Tesla CEO’su Musk, birçok Tesla yatırımcısının kamuoyu eleştirisinin hedefi oldu. Bunların arasında en dikkat çekeni, Tesla’nın en büyük yatırımcılarından biri olarak bilinen Çinli girişimci Liao Koyuan.

Liao Koyuan, Musk’ı büyük miktarlarda kişisel hisse satarak hissedarların ve şirketin çıkarlarına zarar vermekle eleştiren bir dizi tweet attı.

Tesla’nın üçüncü en büyük bireysel hissedarı olan Liao Koyuan’ın Tesla’daki hissesi, Musk ve Oracle’ın kurucu ortağı Larry Ellison’dan sonra ikinci sırada. Eylül 2022 itibarıyla Liao Koyuan, yaklaşık 23 milyon Tesla hissesine sahipti.

Liao Koyuan, Elon Musk ve Tesla’ya inandığı için şirkete büyük yatırım yaptığını ancak şimdi ona göre Musk’ın Tesla’yı öldürdüğünü söyledi.

Bilseydim Tesla’ya yatırım yapmazdım. Elon 200 milyon dolar yatırım yaptı ve şimdiden 40 milyar dolar çekti, Larry Ellison 1 milyar dolar yatırım yaptı, ben 3 milyar dolardan fazla yatırım yaptım. Harekete geçmek ve konuşmaktan başka seçeneğim yoktu. Sana sesleniyorum ve yardım istiyorum.


Liao KoyuanMusk, Kasım 2021’den bu yana yaklaşık 40 milyar dolar değerinde Tesla hissesi sattı. Tesla’nın geçen yıl 30 Eylül’de sona eren ilk üç mali çeyrekteki net geliri 9 milyar doların altındaydı.

2022’de Tesla’nın hisse fiyatı yaklaşık %65 düştü ve bunun sebeplerinden biri de Musk’ın hisseleri satma kararıydı. Liao Koyuan, kendisini eleştiren kullanıcılara fanatik Musk takipçileri adını verdi.

Yönetim kurulu ve bu kişiyle yaklaşık bir yıl temasa geçtim, ancak hiçbir şey almadım veya en iyi ihtimalle boş sözler aldım. Aslında iletişim sürecinde Tesla’nın tek kişilik bir şirket olduğunu anladım. Ancak artık bir aile şirketi değil, 100.000’den fazla çalışanı olan halka açık bir şirkettir.


Liao Koyuan

Musk’ın sesli eleştirilerine rağmen Liao, geçen hafta ek 450.000 Tesla hissesi satın aldığını ve bir milyon hisse daha almayı planladığını tweetledi. Aralık ayında Liao, “1 milyar dolar daha yatırım yapmayı planladığını çünkü Tesla’nın Elon olsun ya da olmasın en büyük şirket olacağını” söyledi.

Ayrıca Musk’ın Tesla konusunda hayal kırıklığına uğradığını ve yeni bir CEO’nun zamanının gelmiş olabileceğini, bu nedenle Musk’ın Tesla’nın hisse fiyatını kasıtlı olarak düşürdüğünü öne sürdü.genel-22