ABD uçuşları yavaş yavaş kalkışlara devam ediyordu ve Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA), ABD’deki tüm kalkış uçuşlarını durdurmaya zorlayan bir sistem kesintisini bir gecede düzeltmek için çabalamasının ardından bir yer durağı kaldırıldı.

FlightAware web sitesine göre, yetkililer durmadan kurtulmanın saatler alacağını söylediği için 6.000’den fazla uçuş ertelendi ve yaklaşık 1.000 uçuş iptal edildi. Rakamlar hala artıyordu.

ABD’de binlerce uçuşu erteleyen pilot uyarı sistemindeki sorunun nedeni belirsizdi, ancak ABD’li yetkililer şu ana kadar bir siber saldırı kanıtı bulamadıklarını söylediler.

Kesinti, tatil seyahat sezonunun ardından tipik olarak yavaş bir zamanda meydana geldi, ancak seyahat pandemi öncesi seviyelere yakın seviyelerde toparlanmaya devam ederken talep güçlü olmaya devam ediyor.

“Uçuş ekiplerine güvenlik bilgileri sağlayan Notice to Air Missions sisteminde bir gecede yaşanan kesintinin ardından ABD genelinde normal hava trafiği operasyonları kademeli olarak yeniden başlıyor. Yer durdurma kaldırıldı. İlk sorunun nedenini araştırmaya devam ediyoruz.” FAA tweet attı.

Etkilenen uçuşların sayısı, yer durağı iptal edildikten sonra bile arttı. Havayollarının karşı karşıya olduğu sorunlardan biri, daha fazla gecikmeye neden olan kalabalık kapılardan uçakları içeri ve dışarı almaya çalışmaktır.

Güney Karolina, Greenville’deki bir havaalanında Justin Kennedy, yakınlardaki Charlotte’a yaptığı bir iş gezisinden vazgeçti. Havayolu çalışanları FAA’nın ne söylediğinin farkında olmadığı ve birçok yolcunun başlangıçta gecikmelerden habersiz olduğu için kafa karışıklığının hüküm sürdüğünü söyledi.

30 yaşındaki bilgi teknolojisi çalışanı, “TSA çıkışına iyi bakan bir Chick-fil-A yemek alanında oturdum” dedi. “Uçuşlarını kaçıracaklarını düşündükleri için kapılara koşan en az dört kişi gördüm, sonra nefes nefese yemek alanına geri döndüler.”

dalgalanma efektleri

Müttefik Pilotlar Derneği başkan yardımcısı Kaptan Chris Torres, kesintinin Cuma gününe kadar trafiği etkileyebileceğini söyledi.

Üyeleri American Airlines için uçan Torres, “Bu şey Doğu Saati ile sabah 9’da (19:30 IST) kaldırıldı. Bu, sorunun sabah 9’da duracağı anlamına gelmez. Bu, dalgalanma etkilerine neden olacak” dedi. “Bunun nihai sonucu, büyük hava olaylarına çok benzer olacak.”

Yetkililer, FAA’nın daha önce pilot uyarı sistemi çöktükten sonra havayollarına tüm iç hat uçuşlarını durdurma emri verdiğini ve ajansın sabah 2 civarında (12.30 pm IST) sert bir sıfırlama yapmak zorunda kaldığını söyledi. Halihazırda havada olan uçuşların varış noktalarına devam etmesine izin verildi.

ABD Başkanı Joe Biden, Ulaştırma Bakanlığı’na soruşturma talimatı verdi ve arızanın nedeninin bilinmediğini söyledi. Kesintinin arkasında bir siber saldırı olup olmadığı sorusuna Biden, gazetecilere “Bilmiyoruz” dedi.

Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, “temel nedenleri belirlemek ve sonraki adımları önermek için bir süreç” sözü verdi.

ABD taşıyıcılarının hisseleri başlangıçta Çarşamba günkü piyasa öncesi ticarette düştü, ancak çoğu, uçuşların yeniden başlamasıyla piyasanın pozitif bölgeye açılmasının ardından yükseldi.

