06 Ocak 2023Ravie LakshmananKripto Para Birimi / GitHub

Automated Libra olarak bilinen Güney Afrika merkezli bir tehdit aktörünün, PURPLEURCHIN adlı bir beleşçilik kampanyasının parçası olarak programatik bir şekilde GitHub hesapları oluşturmak için CAPTCHA atlama tekniklerini kullandığı gözlemlendi.

Palo Alto Networks Unit 42 araştırmacısı William Gamazo ve Nathaniel Quist, grup “kripto madenciliği operasyonlarını gerçekleştirmek için öncelikle bulut kaynaklarının sınırlı süreli denemelerini sunan bulut platformlarını hedefliyor.” dedim.

PURPLEURCHIN ilk olarak Ekim 2022’de Sysdig’in, saldırganın operasyonunu ölçeklendirmek için 30 kadar GitHub hesabı, 2.000 Heroku hesabı ve 900 Buddy hesabı oluşturduğunu açıkladığında ortaya çıktı.

Şimdi Birim 42’ye göre bulut tehdidi aktör grubu, Kasım 2022’de etkinliğinin zirvesindeyken her dakika üç ila beş GitHub hesabı oluşturarak Heroku, Togglebox ve GitHub’da toplamda 130.000’den fazla sahte hesap oluşturdu.

Eylül ve Kasım 2022 arasında üçü Eylül’de, 1.652’si Ekim’de ve 20.725’i Kasım’da olmak üzere 22.000’den fazla GitHub hesabının oluşturulduğu tahmin ediliyor. Toplam 100.723 benzersiz Heroku hesabı da tanımlandı.

Siber güvenlik şirketi ayrıca bulut kaynaklarının kötüye kullanılmasını, premium hesaplar oluşturmak için sahte veya çalıntı kredi kartlarını kullanarak platform satıcısının faturasını ödemekten kaçınmak için tasarlanmış bir “oynat ve çalıştır” taktiği olarak nitelendirdi.

250 GB veri analizi, kripto kampanyasının en erken işaretini en az yaklaşık 3,5 yıl önce Ağustos 2019’da ortaya koyuyor ve 40’tan fazla cüzdan ve yedi farklı kripto para biriminin kullanıldığını tespit ediyor.

Beleş Kampanyası

PURPLEURCHIN’i destekleyen temel fikir, aidatların ödenmemesi nedeniyle erişimi kaybetmeden önce büyük ölçekte parasal kar elde etmek için bulut hizmetlerinde ücretsiz ve premium hesaplara tahsis edilen hesaplama kaynaklarının kullanılmasıdır.

gibi yasal araçlardan yararlanarak hesap oluşturma sürecini otomatikleştirmenin yanı sıra xdotool ve ImageMagicktehdit aktörünün ayrıca yasa dışı hedeflerini ilerletmek için GitHub’daki CAPTCHA kontrolündeki zayıflıktan yararlandığı da tespit edildi.

Beleş Kampanyası

Bu ImageMagick kullanılarak gerçekleştirilir komutu dönüştür kullanarak CAPTCHA görüntülerini RGB tamamlayıcılarına dönüştürmek için komutu tanımla çarpıklığını çıkarmak için kırmızı kanal ve en küçük değeri seçmek.

Hesap oluşturma başarılı olduğunda, Automated Libra bir GitHub deposu oluşturmaya devam eder ve iş akışlarını dağıtır bu, kripto madenciliği işlevlerini başlatmak için harici Bash betiklerini ve kapsayıcılarını başlatmayı mümkün kılar.

Bulgular, bedava kaçırma kampanyasının, bu platformlarda dakikada oluşturulabilecek hesap sayısını artırarak getirileri en üst düzeye çıkarmak için nasıl silahlandırılabileceğini gösteriyor.

Araştırmacılar, “Automated Libra’nın altyapısını CD/CI araçlarından en iyi şekilde yararlanacak şekilde tasarladığını not etmek önemlidir.”

“Geleneksel VSP’ler hizmet portföylerini bulutla ilgili hizmetleri içerecek şekilde çeşitlendirdiğinden, bunu başarmak zaman içinde daha kolay hale geliyor. Bu bulutla ilgili hizmetlerin kullanılabilirliği, altyapıyı sürdürmek zorunda olmadıkları için tehdit aktörlerinin işini kolaylaştırıyor. uygulamalarını dağıtmak için.”siber-2