UGC 4211 olarak bilinen birleşen gökada çiftinin kalbine derinlemesine bakmak için Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisini (ALMA) kullanan bilim adamları, yalnızca 750 ışıkyılı uzaklıkta, yan yana büyüyen iki kara delik keşfettiler. Bu sanatçının tasarımı, geç aşamadaki galaksi birleşmesini ve iki merkezi kara deliği gösteriyor. İkili karadelikler, çoklu dalga boylarında şimdiye kadar gözlemlenen birbirine en yakın olanlardır. Kredi: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO); M. Weiss (NRAO/AUI/NSF)

Bilim adamları, ABD Ulusal Bilim Vakfı’nın Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi (NRAO) ile işbirliği yapan uluslararası bir gözlemevi olan Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisini (ALMA) kullanarak yakındaki bir birleşen gökada çiftini incelerken, yakınlarda aynı anda büyüyen iki süper kütleli karadelik keşfettiler. yeni birleşen galaksinin merkezi.

Bu aşırı aç devler, bilim adamlarının birden çok dalga boyunda şimdiye kadar gözlemledikleri birbirine en yakın devlerdir. Dahası, yeni araştırma ikili karadeliklerin ve onları oluşturan galaksi birleşmelerinin evrende şaşırtıcı derecede yaygın olabileceğini ortaya koyuyor.

Yeni araştırmanın sonuçları bugün yayınlandı. Astrofizik Dergi Mektuplarıve Seattle, Washington’daki Amerikan Astronomi Derneği’nin (AAS) 241. toplantısında bir basın toplantısında sunuldu.

Dünya’dan sadece 500 milyon ışıkyılı uzaklıkta, Yengeç takımyıldızında bulunan UGC4211, uzak evrende daha sık meydana gelen ve sonuç olarak gözlemlenmesi zor olabilen galaksi birleşmelerinin son aşamalarını incelemek için ideal bir adaydır. Bilim adamları, ALMA’daki son derece hassas 1,3 mm alıcıları, birleşmenin aktif galaktik çekirdeklerinin (merkezdeki karadeliklerin etrafındaki maddenin birikmesinden kaynaklanan galaksilerdeki kompakt, oldukça parlak bölgelerin) derinliklerine bakmak için kullandıklarında, bir değil, oburca yutan iki kara delik buldular. birleşmenin yan ürünleri. Şaşırtıcı bir şekilde, aralarında sadece 750 ışıkyılı uzaklıkta yan yana yemek yiyorlardı.


Bu video, iki kara deliğin birlikte akşam yemeği yediği ve çarpışmanın yer değiştirdiği tozu, gazı ve diğer malzemeleri açgözlülükle yuttuğunu gösteren bir çizimi ve ALMA görüntülerini gösteriyor. Kredi: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), M. Koss ve diğerleri (Eureka Scientific), S. Dagnello (NRAO/AUI/NSF)

Eureka Scientific’te kıdemli bir araştırma bilimcisi ve baş yazarı olan Michael Koss, “Simülasyonlar, yakın galaksilerdeki kara delik ikili dosyalarının popülasyonunun çoğunun etkin olmadığını, çünkü daha yaygın olduklarını, bizim bulduğumuz gibi büyüyen iki kara delik olmadığını öne sürdü” dedi. yeni araştırma

Koss, ALMA kullanımının oyunun kurallarını değiştirdiğini ve yakın evrende birbirine bu kadar yakın iki kara delik bulmanın bu heyecan verici fenomenle ilgili ek çalışmaların önünü açabileceğini sözlerine ekledi. “ALMA, büyük gaz ve toz sütunlarının arkasını görebilmesi ve nesneleri birbirine çok yakın görmek için çok yüksek uzamsal çözünürlüğe ulaşması bakımından benzersizdir. Çalışmamız, bir galaksi birleşmesinde en yakın karadelik çiftlerinden birini belirledi ve çünkü biliyoruz ki Galaksi birleşmelerinin uzak evrende çok daha yaygın olduğu düşünülürse, bu kara delik ikili dosyaları da önceden düşünülenden çok daha yaygın olabilir.”

ALMA Bilim Adamları Yakındaki Galaksi Birleşmesinde Birlikte Yemek Yiyen Bir Çift Kara Delik Buldu

İki süper kütleli kara deliğin ve bunlara karşılık gelen temsili zaman ve uzamsal ölçeklerin birleşmesini sağlayan en önemli aşamaların ve kritik fiziksel mekanizmaların şematik gösterimi. Kredi: José Utreras/Ezequiel Treister, Astrofizik ve İlişkili Teknolojiler Merkezi (CATA); Michael Koss (Eureka Scientific), ve ark.

Koss ve ekibinin öne sürdüğü gibi, yakın çift ikili kara delik çiftleri gerçekten yaygınsa, yerçekimi dalgalarının gelecekteki tespitleri için önemli çıkarımlar olabilir.

