Neredeyse bir yıl önce, Sony ve Honda EV’ler yapmak için bir ortaklığa gireceklerini duyurdular. Bu hafta, iki şirket Afeela markası altında bir prototip ortaya çıkardı.

Dört kapılı otomobil Çarşamba günü CES’te Sony CEO’su Kenichiro Yoshida’nın şirketin otonom özelliklere ve “hareketli eğlence alanlarına” dönüşme yeteneğine sahip otomobiller yaratmaya öncelik veren mobilite stratejisini tartıştığı sırada sahnede gösterildi.

Afeela’nın ilk ön sipariş turu 2025’te yapılacak ve satışlar 2025’in sonunda başlayacak. Afeela, sınırlı koşullar altında Seviye 3 otomatik sürüş özelliklerine sahip olacak. İmaj Kredisi: Sony

Yoshida’ya göre Afeelas’ın ilk ön siparişleri 2025’in ilk yarısında alınacak ve satışlar bir sonraki yıl başlayacak. Kuzey Amerika’daki müşteriler ilk sevkiyatları 2026 baharında alacak.

Yeni EV ilk olarak Honda’nın Kuzey Amerika tesisinde üretilecek ve Sony ve Honda’nın önceki açıklamalarına göre belirli kısıtlamalar altında Seviye 3 otomatikleştirilmiş sürüş özelliklerine sahip olacak. Seviye 3 özerklik, arabanın trafik sıkışıklığı gibi durumlarda kendi kendine gidebileceği, ancak sistem talep ettiğinde bir insan sürücünün görevi devralması gerektiği anlamına gelir.

Otomobilin diğer sürücülerle iletişim kurmasını ve kritik bilgileri iletmesini ve almasını sağlayan, otomobilin önü boyunca harici ortamın entegrasyonu, Sony’nin bugün sunduğu yeni tasarım yönlerinden biriydi.

Yoshida, “Medyanın nasıl keyifli ve heyecan verici bir hareketlilik karşılaşması oluşturabileceğinin potansiyelini araştırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Prototip ayrıca güvenliği sağlamak için aracın hem içinde hem de dışında 45 kamera ve sensörle donatıldı. Kazaları önlemek için kabin içi sensörler, sürücünün durumunu takip edecek.

Yoshida’ya göre Afeela ayrıca müdavimlerine birinci sınıf eğlence sunacak. Sony-Honda Ortak Girişimi, otomobillerinde yalnızca arabalarda eğlenceyi değil, aynı zamanda iletişim ve güvenliği de tasarlamaya yardımcı olmak için Epic Games’in 3D bilgisayar grafikleri oyun motoru Unreal Engine’i kullanacak.

Yoshida, “Filmler, oyunlar ve müziğe ek olarak, UX ve UI teknolojilerine ilişkin anlayışımızdan yararlanan yeni bir kabin içi deneyim öngörüyoruz.

Epic Games’in baş teknoloji sorumlusu Kim Libreri’ye göre, Unreal Engine’in üstün olduğu sezgisel etkileşimli fotoğraf gerçek büyütme, otomobilin içindeki önemli verileri temsil etmenin en doğal yöntemidir.

Araç sonunda sosyal ağlar için yeni nesil bir konuma dönüşecek. sadece sakinler için değil, aynı zamanda sosyal ve profesyonel ağları için de. Libreri, CES’te sahnede dijital hayatımızın geri kalanıyla bütünleşeceğini tahmin etti.

Afeela arabaları, otomatikleştirilmiş sürüş ve gelişmiş sürücü yardım sistemi yetenekleri, araba telematiği ve gösterişli bir bilgi-eğlence sistemi olmasını beklediğimiz şey için gereken tüm bilgi işlemin üstesinden gelmek için Qualcomm’un Snapdragon dijital kasaları da dahil olmak üzere çip üzerinde sistem teknolojisi etrafında inşa edilecek. sistem.genel-5