Parçalanma, Android ekosistemiyle ilgili uzun süredir devam eden bir şikayet olmuştur. Çoğu zaman kullanıcılar, artık güncellenmeyen eski cihazları kullandıkları için en son Android sürümünün özelliklerini kaçırırlar. Boşluğu azaltmak için Google, ilk genel sürümünü yayınladı. Uzantı SDK’sıen son Android sürümünün özelliklerini eski yinelemelere getirmeyi hedefliyor.

Bu duyurunun bir parçası olarak Google, Fotoğraf Seçici API desteğini Android 11 ve Android 12’ye açıyor. Fotoğraf seçici, kullanıcıların kitaplıklarından seçilen fotoğraflara bir uygulamaya erişmesine izin veriyor — şu anda yalnızca Android 13 kullanıcıları en son fotoğrafı kullanabilir seçici arayüzü

Özellikle, bu bir SDK olduğundan, uygulama geliştiricilerinin bu işlevi uygulamalarına dahil etmesi gerekecektir. Ancak kullanıcıların fotoğraf seçiciyi kullanmak için bir sistem güncellemesine ihtiyacı olmayacak.

Google Fotoğraf Seçici

Uzantı SDK’sı, Android Privacy Sandbox’ın lansmanına hazırlanmak için AdServices API’lerini uygulama desteği de sağlar. Android Privacy Sandbox, Google’ın Chrome’daki çerezlerin yerini alacak yeni reklam yığınıdır. Şu anda Google, Privacy Sandbox üzerinde test ediyor Android 13 çalıştıran sınırlı sayıda cihaz bu yıl daha geniş bir beta lansmanı bekleniyor. Uzantı SDK’sı gibi bileşenlerle Google, Android’in eski sürümlerini çalıştıran cihazlara Gizlilik Korumalı Alan desteği sunmayı amaçlayacaktır.

Google, işletim sistemini daha modüler hale getirmek ve özellikleri Google Play üzerinden itmek için Android 10 ile birlikte kullanıma sunulan Project Mainline gibi programlar aracılığıyla özellik sunum sürelerini kısaltmaya çalıştı. Böylece kullanıcılar, telefon üreticilerinin bir yazılım güncellemesi yayınlamasını beklemek zorunda kalmıyor. Uzantı SDK’sı, bu yöndeki bir başka adımdır.genel-24