“Teknoloji patent ihlali” olarak adlandırılan sürekli savaşta, Apple genellikle birçok farklı cephede aynı anda birkaç savaşa girer. Bu tür son savaş, en azından ilk karşılaşmasında kaybedilmiş görünüyor ve ABD’de Apple Watch Series 6 ve daha yeni modellerin yasaklanmasına yol açabilir!

2021’de tıbbi sınıf aletler üreten bir şirket olan Masimo, Watch Series 6’nın kandaki oksijen izleme özelliğinin nabız oksimetrelerine yönelik beş patentini bozduğunu söyleyerek Apple’a dava açtı. Dün, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu’ndan (ITC) bir yargıç, Apple’ın aslında Masimo’nun nabız oksimetresi patentlerinden birini bozduğuna karar verdi.

Apple, diğer dört patentte patent ihlali yapmaktan suçlu bulunmasa da, ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC) şimdi kandaki oksijeni izleyebilen Apple Watch modellerinin ithalatının yasaklanıp yasaklanmayacağına karar verecek. Nihai kararın 10 Mayıs’ta verilmesi bekleniyor.

“Yargıcın, Apple’ın Masimo’nun nabız oksimetri teknolojisini ihlal ettiğini fark etmesinden ve hesap verebilirliğe yönelik bu kritik ilk adımı atmasından mutluyuz.” Masimo CEO’su Joe Kiani yaptığı açıklamada. “Bugünün kararı piyasada adaletin yeniden sağlanmasına yardımcı olmalı. Apple benzer şekilde diğer şirketlerin teknolojilerini ihlal etti ve bugünkü kararın Apple’ın diğer şirketlerin yeniliklerini alıp onları yeniden paketleyen bir şirket olduğunu ifşa ettiğine inanıyoruz.”

Yukarıdaki alıntı, özellikle Apple’ı diğer şirketlerin yeniliklerini yeniden paketlemekle suçlayan kısım oldukça sert görünse de, karar geçerli olursa ciddi sonuçlar doğurabilir. İşte Apple’ın bu konuda söyleyecekleri:

“Bugünkü karara saygıyla katılmıyoruz ve Komisyon tarafından tam bir inceleme yapılmasını bekliyoruz.”

Yine de, Apple’ın son birkaç yıldaki giyilebilir modellerinin ABD’de yasaklanabileceğini hayal etmek oldukça zor. Karar muhtemelen bir üst yargı kurumuna götürülecek ve sonrasında da temyiz edilecekti. En olası sonuç, Masimo’nun büyük miktarda para almasıyla birlikte büyük bir mali ceza olacaktır. Durumu yakından takip ediyor olacağız ve daha fazla gelişme olursa rapor edeceğiz.

Ayrıca Oku:telefon-1