Yeni keşfedilen Dünya büyüklüğündeki TOI 700 e gezegeni, bu çizimde yıldızının yaşanabilir bölgesi içinde dönüyor. Dünya boyutundaki kardeşi TOI 700 d uzaktan görülebiliyor. Kredi: NASA/JPL-Caltech/Robert Hurt

Bilim adamları, NASA’nın Transiting Exoplanet Survey Satellite uydusundan elde edilen verileri kullanarak, TOI 700 e adı verilen ve yıldızının yaşanabilir bölgesinde, yani bir gezegenin yüzeyinde sıvı suyun oluşabileceği mesafe aralığında dönen Dünya boyutunda bir dünya belirlediler. Dünyanın %95’i Dünya büyüklüğünde ve muhtemelen kayalık.

Gökbilimciler daha önce bu sistemde TOI 700 b, c ve d olarak adlandırılan üç gezegen keşfetmişlerdi. Gezegen d de yaşanabilir bölgede yörüngede. Ancak bilim adamlarının TOI 700 e’yi keşfetmek için ek bir yıllık TESS gözlemlerine ihtiyaçları vardı.

NASA’nın Güney Kaliforniya’daki Jet Propulsion Laboratuvarı’nda çalışmayı yöneten doktora sonrası araştırmacısı Emily Gilbert, “Bu, bildiğimiz çoklu, küçük, yaşanabilir bölge gezegenlerine sahip birkaç sistemden biri” dedi. “Bu, TOI 700 sistemini ek takip için heyecan verici bir olasılık haline getiriyor. Gezegen e, gezegen d’den yaklaşık %10 daha küçüktür, bu nedenle sistem, ek TESS gözlemlerinin giderek daha küçük dünyalar bulmamıza nasıl yardımcı olduğunu da gösteriyor.”

Gilbert, Seattle’daki Amerikan Astronomi Derneği’nin 241. toplantısında ekibi adına sonucu sundu. Yeni keşfedilen gezegenle ilgili bir makale kabul edildi. Astrofizik Dergi Mektupları.

TOI 700, güney takımyıldızı Dorado’da yaklaşık 100 ışıkyılı uzaklıkta bulunan küçük, soğuk bir M cüce yıldızıdır. 2020’de Gilbert ve diğerleri, 37 günlük bir yörüngede olan Dünya boyutunda, yaşanabilir bölge gezegeni d’nin diğer iki dünyayla birlikte keşfedildiğini duyurdu.

En içteki gezegen TOI 700 b, Dünya’nın yaklaşık %90’ı büyüklüğündedir ve her 10 günde bir yıldızın yörüngesinde döner. TOI 700 c, Dünya’dan 2,5 kat daha büyüktür ve her 16 günde bir yörüngesini tamamlar. Gezegenler muhtemelen gelgit kilitlidir, bu da tıpkı ayın bir tarafının her zaman Dünya’ya dönük olması gibi, bir tarafları her zaman yıldıza bakacak şekilde yörüngede yalnızca bir kez döndükleri anlamına gelir.

TESS, bir seferde yaklaşık 27 gün boyunca sektör adı verilen gökyüzünün geniş alanlarını izler. Bu uzun bakışlar, uydunun bir gezegenin yıldızının önünden geçerek bizim açımızdan neden olduğu yıldız parlaklığındaki değişiklikleri izlemesine olanak tanır, bu olaya geçiş adı verilir. Misyon, kuzey gökyüzüne dönmeden önce 2018’den başlayarak güney gökyüzünü gözlemlemek için bu stratejiyi kullandı. 2020’de ek gözlemler için güney gökyüzüne döndü. Fazladan veri yılı, ekibin ilk hesaplamalardan yaklaşık %10 daha küçük olan orijinal gezegen boyutlarını iyileştirmesine olanak sağladı.


Dünya boyutunda bir kardeşi olan, yeni keşfedilen Dünya boyutunda bir gezegen olan TOI 700 e hakkında bilgi edinmek için izleyin. Kredi: NASA/JPL-Caltech/Robert Hurt/NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi

Maryland Üniversitesi, College Park’ta doktora adayı olan Ben Hord, “Yıldız biraz daha yakın olsaydı veya gezegen biraz daha büyük olsaydı, TOI 700 e’yi TESS verilerinin ilk yılında tespit edebilirdik” dedi. NASA’nın Greenbelt, Maryland’deki Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nde yüksek lisans araştırmacısı. “Ancak sinyal o kadar zayıftı ki, onu tespit etmek için bir yıllık ek geçiş gözlemlerine ihtiyacımız vardı.”

Aynı zamanda gelgit kilitli olabilen TOI 700 e’nin yıldızının yörüngesinde dolanması 28 gün sürer ve e gezegenini sözde iyimser yaşanabilir bölgede c ve d gezegenleri arasına yerleştirir.

Bilim adamları, iyimser yaşanabilir bölgeyi, bir gezegenin tarihinin herhangi bir noktasında sıvı yüzey suyunun bulunabileceği bir yıldızdan olan mesafeler aralığı olarak tanımlarlar. Bu alan, araştırmacıların gezegenin ömrünün büyük bir bölümünde sıvı suyun var olabileceğini varsaydığı, muhafazakar yaşanabilir bölgenin her iki tarafına da uzanıyor. TOI 700 d bu bölgede yörüngededir.

Bu bölgede Dünya boyutunda dünyalara sahip başka sistemler bulmak, gezegen bilimcilerin kendi güneş sistemimizin tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olur.

Gilbert, uzay ve yer tabanlı gözlemevleri ile TOI 700 sisteminin takip çalışmasının devam ettiğini ve bu nadir sistem hakkında daha fazla bilgi sağlayabileceğini söyledi.

Araştırma astrofizikçisi ve Goddard’daki TESS proje bilim insanı yardımcısı Allison Youngblood, “TESS, kuzey gökyüzü gözlemlerinin ikinci yılını yeni tamamladı” dedi. “Görevin veri hazinesinde saklı olan diğer heyecan verici keşifleri dört gözle bekliyoruz.”

Daha fazla bilgi:
Konferans: Amerikan Astronomi Derneği’nin Seattle’daki 241. toplantısı

NASA’nın Goddard Uzay Uçuş Merkezi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: NASA’nın TESS’i, gezegen sisteminin ikinci Dünya büyüklüğündeki dünyasını (2023, 10 Ocak) keşfediyor; 10 Ocak 2023’te https://phys.org/news/2023-01-nasa-tess-planetary-earth-size-world.html adresinden alındı.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1