ABD, Tesla'ya sürücü izleme işleviyle ilgili Musk tweet'ini soruyor

Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA) ile temas halinde olduğunu söyledi. tesla bir tweet hakkında Elon Musk bir sürücü izleme işlevi hakkında yazdı.

31 Aralık tarihli bir tweet, 10.000 milin üzerinde yol yapan sürücülerin Tesla’nın “Full Self-Driving” özelliğini (FSD) yazılım sistemi, sürücülere dikkat ettiklerini doğrulamak için direksiyonu tutmaları talimatını veren bir uyarı olan “direksiyon dırdırını” devre dışı bırakabilmelidir. Musk yanıt verdi: “Kabul edildi, güncelleme Ocak’ta geliyor.”

NHTSA Pazartesi günü, “ek bilgi toplamak için Tesla ile temas halinde olduğunu” söyledi. Associated Press, NHTSA’nın açıklamasını daha önce bildirdi. Tesla hemen yorum yapmadı.

Oto güvenlik ajansı, Musk’ın tweet’iyle ilgili soruların, sürücü yardım sistemi Autopilot’a sahip 830.000 Tesla aracında devam eden kusur araştırması ve park halindeki acil durum araçlarıyla çarpışmaları içeren ile bağlantılı olduğunu doğruladı.

Ayrıca Oku

Tesla, envanterdeki EV'lerde Singapur'da indirim sunuyor
Tesla sürücüsü, yeni cezayla karşı karşıya kalmak için dikkatsiz tam otonom sürüş operasyonu ile bulundu

NHTSA, Tesla araçlarının sürücülerin dikkatini vermesini yeterince sağlayıp sağlamadığını inceliyor ve daha önce bahsedilen kanıtlar, inceleme altındaki çoğu kazada sürücülerin Tesla’nın sürücünün dikkatini çekmeye çalışan uyarı stratejisine uyduğunu ve etkinliği hakkında soru işaretleri uyandırdığını gösteriyor.

Tesla, araçlarının şerit değiştirmesini ve otonom olarak park etmesini sağlayan bir eklenti olarak 15.000 dolarlık FSD yazılımını satıyor. Bu, otomobillerin sürücü müdahalesi olmadan kendi şeritlerinde yön bulmasını, hızlanmasını ve fren yapmasını sağlayan standart “Otopilot” özelliğini tamamlıyor. Her iki sistem de direksiyon simidi izleme işlevini kullanır.

Geçen ay NHTSA, gelişmiş sürücü destek sistemlerinin kullanımda olduğundan şüphelenilen Tesla araçlarının karıştığı kazalara ilişkin iki yeni özel soruşturma başlattığını söyledi. 2016’dan bu yana NHTSA, Autopilot gibi gelişmiş sürücü destek sistemlerinin kullanıldığından şüphelenilen üç düzineden fazla Tesla özel kaza soruşturması açtı ve 19 kaza ölümü bildirildi.

Aralık 2021’de NHTSA, Tesla’nın 580.000 aracı kapsayan ön orta dokunmatik ekranda yolcular tarafından oyunların oynanmasına izin verme kararına ilişkin bir soruşturma başlattı.Yolcu Oyunu“sürücünün dikkat dağıtma endişeleri üzerine.

Ajans, soruşturma açıldıktan kısa bir süre sonra Tesla’nın NHTSA’ya arabaları hareket halindeyken araç ekranlarında video oyunlarının oynatılmasına izin vermeyeceğini söylediğini söyledi.

FacebooktwitterLinkedin
genel-9