Andromeda Galaksisi, 2012'de NASA Galaxy Evolution Mapper tarafından yakalandı.

Andromeda Galaksisi, 2012’de NASA Galaxy Evolution Mapper tarafından yakalandı.
resim: NASA/JPL-Caltech

Gökbilimciler, galaksimizin dış sınırlarını bulma arayışında Samanyolu’nun kenarını oluşturan 200’den fazla yıldız keşfettiler ve bunların en uzak olanı bir milyondan fazla ışık-yıl uzakta—neredeyse yolun yarısı Andromeda galaksisi.

bu Araştırmacıların belirlediği 208 yıldız, RR Lyrae yıldızları, Dünya’dan bakıldığında değişebilen parlaklığa sahip yıldızlardır. Bu yıldızlar tipik olarak eskidir ve düzenli aralıklarla parlar ve söner; bu, bilim adamlarının ne kadar uzakta olduklarını hesaplamalarına olanak tanıyan bir mekanizmadır. bunlar. Bu RR Lyrae yıldızlarına olan mesafeyi hesaplayarak, Ekibimiz, grubun en uzağındakinin Samanyolu ile Andromeda galaksisinin yaklaşık ortasında olduğunu buldu.kapı komşuları

Raja GuhaThakurta, “Bu çalışma galaksimizin dış sınırlarını neyin oluşturduğunu yeniden tanımlıyor” dedi. basın bülteni. GuhaThakurta, California Santa Cruz Üniversitesi’nde profesör ve astronomi ve astrofizik başkanıdır. “Bizim galaksimiz ve Andromeda o kadar büyük ki, iki galaksi arasında neredeyse hiç boşluk yok.”

Astronomlar Galaksimizin Sınırını Buldu başlıklı makale için resim

İllüstrasyon: NASA, ESA ve A.FEILD (STSCI)

Samanyolu galaksisi, birincil kısmı ince, sarmal olan birkaç farklı parçadan oluşur. disk yaklaşık 100.000 ışık-yıl boyunca. Ösenin evin güneş sistemi bu diskin kollarından birine oturur. Bir iç ve dış hale surround disk ve bu haleler galaksimizdeki en eski yıldızlardan bazılarını içeriyor.

Önceki çalışmalar, dış halenin kenarını 1 milyon ışık-Samanyolu’nun merkezinden birkaç yıl uzakta, ancak yeni iş, bu halenin kenarı yaklaşık 1,04 milyon ışık olmalıdır.Galaktik merkezden yıllar. Üniversitede GuhaThakurta ile çalışan bir doktora öğrencisi olan Yuting Feng, çalışmayı yönetti ve Bulguları bu hafta sunmak Seattle’daki Amerikan Astronomi Derneği toplantısında.

Üniversitede GuhaThakurta ile çalışan bir doktora öğrencisi olan Yuting Feng, “Bu değişken yıldızları, mesafeleri tespit etmek için güvenilir izleyiciler olarak kullanabildik” dedi. “Gözlemlerimiz halenin boyutuna ilişkin teorik tahminleri doğruluyor, yani bu önemli bir sonuç.”

Uzay geniş ve yalnız-ancak biraz daha rahat hissedebiliriz galaktik komşumuzun olduğunu bilmek düşündüğümüzden daha yakın.genel-7