Meta, Facebook, Twitter, Instagram, Telegram gibi çeşitli sosyal platformlarda mevcut olan siber tehditlerin tespitine odaklanan, 2022’nin üçüncü çeyreğine ilişkin olağan Düşman Tehdit Raporunu Aralık ayında yayınladı. ABD’li şirket, geçtiğimiz beş yıl boyunca, olarak tanımladığı varlıkları devralmak için yoğun bir çaba sarf etti. koordineli gerçek dışı davranış (Cib), sanal kullanıcılar tarafından koordine edilen, gerçek kişilere atfedilemeyen ve esasen propaganda ve dezenformasyon faaliyetleri gerçekleştirmeyi amaçlayan davranışlarla ilgili.

Amaç, onları tanımlamanın yanı sıra, bu kullanıcıları Meta tarafından yönetilen platformlardan çıkarmaktır.

Ancak bu son raporda dikkatler, yanıltıcı içerik üretiminde en aktif oldukları belirlenen üç ülkeye odaklandı: ABD, Çin ve Rusya.

Amerika Birleşik Devletleri’nde iki gruba atfedilebilen 39 Facebook hesabı ve 26 Instagram hesabı kaldırıldı. Tamamı ABD ülkesinde oluşturulan kamu hizmetleri, sahte haber yayma faaliyetlerini her şeyden önce Afganistan, Cezayir, İran, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Rusya, Somali, Suriye, Tacikistan, Özbekistan ve Yemen’de yoğunlaştırmıştı. Propaganda ve dezenformasyon operasyonları için ağırlıklı olarak Twitter, YouTube, Telegram, VKontakte ve Odnoklassniki platformları kullanıldı ve özellikle Rusça konuşan Orta Asyalı kitleye yönelikti.

İçerik, Amerika’nın Orta Asya’ya yaptığı yardımı övmeye ve Rusya’yı ve onun dış politikasını eleştirmeye odaklandı. İki profil, Çin’e ve Çinli Müslüman azınlıklara, özellikle Sincan Eyaletindeki Uygurlara yönelik muameleye odaklandı.genel-18