S&P 500 havayolları endeksi, geçen yıl yüzde 19 daha fazla düştükten sonra – üst üste üçüncü düşüş yılı – bu yıl yolcuların gökyüzüne dönmesiyle birlikte yüzde 15,5 artışla güçlü bir başlangıç ​​yaptı.

Southwest Airlines hisseleri yatay seyrederken, Delta Air Lines, United Airlines ve American Airlines hisseleri yükseldi. JetBlue ve Spirit’in her biri yaklaşık yüzde 2 arttı.

Havayolları da dahil olmak üzere ABD seyahat endüstrisini temsil eden bir ticaret grubu, FAA sistem arızasını “felaket” olarak nitelendirdi.

ABD Seyahat Derneği başkanı Geoff Freeman yaptığı açıklamada, “Amerika’nın ulaşım ağının ciddi şekilde önemli iyileştirmelere ihtiyacı var” dedi. “Federal politika yapıcıları hayati hava yolculuğu altyapımızı modernize etmeye çağırıyoruz.”

‘Kesinlikle Kabul Edilemez’

Büyük mesafelere uçan ABD’li gezginler için alternatifler azdır. Sürüş mesafeleri çok uzun ve ülkenin yolcu demiryolu ağı Avrupa ve Asya’dakilerle karşılaştırıldığında zayıf.

Senato Ticaret Komitesi başkanı Demokrat Maria Cantwell, panelin soruşturma yapacağını söyledi. “Bu kesintiye neyin sebep olduğunu ve artıklığın gelecekteki kesintileri önlemede nasıl bir rol oynadığını inceleyeceğiz” dedi.

Cumhuriyetçi Senatör Ted Cruz, başarısızlığı “tamamen kabul edilemez” olarak nitelendirdi ve sorunun, FAA’nın Eylül ayına kadar yeniden yetkilendirilmesinin bir parçası olarak reformlara yol açması gerektiğini söyledi.

FAA’nın sistem kesintisi, geçen yılın sonunda Güneybatı’da binlerce kişiyi mahsur bırakan operasyonel bir erimeden haftalar sonra geldi. Noel’den hemen önce şiddetli bir kış fırtınası, Teksas merkezli taşıyıcının eski teknolojisiyle birleştiğinde 16.000’den fazla uçuş iptaline yol açtı.

FAA’nın ana ajansı olan DOT, Southwest’in başarısızlıklarını eleştirdi ve yolculara tazminat ödemesi için havayoluna baskı yaptı. Acente bilgisayar sorunlarından kaynaklanan uçuş gecikmeleri için FAA’nın yolcuları tazmin etmesi gerektiğine dair yasal bir gereklilik yoktur.

FAA, 2 Ocak’ta Florida uçuşlarında önemli gecikmelere yol açan başka bir önemli bilgisayar sorunu yaşadı. Hava trafiğini kontrol etmek için kullanılan Yol Otomasyonu Modernizasyonu (ERAM) olarak bilinen bir sistemin işleyişiyle ilgili bir sorun, FAA’nın Florida havaalanlarına giden trafiği yavaşlatan bir yer durdurma emri vermesine neden oldu.

NOTAM, uçuş operasyonları ile ilgili personel için gerekli olan ancak başka yollarla duyurulacak kadar önceden bilinmeyen bilgileri içeren bir duyurudur. Yer durağı, belirli bir havaalanında uçağı yavaşlatan veya durduran bir hava trafik kontrol önlemidir.

Cirium’dan alınan verilere göre, yaklaşık 2,9 milyon yolcu kapasiteli toplam 21.464 ABD uçuşunun Çarşamba günü yola çıkması planlandı.

Rodney Allen, arkadaşlarıyla Cincinnati’den Porto Riko’ya tatile gidiyordu ama Newark’ta mahsur kaldı.

25 yaşındaki girişimci, “İndikten sonra uçaktaki yolcular uçuşların durdurulduğunu söylüyorlardı” dedi. Hâlâ Porto Riko uçuşunda check-in yapma seçeneğine sahipti, ancak arkadaşlarına seyahat kredisi teklif edilmişti.

© Thomson Reuters 2023


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

genel-8