George Hotz sadece robotlar yapmak istiyor. Şirketinin Comma.ai’den yeni nesil destekli sürüş donanımı olan Comma 3’teki arzuyu görebilirsiniz.

Öne bakan iki kamerayı işaret ederek, “İki gözü var,” dedi. Ardından, kameraların birbirinden bir insan gözü kadar uzakta olduğunu görebilmem için cihazı yüzüne tutuyor.

Hotz devam ediyor, “Konuşmak için bir ağzı var. Kendini soğutmak için hava soluyabilir… Bir insan kafası yapıyoruz.”

“Bir insan kafası yapıyoruz.”

Hotz’u “geohot” hacker adıyla 17 yaşında bir iPhone’u jailbreak yapmak için kullandığında hatırlayabilirsiniz. O zamandan beri, Tesla’nın Autopilot teknolojisine karşı çıkarak Elon Musk’ın yanında bir diken oldu. Ve bir PlayStation 3’e girerek Sony’yi kızdırdı. (Sony dava açtı ama daha sonra elbiseyi düşürdü Hotz’ın donanımını bir daha asla kurcalamamayı kabul etmesi şartıyla.)

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, Hotz’un 2016’da Comma birimini yapmayı neredeyse tamamen bırakacağı noktaya kadar onu yakından izliyor. Comma’nın CEO’su olarak kendini kovdu ve şimdi sadece bir pazarlama stajyeri olduğunu iddia ediyor. (Ayrıca kısa süre önce Musk’ın Twitter hesabında stajyer olarak çalıştı ancak birkaç hafta sonra işi bıraktı.)

Hotz, yerel sürücü destek sistemlerinden hoşlanmadığı konusunda açık sözlü ve her zaman “sürüş yapmayı rahatlatmak” istemiş. Ne kadar soğuk olabileceğini görmek için bu son yinelemede bir demo almak üzereyim.

Altı inçlik ekran, şerit işaretlerinin üst üste bindirilmesiyle öndeki yolu gösterir, böylece ne gördüğünü anlarım.
Resim: Virgül

Virgül sürücü yardımı

Cihaz ayrıca araç içi kamera görevi görerek 1 TB’a kadar video kaydı yapar.
Resim: Virgül

Comma 3, bir cep telefonundan daha büyük, ancak bir iPad’den daha küçüktür. Geçmişteki yinelemelerin aksine, Openpilot destekli sürüş yazılımı cihaza zaten yüklenmiştir. Sonuçta, beyinsiz bir kafa ne işe yarar? Sürücülerin sistemi ön cama monte etmesi, kabloyu aracın CAN veriyoluna bağlaması ve fişe takması yeterlidir. Burada, sistem aracın uyarlanabilir hız sabitleyici ve şerit merkezleme teknolojisine erişerek onları 11’e kadar döndürür.

Virgül 3 eller serbest sürüş yardımı teknolojisi, eski bir üreticiden alabileceğiniz her şeyden daha iyidir. Las Vegas’taki bir gösteri sürüşünde, sistem bir Kia EV6’ya kuruluyor. Comma 3’te gözlerimi yoldan ayırmamak veya uykuya dalmamak için bana dönük bir arka kamera var. Bunu yaparsam, görsel bir uyarı verir, ardından hala dikkat etmeyi reddedersem veya uyanırsam sesli bir uyarı verir.

Virgül 3 eller serbest sürüş yardımı teknolojisi, eski bir üreticiden alabileceğiniz her şeyden daha iyidir

Altı inçlik ekran öndeki yolu, şerit işaretlerinin üst üste binmesini gösteriyor, böylece ne gördüğünü, arabanın hızını ve sistemin maksimum hızını biliyorum. Cihaz aynı zamanda araç içi kamera görevi de görür ve sıkışıklığınız buysa 1 TB’a kadar video kaydeder. Henüz kendi başına bu yönergeleri takip etmeyecek olsa da, GPS etkin.

Başlamak için, Kia’nın direksiyon simidindeki uyarlanabilir hız sabitleyici düğmesine basıyorum. İlk başta, GM’nin Super Cruise’undan veya Ford’un BlueCruise’ından pek farklı değil. Ellerimi direksiyondan kaldırabiliyorum ve sistem trafiği kolayca takip ediyor, yumuşak virajları yumuşak bir şekilde alıyor, kendi kendine şerit değiştiriyor ve sonuçta çok fazla yaygara çıkarmıyor. Ancak, sürücüler önceden haritalanmış yollarda yalnızca Ford ve GM sistemlerini kullanabilir. Virgül 3 hemen hemen her yerde iyidir.

Bunun nedeni, tüm yönünü iki yüksek teknolojili kameradan almasıdır. Şerit işaretlerini, etrafındaki diğer arabaların hızını, birkaç trafik konisini ve hatta bir asi bisikletçiyi ve sadece… sürüyor. Tabii ki gözlerimi yukarıda tutuyorum ve her an görevi devralmaya hazırım ama Virgül kontrollü Kia kendi başına gayet iyi gidiyor.