Universidad Católica de Chile’de bir astronom ve araştırmanın ortak yazarlarından biri olan Ezequiel Treister, “Galaksilerin merkezlerinde, şimdiye kadar tanımlayamadığımız, büyüyen birçok süper kütleli kara delik çifti olabilir. Bu durumda, yakın gelecekte bu nesnelerin evrendeki birleşmelerinden kaynaklanan kütleçekimsel dalga olaylarını sık sık gözlemleyeceğiz.”UGC 4211 olarak bilinen birleşen gökada çifti, büyük bir sırrı barındırıyor: Birlikte yemek yiyen, etraflarındaki gazı ve tozu yalayıp yutan bir çift kara delik. Bilim adamları, birbirinden sadece 750 ışıkyılı uzaklıkta olan çiftin varlığını, çok sayıda araştırma projesi ve teleskoptan elde edilen gözlemlerle buldu ve doğruladı: Cerro Tololo Amerikanlar Arası Gözlemevi’ndeki Blanco 4 metrelik teleskop üzerindeki Karanlık Enerji Kamera Mirası Araştırması (DECalS). (CTIO), ESO’nun Çok Büyük Teleskopu (VLT) üzerindeki Çok Birimli Spektroskopik Kaşif (MUSE), Keck Gözlemevi ve Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisi (ALMA). Galaksileri çoklu dalga boylarında gözlemlemek, bilim adamlarının çift arasında bir birleşmeden daha fazlasının olduğunu görmelerine yardımcı oldu. Kredi: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), M. Koss/Eureka Scientific ve diğerleri

ALMA verilerini Chandra, Hubble, ESO’nun Çok Büyük Teleskobu ve Keck gibi diğer güçlü teleskoplardan alınan çoklu dalgaboyu gözlemleriyle eşleştirmek, zaten zorlayıcı olan hikayeye ince ayrıntılar ekledi. “Her dalga boyu, hikayenin farklı bir bölümünü anlatıyor. Yer tabanlı optik görüntüleme bize birleşen galaksinin tamamını gösterirken, Hubble bize nükleer bölgeleri yüksek çözünürlüklerde gösterdi. X-ışını gözlemleri, galakside en az bir aktif galaktik çekirdek olduğunu ortaya çıkardı. sistem,” dedi Treister. “Ve ALMA bize bu iki büyüyen, aç süper kütleli kara deliğin tam yerini gösterdi. Tüm bu veriler birlikte bize, bizimki gibi galaksilerin nasıl oldukları ve ne olacakları konusunda daha net bir resim verdi. gelecekte.”

Şimdiye kadar, bilim adamları çoğunlukla galaksi birleşmelerinin yalnızca en erken aşamalarını incelediler. Yeni araştırma, Samanyolu Galaksisinin yakınlardaki Andromeda Galaksisi ile yaklaşmakta olan birleşmesine ilişkin anlayışımız üzerinde derin bir etkiye sahip olabilir. Koss, “Samanyolu-Andromeda çarpışması çok erken bir aşamada ve yaklaşık 4,5 milyar yıl içinde gerçekleşeceği tahmin ediliyor. Az önce incelediğimiz şey çarpışmanın en son aşamasında bir kaynak, yani gördüğümüz şey bu” dedi. birleşmenin habercisi ve aynı zamanda bize birleşen ve büyüyen ve sonunda yerçekimi dalgaları üreten kara delikler arasındaki bağlantı hakkında fikir veriyor.”

NSF program direktörü Joe Pesce, “Bu büyüleyici keşif, ALMA’nın gücünü ve çok dalga boylu astronominin, kara delikler, aktif galaktik çekirdekler, galaksi evrimi ve daha fazlası dahil olmak üzere evren anlayışımızı genişleten önemli sonuçları nasıl üretebileceğini gösteriyor” diyor. Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi. “Yerçekimi dalga dedektörlerinin ortaya çıkmasıyla, tüm bu yetenekleri birleştirerek gözlemsel güçlerimizi daha da genişletme fırsatımız oldu. Öğrenebileceklerimizin gerçekten bir sınırı olduğunu düşünmüyorum.”

Daha fazla bilgi:
Bu sonuçlar, 9 Ocak Pazartesi günü Pasifik Standart Saati (PST) ile 14:15’te Amerikan Astronomi Derneği’nin 241. bildirisinde bir basın toplantısı sırasında sunulacaktır.

Ulusal Radyo Astronomi Gözlemevi tarafından sağlanmıştır


Alıntı: Bilim adamları, 10 Ocak 2023 tarihinde https://phys.org/news/2023-01-scientists-pair-black-holes-dining.html adresinden alınan yakındaki galaksi birleşmesinde (2023, 9 Ocak) birlikte yemek yiyen bir çift kara delik buldular.

Bu belge telif haklarına tabidir. Kişisel çalışma veya araştırma amaçlı adil ticaret dışında, yazılı izin olmaksızın hiçbir bölüm çoğaltılamaz. İçerik sadece bilgilendirme amaçlıdır.uzay-1