Tarafından

Suya ek olarak, buzlu asteroitler ayrıca amino asitler gibi biyolojik olarak ilgili molekülleri Kızıl Gezegene getirdi. Amino asitler, DNA ve RNA bir hücrenin ihtiyaç duyduğu her şeyi içeren bazlar oluşturduğunda kullanılır. Kredi bilgileri: NASA

Yeni bir çalışma, Mars’ın 300 metre derinliğindeki okyanuslarla kaplı olduğunu buldu.

Mars kırmızımsı tonuyla bilinir, ancak gezegenin bir zamanlar mavi olduğu ve suyla kaplı olduğuna inanılır. Mars’ın geçmişte suya sahip olabileceği gerçeği, bizi gezegenin yaşamı destekleyip destekleyemeyeceğini anlamaya daha da yaklaştırıyor.

Araştırmacılar arasında, gezegenin tarihinin bir noktasında Mars’ta su olduğu konusunda genel bir fikir birliği var, ancak bu suyun kapsamı ve süresi hala bir tartışma konusu.

Kopenhag Üniversitesi’nin yakın tarihli bir araştırmasına göre, Mars’ın yaklaşık 4,5 milyar yıl önce 300 metre derinliğinde bir su okyanusuyla kaplı olduğuna inanılıyor.

“Bu sırada Mars, buzla dolu asteroitler tarafından bombalandı. Gezegenin evriminin ilk 100 milyon yılında oldu. Yıldız ve Gezegen Oluşumu Merkezi’nden Profesör Martin Bizzarro, “Bir başka ilginç açı da, asteroitlerin yaşam için biyolojik açıdan önemli olan organik molekülleri de taşıması” diyor.

Buzlu asteroitler suya ek olarak biyolojik olarak ilgili molekülleri de getirdiler. amino asitler Kızıl Gezegene. Amino asitler ne zaman kullanılır? DNA ve RNA bir hücrenin ihtiyaç duyduğu her şeyi içeren bazlar oluşturur.

Araştırma ünlü dergide yayımlandı. Bilim Gelişmeleri.

Mars, Dünya’dan önce yaşam için gerekli koşullara sahip olabilir

Yeni çalışma, tüm gezegeni suyla kaplayan okyanusların en az 300 metre derinliğinde olduğunu gösteriyor. Bir kilometre derinliğe kadar inmiş olabilirler. Karşılaştırıldığında, aslında Dünya’da çok az su var, diye açıklıyor Martin Bizzarro.

“Bu, Mars’ın ilk 100 milyon yılında oldu. Bu dönemden sonra, Dünya’daki potansiyel yaşam için felaket niteliğinde bir şey oldu. Dünya ile Mars büyüklüğündeki başka bir gezegen arasında devasa bir çarpışma olduğuna inanılıyor. Martin Bizzarro, Dünya-Ay sistemini oluşturan ve aynı zamanda Dünya’daki tüm potansiyel yaşamı yok eden enerjik bir çarpışmaydı” diyor.

Bu nedenle araştırmacılar, yaşamın ortaya çıkmasına izin veren koşulların Dünya’dan çok önce Mars’ta var olduğuna dair gerçekten güçlü kanıtlara sahipler.

Milyar yıllık göktaşı

Araştırmacılar, milyarlarca yıllık bir göktaşı sayesinde Mars’ın geçmiş tarihine bakabildiler. Göktaşı bir zamanlar Mars’ın orijinal kabuğunun bir parçasıydı ve güneş sisteminin oluştuğu sırada neler olduğuna dair benzersiz bir fikir sunuyor.

Tüm sır, Mars’ın yüzeyinin – ve bir zamanlar göktaşının da parçası olduğu – yaratılma biçiminde gizlidir çünkü hareket etmeyen bir yüzeydir. Yeryüzünde ise tam tersidir. Tektonik plakalar sürekli hareket halindedir ve gezegenin iç kısmında geri dönüştürülür.

“Dünyadaki levha tektoniği, gezegenimizin tarihinin ilk 500 milyon yılında ne olduğuna dair tüm kanıtları sildi. Plakalar sürekli olarak hareket eder ve geri dönüştürülür ve gezegenimizin iç kısmına doğru yok edilir. Buna karşın Mars, gezegenin yüzeyinde gezegenin en eski tarihinin kaydını tutacak şekilde levha tektoniğine sahip değil” diye açıklıyor Martin Bizzarro.

Referans: Ke Zhu, Martin Schiller, Lu Pan, Nikitha Susan Saji, Kirsten K. Larsen, Elsa Amsellem, Courtney Rundhaug, Paolo Sossi, Ingo Leya “Egzotik kromun su açısından zengin karbonlu asteroitler tarafından Mars’ın kabuğuna geç teslimi” , Frederic Moynier ve Martin Bizzarro, 16 Kasım 2022, Bilim Gelişmeleri.
DOI: 10.1126/sciadv.abp8415uzay-2