Comma 2’deki en büyük yükseltme, trafik ışıklarını tanıma yeteneğidir. Sürüş sırasında birkaç kez kırmızı ışıkta ilk sıradayım. Virgül 3 kırmızı ışığı görür ve arabayı düzgün bir şekilde durdurur, ön lastikler köşedeki bordürle aynı hizadadır, bu, 16 yaşımdayken kendi sürüş testimde yapamadığım bir şeydi ve mükemmel bir puan yerine yüzde 97 ile oradan ayrıldım. Yeşil ışık yanana kadar arabayı tamamen durdurur, ardından yavaşça hızlanarak uzaklaşır.

Comma 2’deki en büyük yükseltme, trafik ışıklarını tanıma yeteneğidir.

Virgül 3, kırmızı ışıkta durabilen tek sistemdir. Tesla yaklaşıyor, bir trafik ışığını tanımlıyor ama ışığın rengini tanımıyor. Musk ne derse desin, tamamen otonom yetenekler sağlamayan bir beta sürücü destek programı olan Tesla’nın Tam Kendi Kendine Sürüş sistemi, sürücüden ilerlemenin uygun olduğuna dair bir girdi almadığı sürece her ışıkta duracaktır.

Bir başka “vay canına” anı, önümdeki arabanın doğruca bir benzin istasyonuna dönüştüğü an. Diğer yerel uyarlanabilir hız sabitleyici sistemleri, dönen araba için yavaşlar, ardından öndeki araba tekrar hızlanmaya başlamadan önce şeritten tamamen çıkana kadar bekler. İnsanlar böyle araba kullanmıyor ve beni her zaman “Git, seni aptal bilgisayar!” Virgül 3 doğru yapıyor ve dönen araba hareket ettiğinde hızlanıyor çoğunlukla şeridin dışında. Bu çok daha doğal bir deneyim.

Birkaç dar virajdan geçmek bile oldukça sıradan hissettiriyor. Arabayı doğrudan şeridin ortasında tutmak yerine, Comma 3 çok daha doğal bir yol sunar, köşeleri çok hafif keser, ancak yine de şerit çizgileri içinde kalır.

Bu, Virgül 3’ün mükemmel olduğu anlamına gelmez. Oldukça kafa karıştırıcı bir kavşakta test sürüşümde bir kez devreden çıktı. Işık, yoldaki bir virajın ortasına yerleştirilmiştir ve güneş, kaldırımdaki boyalı çizgilerden yansır. İnsan sürücü olan benim biraz kafam karıştı, bu yüzden robotu suçlamak zor.

Bu, Virgül 3’ün mükemmel olduğu anlamına gelmez

Yine de, Comma 3 ne kadar iyi olursa olsun, arabanızın kendi kendine gitmesini sağlamaz. Ellerimi direksiyondan çekmiş olsam bile yine de dikkat etmem ve her an kontrolü ele almaya hazır olmam gerekiyor. Örnek olay – Kırmızı bir sola dönüş okunda durduruldum, ancak yeşile döndüğünde araba gitmiyor.

“Korkuyor,” diyor Hotz, bana bu sistemi gerçekten de insan benzeri bir robot olarak düşündüğünü hatırlatıyor. Ancak tek yapmam gereken direksiyon simidine biraz girdi vermek ve araba dönüşe başlıyor. Sürüş yardımı, evet. Kendi kendine sürüş, hayır.

Comma 3, bazılarının model yılı 2014 kadar eski olan 200’den fazla araçla uyumludur. Comma.ai, sisteminin özellikle son model Hyundai ve Toyota arabalarında iyi çalıştığını söylüyor. Video için daha fazla bellek depolama artı arabanızın özel kablo demeti için 200 $ istiyorsanız, Comma.ai’nin web sitesinde 1.499 $ karşılığında bir tane alabilirsiniz.

George Hotz

Hotz, Comma’nın sürücü destek teknolojisinin daha önceki bir sürümünü gösteriyor
Fotoğraf: Michael Zelenko / The Verge

Birim yaklaşık bir buçuk yıldır piyasada ve biz konuşurken 5.000 tanesi sürücülerin elinde. Hotz, iki yıl içinde Çinli bir üreticinin kendi teknolojisine sahip bir araba ürettiğini göreceğimizi düşünüyor. Ancak, Hotz ve şirketi için geleceğin ne olacağı belli değil.

“Bu sonsuza kadar sürecek bir oyun planı değil. Bence bu şeyleri satarak birkaç yüz milyon dolar kazanacağımız harika bir beş yıllık dönem geçireceğiz, ama uzun vadede, bu şeylerin çok ötesine geçmek istiyorum… İstediğin asıl şey bir şoför. İstediğin asıl şey, sürücü koltuğuna oturacak ve arabayı sürecek insansı bir robot.”

Hotz ilkel bir Virgül vücuduna sahip olduğunu iddia ediyor ve ben zaten bu demo sırasında Virgül kafasını gördüm. Tam sürüş – veya vakumlama veya pişirme – robotunun Comma.ai’nin üretebileceği bir şey olup olmadığı henüz görülmedi. Kesin olarak söyleyebileceğim bir şey var: bilgisayar korsanlığından robot üreticisine geçiş oldukça iyi bir kariyer rotası.genel-2