Ward’un yaptığı bir olay. kısmen atfedilmiş koronavirüsün iş üzerindeki etkisi göz önüne alındığında yeni müşterilerde düşüşe. Yıllar sonra, Ward aynı tonu yakalıyor.

TechCrunch tarafından bugün personele gönderilen bir e-postada CEO, “Müşterilerimiz acı çekiyorsa biz de acı çekiyoruz. Ve şu anda tüm teknoloji ve girişim ekosistemi acı çekiyor.” Şirket, seyahat, satıcı harcamaları, pazarlama harcamaları ve yeni bahislere yapılan yatırımlardaki maliyetleri azalttığını, ancak nihayetinde personel sayısını azaltmak zorunda kaldığını iddia ediyor.

Kıdem tazminatı paketleri, tamamlanan hizmet yılı başına bir hafta ek kıdem ile birlikte 2,5 aylık kıdem tazminatını ve uzatılmış akıl sağlığı hizmetlerini içerir. Vize için Carta’ya güvenenler için, göçmenlik danışmanıyla 30 dakikalık danışma. İşten çıkarmadan etkilenmeyenler, bir kıdem paketi seçeneğiyle birlikte gönüllü olarak istifa etme seçeneğine sahiptir.

İyi finanse edilen şirket, binlerce teknoloji şirketinin çalışanlarını işten çıkarmasına neden olan makroekonomik koşullardan daha fazlasıyla uğraşıyor.

TechCrunch’ın bugün daha önce bildirdiği gibi, şirkete göre Carta, 23 Aralık’ta neredeyse üç hafta önce “nedeniyle” kovulan eski CTO’su Jerry Talton’a dava açıyor. İçinde Carta’nın davasıbir Carta sözcüsüne göre şirket, Talton’ın ayrımcılık ve en az dokuz kadına yönelik cinsel taciz de dahil olmak üzere “Carta’nın bir yöneticisi olarak yanlış ve yasa dışı eylemlerine” atıfta bulunuyor.

Carta’nın sermaye tablosu yönetiminden fon yönetimine kadar uzanan hizmetlerinin birkaç kullanıcısının son aylarda platformdan pek de etkilenmemiş olması yardımcı olmuyor. TechCrunch, platformdan geçiş yapan bir fon yöneticisiyle konuştu ve ekibinin iki yıldan daha kısa bir sözleşmede dört farklı hesap yöneticisi olduğunu ve bunun “fonumuzun ve ihtiyaçlarımızın sürekliliğine ve anlaşılmasına kesinlikle yardımcı olmadığını” iddia etti.

Crunchbase verilerine göre Carta, en son Silver Lake’in 500 milyon $’lık G Serisi dahil olmak üzere 1.1 milyar $’lık girişim sermayesi yatırımcısı topladı. Carta’daki diğer yatırımcılar arasında Andreessen Horowitz ve Lightspeed Venture Partners yer alıyor.

Bu aşağı pazarın bize defalarca hatırlattığı gibi, önemli girişim desteği, mutlaka bir rekabet avantajı değildir. Eski davalara karışan ve şimdi güncel bir meydan okumayı üstlenen Carta, son yıllarda belki de şaşırtıcı olmayan bir şekilde geniş bir rekabet alanını kendine çekti.

En yakın rakibi AngelList Venture, yaklaşık 200 milyon dolar gibi önemli ölçüde daha az sermaye topladı. TechCrunch, AngelList Venture CEO’su Avlok Kohli’ye kendisini Carta ile rekabete sokan son ürün değişikliklerini sorduğunda, Kohli omuz silkti ve ekleyecek yeni bir şeyi olmadığını ekledi. Kohli önceki bir röportajında, “Nihayetinde, hesaplanmış bir ürün oluşturma becerisine gerçekten sahip olan az sayıda insan olacak” dedi. “Yetenek derken, teknik yeteneklerden bahsetmiyorum, bir şeyler inşa etmeye yönelik kurumsal bilgiden bahsediyorum.”

Girişim hizmetleri ortamında bir şirket kurmanın zorluğu, yalnızca aşağıdakiler tarafından daha da kanıtlandı: Assure’un son kapanışı, yatırımcıların özel amaçlı araçlar ihraç etmesine yardımcı olan bir fintech şirketi. Axios’a göre Assure, yatırımcılara aşağıdaki açıklamanın ötesinde herhangi bir gerekçe göstermedi: “Sektör, şirketimizi kurduğumuzdan bu yana geçen on yılda önemli ölçüde gelişti. Mevcut piyasa koşulları, Assure’un iş modelini değerlendirmesine neden oldu.”

Bakalım, hem daha fazla rekabet hem de mezara giden şirketlerle sektörün evrimi, Carta’nın ayak uydurabileceği bir dinamik mi?genel-24