Sorunun nedenini araştırmaya devam ediyoruz “, Federal Havacılık İdaresi’ni (FAA) sabah 8:50’de (Doğu Sahili Saati, Fransa saati ile 14:50) tweetledi. İki saat önce, Amerika Birleşik Devletleri Sivil Havacılık Dairesi, bir bilgisayar arızasının Amerikan pistlerinden tüm kalkışları askıya almaya zorladığını duyurdu. Yavaş yavaş toparlanıyorlar.

Halihazırda uçuş halinde olan uçaklar hiçbir riski riske atmaz, FAA’yı temin eder

Bu yazı itibariyle, Amerika Birleşik Devletleri’nde 4.300’den fazla uçuş ertelendi veya erteleniyor ve bugün yaklaşık 800 uçuş iptal edildi. Sabah 6:30 civarında (yerel saat, Fransa saati ile 12:30) FAA, havayollarına tüm iç hat uçuşlarını sabah 9’a (Fransa’da 15:00) kadar durdurma emri verdiğini duyurdu.

aynı kategoride

Atos, İngiliz hükümetini kendisine 27 milyon euro tazminat ödemeye zorluyor

Ajans, gece boyunca Hava Görevlerine Bildirimi (NOTAM) sisteminde bir bilgisayar arızası yaşadığını açıkladı. NOTAM, pilotları uçuşları, kapalı pistler, ekipman arızası, kuşların uçuşu, özel prosedürler vb. ile ilgili olası tehlikeler veya diğer önemli bilgiler hakkında uyarmak için kullanılır.

Pilotlar, kalkıştan önce bu temel unsurları not eder. Halihazırda uçuş halinde olan uçakların bir güvenlik sorunu ile karşı karşıya kalmamalarının ve edilmemelerinin nedeni de budur. ABD Doğu Sahili’nde sabah ilerlerken, FAA “ uçuş ve emniyet bilgilerinin bütünlüğünü doğrulamak “.

Sabah 8:50 civarında, Amerika Birleşik Devletleri Havacılık Dairesi nihayet yerdeki durdurucuyu kaldırmayı başardı ve ” Amerika Birleşik Devletleri genelinde normal hava trafiği operasyonları kademeli olarak yeniden başlıyor “.

Amerikan Hava Yolları Birliği, Amerika Hava Yolları, CNN “önemli operasyonel gecikmeler”. Cirium’dan aktarılan verilere göre, Reuters2,9 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip ABD pistlerinden yaklaşık 21.500 uçuş planlandı. Uluslararası uçuşlar yalnızca marjinal olarak etkilenmiş gibi görünüyor. Charles de Gaulle havaalanı gecikmeler bildirdi, ancak bu aşamada iptal olmadı.

Bu aşamada siber saldırı kanıtı yok

ABD Başkanı Joe Biden, ABD medyasına Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg ile temas halinde olduğunu bildirdi. Yönetiminin bilgisayar arızasının nedenini henüz bilmediğini, ancak birkaç saat içinde keşfedileceğini bildirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Karine Jean-Pierre, şunları söyledi: Bu noktada bir siber saldırı olduğuna dair bir kanıt yok. “. Ancak bu genel arızaya ışık tutmak için Ulaştırma Bakanlığı’na soruşturma talimatı verildi. Amerikan sivil havacılığı kaotik bir kış geçiriyor: tatiller sırasında birçok uçuş bu kez kötü hava koşulları nedeniyle ertelenmek veya iptal edilmek zorunda kaldı.

genel-16