Suudi Arabistan Casusluk Operasyonunun Wikimedia'yı Suudi Temelli Yönetici Ekibini Yasaklamaya Zorladığı Bildirildi başlıklı makale için resim

Fotoğraf: Peter Macdiarmid (Getty Resimleri)

Çevrimiçi ansiklopedi Wikipedia’nın iki ayrıcalıklı yöneticisinin Suudi Arabistanlı yetkililer tarafından tutuklandığı bildirildi. İkili, hükümeti eleştiren anlaşmazlığı düzenlemekten 32 ve sekiz yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hapis cezaları, şirket içinde daha büyük olduğu iddia edilen bir Suudi casusluk operasyonundan önceydi ve bu da sonunda Wikipedia’nın ülkede faaliyet gösteren yöneticilerinin her birini feshetmesine yol açtı.

Yasaklar, bir savunuculuk grubu olan Democracy for the Arab World Now (DAWN) tarafından ortaya çıkarılan dahili bir Wikimedia soruşturmasının sonucuydu. Tarafından kuruldu merhum Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı. DAWN, tutuklamaları ve Wikipedia yasaklarını Wikipedia’ya yakın kaynaklardan ve hapisteki yöneticilerin kendilerinden öğrendiğini söylüyor. Wikimedia, Gizmodo’nun yorum taleplerine yanıt vermedi.

Bazen editör olarak adlandırılan Wikimedia yöneticileri, sitede ücretli çalışanlar değildir. Bunun yerine, bazen korunan web sayfalarını tam olarak düzenleme becerisini içerebilen web sitesine ayrıcalıklı erişim verilen gönüllülerdir. Ek olarak, bazı durumlarda yöneticilerin sayfaları silebileceği ve belirli kullanıcıları engelleyebileceği veya engellemesini kaldırabileceği de bildirilmektedir. DAWN’ın raporu, Suudi hükümetine yakın olduğu iddia edilen yöneticilerin yönetici olduklarını ve bu ayrıcalıkları “ülke hakkındaki bilgileri kontrol etmek” için kullandıklarını iddia ediyor.

Tutuklu yöneticilerin ise Eylül 2020’de “kamuoyunu etkilemek” ve “genel ahlakı bozmak” suçlamalarıyla tutuklandıkları bildirildi. DAWN, bu tutuklamaların siyasi amaçlı olduğunu ve yöneticilerin Suudi hükümeti için kritik olarak görülen siteye bilgi eklemesine yanıt olarak geldiğini iddia ediyor.

DAWN Savunuculuk Direktörü Raed Jarrar yaptığı açıklamada, “Suudi hükümetinin Suudileri yalnızca hükümetin insan hakları ihlalleri hakkında içerik yayınladıkları için yargılaması aşağılık ama tamamen tahmin edilebilir” dedi. “Ancak Wikimedia, yetkili editörlerinin Wikipedia sayfalarında yaptıkları işler nedeniyle bugün hapiste çürüyor olmasının sorumluluğunu da üstlenmeli.”

DAWN, Suudi yöneticilerin 16 kullanıcı Wikimedia olduğunu iddia ediyor meydana çıkarmak Aralık 2022’de halka açık bir duyuruda yasaklandı. O sırada yasaklanan yöneticiler hakkında ayrıntı vermeyen Wikimedia, kullanıcıların “MENA bölgesindeki Wikipedia projelerinde çıkar çatışması düzenlemesi yapmaktan” cezalandırıldığını söyledi. Bu kaldırma işlemleri, Ocak 2022’de başlatılan bir dahili soruşturmanın ardından gerçekleşti.

Wikimedia, “Wikimedia projeleri dünya çapında öne çıktıkça, üzerinde yayınlanan bilgileri siyasi veya başka nedenlerle kontrol etmek isteyenlerin artan ilgisini çekti” diye yazdı. “Topluluk üyeleri bu tür endişeleri yıllardır dile getiriyor, ancak bazen bu tür vakalara müdahale eden gönüllüler eylemleri nedeniyle misillemeyle karşı karşıya kalabiliyor.”

