Elon Musk'ın Tesla Roadster ve Starman mankeni, 6 Şubat 2018'deki lansmanından kısa bir süre sonra.

Elon Musk’ın Tesla Roadster ve Starman mankeni, 6 Şubat 2018’deki lansmanından kısa bir süre sonra.
Fotoğraf: UzayX

Bir uzay ineği olduğum için, sık sık uzaya gönderilen en önemli nesnelerle dolu bir müze hayal ederim. Böyle bir yer inşa etmemiz mümkün değil ama hangi insan yapıtlarının hayali uzay uçuşu müzemizde bir yeri hak ettiğine dair spekülasyon yapabiliriz.

Uzaya gönderilen çoğu şey, doğası gereği faydacıdır ve hala işlev görmedikçe, artık çok az pratik değere sahiptir. Eserlerimiz Dünya ve Güneş’in etrafında dönerken, gezegenlerin ve ayların yüzeylerinde otururken ve hatta yıldızlararası uzayda uçarken bulunabilir.

Bu kalıntıların bazıları diğerlerinden daha değerlidir ve “değerli” derken, tarihi, nostaljik veya bilimsel bir bakış açısından bahsediyorum. Bu eserleri bir şekilde toplayıp müzayedede satmamızı bir an bile önermiyorum. Yalnız bırakılmalı ve uzaktan takdir edilmelidir. Ve tabii ki, bu kalıntıların önemli bir kısmı, en azından mevcut teknoloji seviyemizle asla geri alınamaz.

Bu listeyi oluşturmak için uzay tarihindeki en sevdiğim anları gözden geçirdim ve kaçırmış olabileceğim her şey için astronom Jonathan McDowell’e danıştım.genel-7