Apple yeni çıktı yayıncıların yapay zeka anlatımlı sesli kitaplar yayınlama yeteneği Kitaplar uygulamasında. Apple markasına göre bu, gelişen bir pazarda üretim maliyetlerini düşürür.

Anlatılan tür için tasarlanmış sesler

Sesli kitaplar son yıllarda giderek daha popüler hale geldi. 2022’de satışlar bir önceki yıla göre %25 artarak 1,5 milyar dolardan fazla gelir elde etti. Analistler buna inanıyor küresel sesli kitap pazarı 2030 yılına kadar 35 milyar doları aşabilir. Doğal olarak, şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde sesli kitaplar sunan Spotify gibi birçok şirket bu çılgınlıktan yararlanmak istiyor.

aynı kategoride

ChatGPT’nin yayıncısı OpenAI yakında 30 milyar dolar değerinde mi olacak?

Sektöre Amazon’un Audible’ı hakim olsa da, Apple beceriksiz değil ve önceden entegre edilmiş Kitaplar uygulamasında sesli kitaplar da sunuyor. Bunlar insanlar tarafından anlatılıyorsa, Cupertino şirketi artık yapay zeka tarafından anlatılan eserler sunmak istiyor. Bu özellik zaten İngilizce olarak mevcut ancak şu anda diğer dillerde mevcut değil ve sadece romanlar için mevcut..

Apple Books dijital hikaye anlatımı, tek bir dosyadan yüksek kaliteli sesli kitaplar üretmek için gelişmiş metin okuma teknolojisini dilbilimciler, kalite kontrol uzmanları ve ses mühendislerinden oluşan ekiplerin sıkı çalışmasıyla birleştirir. şirketi şu şekilde açıklıyor: bir blog yazısı. Seçilen sesler, anlattıkları kitabın türüne uyacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır., diyor. Apple şimdilik Jackson, Madison, Helena ve Mitchell adında dört farklı ses geliştirdi.

Apple Books uygulamasının ekran görüntüsü.

Apple Books uygulamasının bu ekran görüntüsünde kitabın “yapay bir zeka tarafından anlatıldığını” görebiliriz. Resim: Elma.

Sesli Kitapları Bağımsız Oyuncular İçin Daha Erişilebilir Hale Getirmek

Göre Gardiyanbu özellik Kasım ayında dağıtılacaktı, ancak Apple beklemeyi tercih etti çünkü o sırada uzman basın Meta’daki işten çıkarmalara ve Twitter’ın Elon Musk tarafından devralınmasına odaklanmıştı.

Amerikan devi, aracının bağımsız yayıncıların sesli kitapların potansiyelinden yararlanmalarına izin vereceğini garanti ediyor: ” Giderek daha fazla okuyucu sesli kitapları dinliyor, ancak kitapların yalnızca bir kısmı sesli kitaplara dönüştürülüyor ve milyonlarca başlık duyulamıyor. Pek çok yazar, özellikle bağımsız yazarlar ve küçük yayıncılarla ilişkili olanlar, üretim maliyeti ve karmaşıklığı nedeniyle sesli kitap oluşturamaz.. Apple Books dijital hikaye anlatımı sesli kitap oluşturmayı herkes için daha erişilebilir hale getirir ve dinleyicilere daha fazla kitap sunarak artan talebi karşılamanıza yardımcı olur diye temin ediyor.

Şirket, dijital hikaye anlatımını kullanıma sunmadan önce, yazarlara telif ücreti öderken üretim maliyetlerini desteklemeyi teklif etmek için bağımsız yayıncılara ulaştı.

Düzenleyici kaygılar Apple için ileride mi?

Apple, yeni özelliği ile sesli kitap sektörünü alt üst edebilir. Her şeyden önce, eserlerin Audible’da yayınlanabilmesi için mutlaka bir insan tarafından anlatılması gerektiğini belirten Amazon’dan büyük ölçüde farklıdır. Bununla birlikte, seslerin hikayeleri insanlarla aynı şekilde anlatmayı başarıp başaramayacağını göreceğiz; bu alanda daha fazla ilerlemeye ihtiyaç duyulabilir.

Apple markası, yayıncıların ve yazarların sesli kitapların haklarını elinde tutmasını sağlar ve isterlerse başka sürümler sunabilirse, düzenleyicilerin bu araçla ilgilenmesi olasıdır. Gerçekten de Apple, uygulama mağazası aracılığıyla satılan tüm hizmet ve ürünler için %30 komisyon alıyor. Epic Games’i karşı karşıya getiren son dava, uygulama mağazasını çevreleyen katı düzenlemelerin yanı sıra muazzam karlılığını vurguladı; Apple’ın sesli kitaplara daha hızlı erişmesini sağlayacak dijital hikaye anlatımı muhtemelen incelemeye alınacak.genel-16