Ne zaman o İlk iPhone’un gelişine güldüardından Microsoft CEO’su Steve Ballmer, Apple’ın başarı şansı olmadığını düşündüğünü açıkça belirtti.

Apple, Ocak 2007’de iPhone’u tanıttığından beri işler çok değişti.

Her şeyi değiştiren ürün

O zamanlar Apple, aynı zamanda düşük güçlü PowerPC Mac’ler de yapan bir iPod şirketiydi. Bugün, iPad’i netbook “endüstrisini” yutan ve özel silikonlu giriş seviyesi Mac’leri en iyi PC’lerle rekabet eden düşük enerjili hesaplama performansı sunan iPhone üreticisi.

bugün görüyoruz azalan bilgisayar satışlarıMac satışlarını hızlandırıyor – ve mobilde ciddi bir konumu olmayan Microsoft.

“Arada bir, her şeyi değiştiren devrim niteliğinde bir ürün ortaya çıkıyor” Apple CEO’su Steve Jobs söyledi zamanında.

Ballmer, tarihin gösterdiği gibi, yanıt olarak güldü.

Sadece bir tanesi hatalıydı.

iPhone, Apple’ı şirkete çevirdi

İşletme söz konusu olduğunda, PC’leri yerinde bulabilirsiniz, ancak paylaşım değişiyorve mobil cihazlar iş yapma şeklimizi değiştirdi.

Mobilin momentumu, Apple’ın kurumsal bilgi işlem alanında oynadığı her kategoride büyüdüğü anlamına geliyor ve Ballmer’ın kahkahaları tarihe karışırken, Chrome’un ticari bilgi işlemde PR odaklı bir dayanak noktası kazanmasından önce Cupertino’nun en az on yılı var gibi görünüyor. . Çalışanlar bir seçim yaptıklarında düzenli olarak bir iPhone, iPad veya Mac seçerler.

Ballmer’ın bahsettiği en büyük hatalardan biri maliyetti. Ancak maliyetler bugün çok daha iyi anlaşılmaktadır. Toplam Sahip Olma Maliyeti araştırmaları, Apple ürünleri için ilk harcamanın daha pahalı gibi görünse de, teknik desteğin azaltılmış maliyetinin ve çalışanlara seçim hakkı tanıyarak sağlanan sadakat ve üretkenlik faydalarının olduğunu gösteriyor. telafi et.

iPhone zihin payını ele geçirdi ve hem iPad hem de iPhone, günümüzün kurumsal BT dağıtımını karakterize eden Kendi Cihazını Getir trendinin ve çalışan seçiminin kanatlarının altına rüzgar koydu.

Ücretsiz dünyaya mal olduğunda

Teknolojide “ücretsiz” olmanın risklerini de daha iyi anlıyoruz.

Gölgeli reklam ağları, teknoloji firmaları ve sosyal medya tarafından yıllarca süren veriler, sivil özgürlüklere, siyasi fikir birliğine ve insan haklarına yönelik tehditleri ortaya çıkardı. Bakın ve belki de mahremiyetin sadece kişisel bir mesele olmadığını, çıkarılması gereken bir kumaş olduğunu göreceksiniz. yaşam biçimimizi tehdit ediyor.

Bu nedenle Apple onu koruyabileceği yerde çalışır. Çin’de olduğu gibi göremediği yerde de sonuçlarını görüyoruz. Mahremiyet kaybı neden başka bir yerde farklı sonuçlansın ki?

Apple, kurumsal itme konusunda kayıtsız değil

Kendini beğenmiş bir şirket, güvenliğe öncelik vermez, telekomünikasyon ağları olan ticari müşteriler için sevgili anlaşmaları yapmaz ve MDM ve güvenlik sağlayıcılarından oluşan bir ekosistemi destekleyen bir kuruluşun gelişimini aktif olarak desteklemez.

Kendini beğenmiş bir şirket, yeni kurumsal dostu API’lerin sürekli olarak geliştirilmesine odaklanmayacaktır. Apple Business Essentials, Apple Pay, Apple Card veya Tap to Pay sunmaz. Ve muhtemelen AR gözlükleri biçiminde işbirliğinde dev bir adım olacağını umduğu şeyi tanıtmaya hazırlanmayacaktır.

İş piyasasına bu odaklanma, gözle görülür ödüller üretiyor. Apple, geçen yıl bir noktada ABD kurumsal PC pazarının %23’ünü oluşturuyordu; bu, Apple’ın 2007’de zarif iletişimci/müzik çalar/web tarayıcı paradigmasını tanıttığında kimsenin hayal bile edemeyeceği bir şeydi.

O zaman çok az kişi bu kadar büyük bir Apple geri dönüşünün mümkün olduğuna inanırdı. Ama bu mümkündü.

Efekti bile ölçebilirsiniz — sadece şuna bakın: İstatistik sayacı ABD’nin işlerin nasıl değiştiğine dair bir fikir edinmesi için işletim sistemi istatistikleri. Apple’ın birleştirilmiş Mac/iOS sistemleri, işletim sistemine göre ABD’deki tüm web trafiğinin %40’ından fazlasını oluştururken, Android %22 daha fazlasını işgal ediyor.

Dönüşüm devam edecek

Artık kaç teknoloji liderinin bana “Apple önümüzdeki yıllarda işletmeye hakim olacak” dediğini hatırlamaya başladım. Bunun için iPhone’un 15 yılına (ve iPad ile birkaç yıllık mobil keşiflere) teşekkür edebilirsiniz. Bu günlerde, her şirket bir uygulamaya sahip olmak istiyor ve yakalayabildiği her mobil kanal aracılığıyla başkalarına ulaşıyor.

Mobil de yalnızca tüketiciye yönelik bir oyun değildir; ticari iletişim, veri işleme ve arka uç hizmetleri (Microsoft’un görünüşte parladığı bir alan) günümüzün iş dünyası için çok önemlidir. iPhone güdümlü mobil değişim dalgasının yerini aldığı sadece fotokopi ve faks makineleri değildi; bu ürünler yaşama, çalışma ve oyun oynama şeklimizde devrim yarattı ve Apple’ın yükselişi bunu yansıtıyor. Şirket her zaman karışımı doğru yapamasa da, Apple’ın yolu tıkamak yerine olanak sağlayan kullanımı kolay sistemler oluşturma misyonu, zaman içinde değerini kanıtladı.

Yeni bir dünya çağı

Apple, cihazını tanıtırken, “iPhone ayrıca, kullanıcıların cep telefonlarında yapabileceklerini tamamen yeniden tanımlayan, bir mobil cihazda daha önce hiç görülmemiş bir yazılım gücü ve karmaşıklığı çağını başlatıyor” dedi.

On beş yıl sonra, bu konuda nasıl farklı düşünüleceğini görmek zor.

lütfen beni takip et Mastodonveya bana katılın AppleHolic’in barı ve ızgarası ve Apple Tartışmaları MeWe’deki gruplar.

Telif hakkı © 2023 IDG Communications, Inc.genel-13