Coinbase logosunun stok görüntüsü

Bir ABD Bölge Yargıcı, Nikhil Wahi’yi 10 ay Salı günü hapishanede, tarihi bir kripto para birimi ceza davasının bir bölümünü sona erdiriyor. Eski bir Coinbase ürün yöneticisinin kardeşi Wahi, Şarj oldu geçen Temmuz ayında elektronik dolandırıcılık yapmak için komplo ile savcılar aradı “ilk kripto para birimi içeriden bilgi ticareti vakası.”

Salı günü Wahi, “Büyük bir hata yaptım, korkunç bir hata” dedi.

Nikhil Eylül ayında bu suçlamayı kabul ederek kardeşi Ishan Wahi’nin en büyük kripto borsalarından birindeki konumunu varlık listelerindeki gizli bilgileri iletmek için kullandığını kabul etti. Ishan, Coinbase’de bir koin listelenmek üzereyken bunu Nikhil’e söylerdi. Ve yanıt olarak Nikhil, kripto para birimlerinin hisselerini popüler borsada görünmeden hemen önce anonim bir cüzdan aracılığıyla satın aldı. Madeni para değerleri, Coinbase’deki varlıklarıyla meşrulaştırılan listelemeden sonra kaçınılmaz olarak yükseldiğinde, Nikhil, hisseleri kar elde etmek için satacağını söyledi. Bir deyim New York Güney Bölge Savcısı’ndan.

ABD Başsavcısı Damian Williams, “Bugünkü karar, kripto para piyasalarının kanunsuz olmadığını açıkça ortaya koyuyor” dedi.

Nikhil’in kardeşinin yasadışı tavsiyesinden toplamda 892.500 dolar kazandığı ve 40 farklı Coinbase duyurusu öncesinde işlem yaptığı bildirildi. rapor Reuters’ten. 10 aylık hapis cezasına ek olarak, cezasının bir parçası olarak bu meblağın tamamını geri ödemesi emredildi.

“Sonsuza kadar birlikte yaşamak zorunda kalacağım bir şey” Nikhil Wahi, ceza yargıcı Loretta Preska’ya söyledigöre rapor Bloomberg’den. Hapis cezasının tamamlanmasının ardından Hindistan’a sınır dışı edilmeye tabi tutulur. Bloomberg’in bildirdiğine göre, Nikhil’in savunma avukatı, müvekkilinin Hindistan’daki ebeveynlerini desteklemek ve ABD’deki üniversite eğitiminin karşılığını onlara ödemek arzusuyla motive edildiğini iddia etti.

Ishan ve Nikhil’in Sameer Ramani adlı bir arkadaşı olan üçüncü bir taraf da içeriden öğrenenlerin ticareti planı nedeniyle suç duyurusunda bulunuyor. İşhan suçlamasını kabul etmedi ve kefaletle serbest Temmuzda. Davası devam ediyor. Öte yandan Ramani ABD’de gözaltında değil ve kaçak olduğu düşünülüyor.

Savcı Williams, “Ne zaman ve nerede gerçekleşirse gerçekleşsin, yasa dışı içeriden bilgi ticaretinin gerçek sonuçları vardır” dedi.. Yine de bir mahkumiyet ve ceza, sağlam bir düzenleme sistemi yapmaz. Bir kripto para ticareti skandalı, bu yılın başlarında Kongre’nin kutsal salonlarına bile ulaştı. Temsilciler Meclisi Etik Komitesi, Kuzey Karolina Temsilcisi Madison Cawthorn’a $ para cezası verdi.15.000 NASCAR’ın başarısız Let’s Go Brandon Coin sponsorluğuna ilişkin yasadışı ileri düzey bilgisi ve memecoin’i tanıtması nedeniyle. Cawthorn suç duyurusunda bulunmadı. Ve her zamanki gibi dolandırıcılık ve dolandırıcılık çoktur blok zinciri üzerinde. dolandırıcılık FTX CEO’sunun yargılanması Sam Bankman-Fried’in Ekim ayında yapılması planlanıyor.

Wahi kardeşlerin yakalanması büyük ölçüde şansa bağlıydı. Twitter kullanıcısı @cobie kabataslak bir Ethere kaydettium satın aldı ve bu konuda yayınladı. @cobie 12 Nisan’da tweet atarak, “Yayımlanmasından yaklaşık 24 saat önce Coinbase Varlık Listeleme gönderisinde özel olarak yer alan yüzbinlerce dolarlık token satın alan bir ETH adresi bulundu” dedi. rapor The Verge’den. Bir gün sonra Coinbase’in güvenlik şefi yanıtladı Borsanın araştırdığını söylemek için. Diğer tweet’ler benzer anormalliklere işaret ettiler, ancak bu tweet’ler kimsenin tutuklanmasıyla sonuçlanmadı.

genel-7