Wikimedia, DAWN raporunun çeşitli yönlerine itiraz etti. Bir deyim yayınlandıktan sonra yayınlandı. Şirket, yasaklanan hesapların 16’sının Suudi Arabistan’da bulunmasının “olası olmadığını” söyledi, ancak bir sözcü Gizmodo’ya, yasaklanan her bir yöneticinin hangi ülkeden olduğunu kesin olarak söyleyemediklerini söyledi.

Şirket ayrıca, DAWN’nin yasaklı kullanıcıların yanlış tanımlama olduğunu söyledikleri eylemleriyle ilgili olarak “sızma” kelimesini kullanmasına karşı çıktı. Wikimedia, “Bu kuruluşlar beyanı Vakıf ile paylaşmadı ve açıklamalarında belirtilen ‘bilgi kaynakları’ bazı şeyleri yanlış anlayabilir” dedi. “Ayrıca aynı grupların sosyal medyadan yaptığı bir mesajın aksine ülkede adı geçen ve asla olmayan personelimiz yok.” Sözcü, amaçlarının “temel koruma politikaları dahilinde olabildiğince şeffaf olmak olduğunu ekledi, bu nedenle gizlice yasaklamıyoruz, bunun yerine etkilenen hesapları ifşa ediyoruz ve (çok sayıda kişi söz konusu olduğunda) gerekçesini ifşa ettik.”

Raporunun ardından DAWN, Wikimedia’yı soruşturmasıyla ilgili daha fazla ayrıntıyı kamuya açıklamaya, Suudi bağlantılı yöneticilerin düzenlediği Wikipedia sayfalarının tam listesini ifşa etmeye ve onları yeniden incelemeye tabi tutmaya çağırdı. Ek olarak grup, Wikimedia’nın düzenlenen bu sayfaların dahili bir incelemesini yürütmesi ve bunların bir Suudi casusu tarafından düzenlendiğini belirten ambalaj etiketleri eklemesi gerektiğini söyledi.

DAWN Yöneticisi, “Suudi hükümetinin Vikipedi’ye bağımsız editörler olarak görev yapan hükümet ajanlarını sızması ve kurallara uymayan editörlerin hapsedilmesi, yalnızca uluslararası örgütler içindeki casusları ısrarla kullandığını değil, aynı zamanda ülkede bağımsız içerik üretmeye çalışmanın tehlikelerini de gösteriyor.” Yönetmen Sarah Leah Whitson yaptığı açıklamada. “Uluslararası kuruluşların ve işletmelerin, bağlı kuruluşlarının Suudi hükümetinin kontrolünden bağımsız veya güvenli bir şekilde çalışabileceğini varsayması son derece sorumsuzca.”

Güncelleme: 6/1/2023 18:25: Bir Wikimedia sözcüsü, yayınlandıktan sonra Gizmodo’ya ulaştı ve Dawn raporunun birçok unsuruna itiraz ettiğini söyledi. Şirket, Dawn’ın yasaklanan 16 yöneticinin hepsinin Suudi Arabistan’da bulunduğu iddiasını sorguladı. Açıklığa kavuşturması istendiğinde, sözcü Gizmodo’ya, yöneticilerin hangi ilçelerde bulunduğunu kesin olarak söyleyemediklerini ve yalnızca MENA bölgesinde bulunduklarını doğrulayabileceklerini söyledi. Wikimeida, Dawn’ın yasaklı yönetici eylemlerini kategorize etmek için “sızmak” kelimesini kullanmasına da karşı çıktı.

Düzeltme: 6/1/2023 18:25: Bu hikayenin önceki bir versiyonu, Wikimedia’nın MENA-‘yı kovduğunu söyledi.tabanlı yöneticiler. Yöneticiler aslında şirketin çalışanı olmadıkları için yasaklandı.genel-7