İşletmeler bir dereceye kadar konumlarını duyurabildiler. Apple Haritalar içinde yıllarca. Ancak iPhone üreticisi, Apple Business Connect adını verdiği yeni bir hizmette önemli geliştirmeler yaptı.

Apple Business Connect Tanıtımı

Yeni araç, işletme sahiplerine Apple ekosistemindeki görünümleri üzerinde daha fazla kontrol sağlıyor. Örneğin, konum yer kartlarını talep etmek veya bilgilerinin Haritalar’da ve bu verileri kullanan diğer uygulamalarda (Mesajlar’daki veya Siri aramasındaki Haritalar döşemeleri gibi) nasıl göründüğünü özelleştirmek için kullanabilirler.

Bu önemli tabii. Google, bir süredir yalnızca işletme kişiselleştirme için yararlı araçlar sunmakla kalmıyor, aynı zamanda yerel arama, çeşitli işletmeler için giderek daha önemli hale geliyor.

Apple ne diyor

Apple, bu ihtiyacın doğasını anlamış görünüyor. Apple’ın hizmetlerden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Eddy Cue, “Dünyanın dört bir yanındaki Apple kullanıcılarına yemek yiyebilecekleri, alışveriş yapabilecekleri, seyahat edebilecekleri ve daha fazlası için en doğru bilgileri sağlamak için Business Connect’i oluşturduk” dedi.

Apple ayrıca, yeni Haritalar eklentisini “küçük işletmeleri düşünerek, onlara küresel markalarla aynı erişimi ve dijital varlıklarını özelleştirme becerisini sunarak” tasarladığını söyledi.

Hangi araçlar mevcut?

Apple Business Connect, bir işletmenin kendi şirketlerinde tutulan verileri Apple Haritalar yer kartında doğrudan yönetmesine olanak tanır. Yönetilebilecek öğeler şunları içerir:

  • İş logoları ekleme ve güncelleme kapasitesi.
  • İlgili fotoğrafların güncellenmesi ve yayınlanması.
  • Belirli eylemleri teşvik etmek.
  • Özel promosyonlar sunmak ve potansiyel müşterileri yemek siparişi vermek veya rezervasyon yaptırmak gibi işlemler yapmaya davet etmek.

Apple ayrıca, işletmelerin onları Haritalar’da bulan müşterilere nasıl göründüklerini iyileştirmek için ince ayar yapabilecekleri, tüketiciye dönük bir alan olan Vitrinler’i de tanıttı.

Vitrinler, işletmelerin Haritalar kartlarını faydalı bilgiler, teklifler, satış teşvikleri ve kullanıcıların doğrudan Haritalar içinde gerçekleştirebilecekleri belirli eylemlerle doldurabileceği anlamına gelir. Bunlar, Instacart aracılığıyla market siparişi vermeyi, aracılığıyla otel rezervasyonlarını içerebilir. Booking.com, veya OpenTable aracılığıyla restoran rezervasyonları.

Fikir sağlam, çünkü bu, Apple Maps kullanıcıları yerel bölgeyle ilgili bilgi ararken küçük perakendecilerin iş için mükemmel bir teklif verebilecekleri anlamına geliyor.

gibi özelliklerle birlikte Ödemek için dokunun iPhone, Apple Business Essentials ve güçlü platform düzeyi iWork’te, Apple’ın küçük işletmeler için son derece işlevsel bir ekosistem sağlamak için çalıştığı açıkça görülüyor.

İşletmem Business Connect’i nasıl kullanabilir?

Bu araçları kullanmak için işletme sahiplerinin Business Connect’e kaydolun. Şirket, bunu yaptıklarında, mevcut Apple Kimliklerini kullanabileceklerini veya kayıt işlemi sırasında kullanmak üzere herhangi bir masaüstü veya dizüstü bilgisayardan erişilebilen yalnızca iş amaçlı yeni bir Apple Kimliği oluşturabileceklerini söyledi.

Apple işletmeyi doğrulayacak ve ardından işletme sahibi konumları talep edebilir ve yer kartlarını güncellemeye ve kişiselleştirmeye başlayabilir.

Birçok konuma sahip işletmeler için Business Connect, Reputation, Rio SEO, SOCi, Uberall ve Yext gibi liste yönetimi ajansları aracılığıyla Haritalar’a doğru ve güncel bilgileri kolayca büyük ölçekte iletmek için Business Connect API içerir.

Bu yeni özellik nasıl kullanıma sunuluyor?

Business Connect güncellemesi bugünden itibaren kullanıma sunuluyor. Şu andan itibaren ABD’deki işletmeler Vitrinler öğesine erişebilir; Apple, önümüzdeki aylarda bu araçları uluslararası olarak tanıtacak.

Şirketin 1 milyar Apple Haritalar kullanıcısına sahip olduğunu iddia ettiği göz önüne alındığında, bu hamlelerin, şirketin Facebook (şimdi Meta) gibi şirketler tarafından reklam izlemeyi yasaklamasının ardından işletmeleri telafi ettiği görülebilir. İkincisi, elbette, Apple’ın bu tür izlemeyi yasaklayarak küçük işletmelere zarar verdiğini iddia etti. Meta’nın argümanına çok fazla güvenilirlik eklemiyorum ve Apple’ın Apple Maps’i çok daha yerel veri dostu bir alan yapma kararı, var olan her türlü etkiyi azaltmalıdır.

Gelecekte, bu kartların Apple ekosistemindeki işletmeler için yeni reklamcılık fırsatları sunarken kullanıcı gizliliğini de koruyabileceğini düşünüyorum.

Ayrıca, bu kartlardaki bilgilerin, şirketin mevcut erişilebilirlik ve AR çözümlerine yararlı bir katkı olacağını ve Haritalar ve yerel şirketlerden yararlanarak yenilikçi işler kurmak isteyen geliştiriciler için potansiyel olarak değerli olduğunu hayal edebiliyorum.

Apple’ın hamlesi, herhangi bir işletmenin yerel aramaya eklemesi gereken artan değeri ifade ediyor. Ne de olsa, arama etkinliğinin giderek artan bir miktarı -belki de %46’sı kadar- yerel taleplerle ilgilidir ve yerel verileri Apple’ın çoklu temas noktalarında kullanıma sunmanın önemi küçümsenemez.

lütfen beni takip et Mastodonveya bana katılın AppleHolic’in barı ve ızgarası ve Apple Tartışmaları MeWe’deki gruplar.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-13