Eh, sürerken eğlenceliydi – çok yönlü ve şu anda ücretsiz olan ChatGPT, yakında ücretsiz katmanına kısıtlamalar getirebilecek olan premium bir sürümün pilot uygulamasını başlattı.

AI chatbot, kodlamadan şiire kadar her konuda yardımcı olma yeteneği sayesinde son birkaç aydır manşetlerde neredeyse kalıcı bir demirbaş oldu. Ancak sahibi OpenAI, bir bekleme listesi açtı (yeni sekmede açılır) görünüşe göre ChatGPT Professional olarak adlandırılacak ücretli bir sürüm için.

Şu anda, bu katmanın ne kadara mal olabileceği ve chatbot’un mevcut ücretsiz sürümünü tam olarak nasıl etkileyeceği net değil. Ancak bekleme listesi formundaki bazı sorular, nelerin değişebileceği konusunda bize bazı ipuçları veriyor.

“Hangi fiyata (aylık) ChatGPT’yi satın almayı düşünmeyecek kadar pahalı bulursunuz?” gibi soruların çoğu fiyatlandırmayla ilgilidir. Bazı takip eden sorular, fiyatlandırma sorusunu incelemeye devam ediyor ve ardından “ücretli erişim kullanıma sunulduğunda bana ulaşın” şeklinde bir kayıt seçeneği geliyor.

Hizmetin çalıştırılmasıyla ilgili maliyetler göz önüne alındığında, ücretli bir katmana geçiş her zaman kaçınılmazdı. OpenAI CEO’su Sam Altman geçtiğimiz günlerde şunları söyledi: twitter (yeni sekmede açılır) “bilgi işlem maliyetleri göz yaşartıcı” ve “bir noktada para kazanmamız gerekecek”. Ancak çoğu sıradan kullanıcı için soru, ücretsiz sürümün tam olarak nasıl değişebileceğidir.

ChatGPT Professional bekleme listesi formu burada yine bazı ipuçları veriyor. Ücretli hizmetin “her zaman kullanılabilir (karartma penceresi yok)” olacağını, “ChatGPT’den hızlı yanıtlar alacağınızı (yani kısıtlama olmadan” ve “ihtiyaç duyduğunuz kadar çok mesaj gönderebileceğinizi” (normalde en az 2 kez) belirtir. günlük sınır)”.


Analiz: Chatbot gelişiyor

Toplu olarak, bu ipuçları, yakında ChatGPT’nin ücretsiz sürümüne gelebilecek kısıtlama türleri hakkında bize iyi bir fikir veriyor. Ancak birçok kişi için ChatGPT’ye erişmenin olası bir alternatif yolu, Microsoft’un Office paketi gibi uygulamalar olacaktır.

Microsoft zaten ChatGPT’de büyük bir hisseye ve The Information’dan bir rapora sahip (yeni sekmede açılır) kısa bir süre önce teknoloji devinin, chatbot’un AI güçlerini Outlook, Word ve Powerpoint gibi uygulamalara getirmeyi planladığını ve size basit istemleri kullanarak otomatik olarak metin oluşturma seçeneği sunacağını belirtti.

Bu, başka bir rapora göre giderek daha olası görünüyor. semafor (yeni sekmede açılır) Microsoft, ChatGPT’yi yaratan OpenAI’ye 10 milyar dolar kadar yatırım yapmak istiyor. Bu anlaşma görünüşe göre Microsoft’un parayı geri alana kadar OpenAI’nin kârının dörtte üçünü almasını içerebilir ki bu da ChatGPT Professional’ın görünüşe göre hızlanmasını açıklıyor.

Tüm bunlar, ChatGPT’nin bağımsız bir hizmet yerine yalnızca diğer uygulamaların bir işlevi olduğu bir geleceğe işaret ediyor. Microsoft, teknolojinin geleceğinden emin görünüyorken, ChatGPT’nin giderek eskiyen arama arayüzüne yönelik tehdidi göz önüne alındığında, Google’ın nasıl yanıt verdiğini görmek büyüleyici olacak.

genel-6