Tayvan, 3 Ocak’ta Dünya Ticaret Örgütü’nden (DTÖ) yarı iletkenler konusunda Çin-Amerikan rekabeti çerçevesinde düzenlenen istişareye katılmasını resmen talep etti. Washington’un Ekim ayında sektörle ilgili teknolojilerin ihracatına yönelik olarak Çin’e uyguladığı ağır yaptırımların ardından Pekin, iki ay sonra misillemede bulundu. uluslararası örgüte şikayette bulunarak.

Tayvan masanın etrafında olmak istiyor

Onu motive etmek rica etmek DTÖ’de Taipei, ülkenin ” anlaşmazlığın ikili ticaretimizde ve küresel pazarda yarı iletken ürünlerin arz ve talebini nasıl etkileyeceği konusuna büyük ilgi “.

aynı kategoride

Japonya, Çin’e yaptığı yarı iletken ihracatını da kısıtlayacak

Çin, DTÖ’den ABD ile olan ticari anlaşmazlıklarını çözmesini istedi. Aralık ortasında. Biden yönetiminin yarı iletken konusundaki politika paketinin ekonomik korumacılık, küresel tedarik zinciri için bir tehlike ve uluslararası ticaret kurallarını baltalamak anlamına geldiğine inanıyor. Washington, alınan kararların kendi ulusal güvenliğiyle ilgili olduğunu, yarı iletkenlerin sivil ve askeri olmak üzere çift kullanımlı olduğunu, dolayısıyla DTÖ’nün kapsamı dışında olduğunu açıklamakla yetindi.

Süreci DTÖ ihtilaf çözümü normalde gizlidir. Bununla birlikte, söz konusu çatışmayla ilgilenen üçüncü bir ülkenin tartışmalara katılması alışılmadık bir durum değildir. Örneğin Rusya katılmak istedi. istişareye, Pekin gibi Amerikan ekonomik yaptırımları tarafından hedef alınıyor.

Tayvan ise ticari ilgisinin altını çizdi soru üzerine Delegasyonun hatırladığı gibi, 2021’de “ yarı iletken endüstrilerimiz, küresel yarı iletken gelirlerinin %26’sına katkıda bulundu “. 16nm’nin altındaki en gelişmiş cihazlarda bu rakamın %61’e çıktığını sözlerine ekledi.

Washington’un yaptırımları, özel bir lisans olmadan Amerikan patentleri kullanılarak oluşturulan yarı iletkenler alanında ürün veya teknolojilerin Çin’e ihracatını yasaklıyor.

Kurucu Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) veya Samsung veya SK Hynix gibi Güney Koreli şirketler, ABD tarafından listelenen Çinli şirketlerle ticari ilişkilerini bu şekilde kısıtlamaya veya sona erdirmeye zorlanabilir.

Çin büyük bir yarı iletken tüketicisi olduğundan, eksiklik önemli olabilir. Adı geçen şirketler, Washington direktiflerinin uygulanmasından bir yıllık muafiyetten yararlanıyor, ancak ihracat kontrolleri sorunu ortaya çıkıyor. Bloomberg bildiriyor kibir Amerikan heyeti Ocak ayında Taipei’yi ziyaret edecekbu konuda Tayvanlı yetkililerle fikir alışverişinde bulunmak.genel-16