Kozmik Kız, Newquay, Cornwall Havaalanı'ndaki Uzay Limanı Cornwall'dan kalkıyor.

Kozmik Kız, Newquay, Cornwall Havaalanı’ndaki Uzay Limanı Cornwall’dan kalkıyor.
Fotoğraf: Ben Birchall (AP)

İngiltere’nin ilk yörünge fırlatması, Virgin Orbit’in LauncherOne roketinde bir anormallik yaşanarak gemideki yedi yükü yok etmesinden sonra hayal kırıklığı yaratan bir başarısızlıkla sonuçlandı.

Şirketin modifiye Boeing uçağı, adlı Kozmik kızPazartesi günü 17:02 pm ET’de Spaceport Cornwall’dan, sol kanadının altına sıkışmış LauncherOne itici roketini taşıyarak havalandı.

Cosmic Girl roketi Atlantik Okyanusu üzerinde saldığında görev iyi bir başlangıç ​​yaptı. Ancak roketin ilk atışından sonra etap ayrımı ve saatte 11.000 milin (saatte 17.700 kilometre) üzerindeki hızlarda, Bir rapora göre LauncherOne, ikinci aşama motorunun ateşlenmesi sırasında bir anormallik yaşadı. Beyan Virgin Orbit tarafından. Roket nihayetinde yörüngeye ulaşamadı ve uyduları gemiye teslim edemedi ve görevi erken bitirdi. 35.000 fitten roket fırlatırken bile uzay zordur.

“Bu görevin ilk kez olması, ekibimizin profesyonelce yönettiği karmaşıklık katmanları ekledi; ancak, sonunda teknik bir arıza son yörüngeye ulaşmamızı engellemiş gibi görünüyor,” dedi Virgin Orbit CEO’su Dan Hart yaptığı açıklamada. Arızanın doğasını anlamak, düzeltici eylemlerde bulunmak ve tam bir soruşturma ve görev güvence sürecini tamamlar tamamlamaz yörüngeye dönmek için yorulmadan çalışacağız.”

Merakla beklenen görev şuydu: İngiltere’nin ilk uyduları yörüngeye fırlatma girişimi, bu da onu bunu yapan ilk Avrupa ülkesi yapacaktı. Bunun yerine, görev başarısızlığı, Avrupa’nın uzay endüstrisine bir başka darbedir. Arianespace’in Vega-C roketinin başarısızlığı Aralık ayında ve Rusya, Soyuz roket fırlatmalarını durdurdu Mart ayının başlarında Fransız Gine’den.

“Misyon” başlıklıBeni başlat Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı için iki küp uydu da dahil olmak üzere yedi ticari ve devlet müşterisi için uydular taşıdı; Umman’dan AMAN Dünya gözlem uydusu (ilk yörünge görevi); ve Polonya’nın Dünya’yı gözlemleyen küp uydu takımyıldızına dahil edilecek altıncı uydu olan Stork-6.

Ne yazık ki, tüm uydular kayboldu. Sonuç olarak, Virgin Orbit’in hissesi de görev başarısızlığının bir sonucu olarak büyük bir darbe aldı ve NBC’ye göre Salı sabahı piyasa öncesi işlemlerde yaklaşık %22 düştü. bildirildi.

Pazartesi günkü fırlatma, Avrupa uzay endüstrisi için yeni bir çağ başlatmayı amaçlıyordu, ancak sözünü yerine getiremedi. Virgin Orbit, görev başarısızlığından elde edilen verileri incelerken, umarım şirket bu aksilikten kurtulabilir ve başka bir fırlatma girişimi için yol açabilir. İngiliz toprağı.

Daha: Vega-C Roket Kazasından Sonra Avrupa’nın Uzaya Ulaşmak İçin Çok Az Seçeneği Vargenel-7