Amazon, bir teknoloji çöküşünün derinleştiğine dair en son işaretle, daha önce planlanandan çok daha büyük bir sayı olan 18.000’den fazla çalışanını işten çıkarıyor. İcra Kurulu Başkanı Andy Jassy, ​​şirketin yıllık planlama sürecini takip ettiğini söyleyerek Çarşamba günü personele bir notla taşınmayı duyurdu. Geçen yıl başlayan kesintilerin daha önce yaklaşık 10 bin kişiyi etkilemesi bekleniyordu. Azalma, çoğunlukla Amazon’un perakende bölümü ve işe alım gibi insan kaynakları işlevleri olmak üzere şirketin kurumsal kademelerinde yoğunlaşıyor.

“Amazon geçmişte belirsiz ve zorlu ekonomileri atlattı ve biz de bunu yapmaya devam edeceğiz” dedi. “Bu değişiklikler, daha güçlü bir maliyet yapısıyla uzun vadeli fırsatlarımızı takip etmemize yardımcı olacak.”

İşten çıkarma olasılığı aylardır Amazon’u belirlese de – şirket, salgın sırasında çok fazla insanı işe aldığını kabul etti – artan toplam, şirketin görünümünün karardığını gösteriyor. Büyük kesintiler yapmak için diğer teknoloji devlerine katılıyor. Çarşamba günü erken saatlerde, Salesforce Inc. işgücünün yaklaşık yüzde 10’unu ortadan kaldırmayı ve gayrimenkul varlıklarını azaltmayı planladığını duyurdu.

Amazon yatırımcıları, en son kemer sıkma çabalarına olumlu tepki verdi ve bunun e-ticaret şirketindeki kârı artırabileceğine bahse girdi. Wall Street Journal planı ilk kez bildirdikten sonra hisseler geç ticarette yaklaşık yüzde 2 arttı.

18.000 işçiyi ortadan kaldırmak, mevcut yavaşlama sırasında teknoloji şirketleri için şimdiye kadarki en büyük kesinti olacaktır, ancak Amazon’un ayrıca Silikon Vadisi emsallerinden çok daha büyük bir iş gücü var. Eylül sonu itibariyle 1,5 milyondan fazla çalışanı vardı, yani son kesintiler iş gücünün yaklaşık yüzde 1’ini temsil edecek.

Şirket Kasım ayında kesintileri planlarken, bir sözcü Amazon’un dünya çapında yaklaşık 350.000 kurumsal çalışanı olduğunu söyledi.

Dünyanın en büyük çevrimiçi perakendecisi, geçen yılın sonunu, alışveriş yapanların salgın öncesi alışkanlıklara dönmesiyle birlikte e-ticaret büyümesindeki keskin yavaşlamaya uyum sağlayarak geçirdi. Amazon, perakende grubunda depo açılışlarını erteledi ve işe alımları durdurdu. Dondurmayı şirketin kurumsal personeline genişletti ve ardından kesintiler yapmaya başladı.

Jassy, ​​diğer projelerin yanı sıra tele sağlık hizmeti, teslimat robotu ve çocuklar için görüntülü arama cihazı üzerinde çalışan ekipler de dahil olmak üzere deneysel ve kârsız işletmeleri ortadan kaldırdı veya azalttı.

Seattle merkezli şirket ayrıca fazla kapasiteyi soğutma talebiyle uyumlu hale getirmeye çalışıyor. Konuya yakın kaynaklara göre, çabalardan biri kargo uçaklarındaki fazla alanı satmayı içeriyor.

Çevrimiçi bir kitapçı olarak başlayan Amazon, iş düzeyinin bazı kısımlarını görüyor. Ancak bulut bilgi işlem ve reklam işletmelerinin yanı sıra video akışına yatırım yapmaya devam ediyor.

İlk kesinti dalgası, diğer ürünlerin yanı sıra Alexa dijital asistan ve Echo akıllı hoparlörü oluşturan Amazon’un Cihazlar ve Hizmetler grubuna en ağır şekilde indi. Grubun şefi geçen ay Bloomberg’e birimdeki işten çıkarmaların toplamda 2.000 kişiden az olduğunu ve Amazon’un sesli asistana bağlılığını sürdürdüğünü söyledi.

Şirketin insan kaynakları grubundaki bazı işe alım uzmanlarına ve çalışanlara satın alma teklif edildi. Jassy, ​​Kasım ayında çalışanlarına perakende ve İK ekiplerinde 2023’te daha fazla kesinti olacağını söyledi.

Çarşamba günkü notta Jassy, ​​şirketin etkilenen işçilere kıdem tazminatı, geçici sağlık yardımları ve işe yerleştirme sağlayacağını söyledi. Ayrıca, Wall Street Journal raporuna açıkça atıfta bulunarak, bir çalışanı haberi sızdırdığı için azarladı. Şirketin, etkilenen çalışanlarla hamleleri 18 Ocak’ta tartışmaya başlamayı planladığını söyledi.

Jassy, ​​”Uzun süre dayanan şirketler farklı aşamalardan geçer” dedi. “Her yıl ağır insan genişleme modunda değiller.”

© 2023 Bloomberg LP


Ortaklık bağlantıları otomatik olarak oluşturulabilir – ayrıntılar için etik beyanımıza bakın.

CES 2023 merkezimizde Gadgets 360 ile ilgili Tüketici Elektroniği Şovundan en son haberleri alın.genel-8