Bugün güvenlik sınırının sonuna ulaşan on yıllık işletim sistemi Windows 7 için bir tane verin. Microsoft’un Windows 7’nin ana desteği için süre vermesinden yaklaşık üç yıl sonra, teknoloji devi artık güvenlik güncellemeleri sunmayacak ve geri kalan kullanıcılara daha yeni bir işletim sistemine yükseltme veya devam eden güvenlik tehditlerine karşı savunmasız kalma seçeneği bırakacak.

Windows 7, on yıldan fazla hizmet verdikten sonra Ocak 2020’de kullanımdan kaldırıldı, ancak Microsoft, hastane tarama ekipmanı ve üretim hattı sistemleri gibi yükseltilmesi kolay olmayan eski veya daha eski ekipmanların bakımına yardımcı olmak için müşterilerin genişletilmiş güvenlik desteği için ödeme yapmasına izin verdi.

Bu genişletilmiş güvenlik güncellemeleri bugün sona erdi. Tam olarak kaç tane Windows 7 makinesinin çalıştığı (veya risklerini artıran internete bağlı olduğu) bilinmiyor, ancak bazı pazar payı verileri, sayıyı yaklaşık on masaüstü bilgisayardan birine kadar çıkarıyor.

Genişletilmiş güvenlik güncelleştirmeleri olmadan, Windows 7 çalışmaya devam edecek, ancak artık yeni ve mevcut güvenlik açıkları için düzeltme ekleri almayacaktır.

Windows 7’nin yerini alan işletim sistemi sürümü Windows 8.1 de, piyasaya sürülmesinden neredeyse on yıl sonra, Salı günü destek sonu kilometre taşına ulaştı. Microsoft dedi ki Windows 8.1 için genişletilmiş güvenlik güncellemeleri sunmuyorbirçok kişinin işletim sistemini atlayıp doğrudan Windows 10’a güncellenmesi nedeniyle geçmişteki düşük kullanımından kaynaklanıyor olabilir.

Bu arada, Microsoft Edge’in en son sürümü (sürüm 109), serbest bırakmak Perşembe günü, artık desteklenmeyen Windows 7 ve Windows 8.1’i destekleyen en son sürümdür.

Daha fazla oku:genel-24